KARTACA MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

KARTACA MAAŞLARI

KARTACA MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Kartaca İnsan Kaynakları vizyonu, çalışanlarımız için bünyesinde çalışmaktan ve üretmekten mutlu olunan ve aranılan bir şirket yaratmaktır.

Uyum içinde ve istekle çalışılan bir ortamın bir firmayı başarıya taşıyan en önemli unsurlardan biri olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda bize uygun, özgün bir çalışma düzeni ve organizasyon yapısı ortaya koyuyoruz.

İnsan Kaynakları uygulamalarımızla aranılan işveren olmayı hedefliyoruz; bunun için de memnuniyet, güven ve verimlilik ortamını çalışanlarımıza sunmak için -gelişime ve değişime açık bir şekilde- çalışıyoruz.

Kartaca olarak sunduğumuz hizmetler ve organizasyon yapımız gereği her alanda takım çalışmasına ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle beraber çalışabilmek bizim için önemli. Haftada 40 saat çalışmak ve hafta içi 08:00-10:00 saatleri arasında işe gelmek koşuluyla kendi haftalık programımızı belirleyebiliyoruz. Çıkış saatlerimiz ve özel ihtiyaçlarımız için ayırmamız gereken zamanlar için de takımımızla anlaşabiliyoruz.

Matris organizasyon yapımızda takımlarımız ve bölümlerimiz bulunmaktadır. Takımlarımız ürün ve hizmetlerimize; bölümler ise kişisel yetkinliklere göre ayrılmıştır. Takımları, farklı bölüm çalışanları oluşturmaktadır.

Takımlarımız:

Son Kullanıcı Servisleri
Mobil Pazarlama
Internet ve E-ticaret
Kartaca
olarak ayrılmıştır. İlk iki takım mobil uygulamalar konusunda çalışmakta; Internet & E-ticaret Takımı ise e-ticaret ve e-iş konularında hizmet sunmaktadır. Kartaca takımı ise çalışma ortamımızın donanım ve sistem ihtiyaçlarını tespit edip karşılamakla görevlidir.

Bölümlerimiz ise yetkinliklere göre gruplanmıştır:

Uygulama ve Servis Geliştirme: Çözüm ve ürünlerimizi geliştiren teknik ekiptir. Yazılım mimarisi, proje yönetimi, yazılım geliştirme ve süreçleri konusunda uzman kişilerden oluşur.
Ürün ve Servis Yönetimi: Sunulan ürün ve servislerin 7/24 kesintiye uğramadan çalışmasını sağlamak, sistem bakım ve testleri, yeni projeler için analiz ve tasarım aşamaları ile sorumlu olan ekiptir.
Müşteri İlişkileri Yönetimi: Müşterilerimizin ürünler hakkındaki istek ve şikayetlerinin değerlendirilmesini, takibini ve sonuçlandırılmasını sağlar.
İş Geliştirme ve Strateji: Geliştirdiğimiz ürün ve servislerin, piyasanın güncel ihtiyacının ilerisinde olmasını sağlar.
Satış ve Pazarlama: Hizmet, çözüm, ürünlerin satışı ve tanıtımı ile sorumludur.
İnsan Kaynakları ve İdari İşler: Tüm takım ve bölümlerin insan kaynağı ihtiyacını karşılar. Çalışma motivasyonunun düşmemesi için çalışan isteklerini takip eder.
Muhasebe ve Finans
Kartaca bir ekip ve bu ekibin tüm elemanlarının motivasyonuna ihtiyacımız var; çünkü yaptığımız iş bir takım işi. Takım çalışmasını herkesin sahiplenmesi, bireylerin motivasyonunun yüksek tutulması ve verimli çalışmanın karşılığını bulması amacıyla performans yönetimi uyguluyoruz.

Kartaca'da her çalışanın; takımıyla birlikte ve kişisel olarak, her 5 aylık dönemde gereçekleştireceği hedefleri vardır.

Takım hedefleri; takım sorumluları, İş Geliştirme ve Strateji Bölümü ile Satış ve Pazarlama Bölümü'nün karşılıklı talepleri ve önceliklendirmeleri sonucu belirlenir.

Kişisel hedefler ise bölüm içinde, çalışanlar ile tek tek konuşarak karara bağlanır.

Hedeflerin gerçekleşip gerçekleşmediğini 5 aylık dönem sonunda hedefin denetleyicisi, çalışanın kendisi ve yönetim kararlaştırır. Her 5 ayın sonunda tamamlanan hedeflerin oranına bağlı olarak maaş artışı gerçekleştirilir ve yine maaş üzerinden prim alınır.

Kartaca olarak çalışanlarımızın kişisel gelişimiyle şirketimizin gelişimi arasında paralellik görüyor ve bunun bize en önemli katma değeri sağlayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle her çalışanımız için, bizimle beraber çalıştığı zamanla doğru orantılı olarak bir eğitim payı oluşturuyoruz. Her çalışanımızın şirket dışı eğitimlere katılmasını teşvik ediyoruz.

Tüm çalışanlarımız istediği şirket dışı eğitime, eğitim payı oranınca katılabiliyor, eğitim payının eksik kaldığı durumlarda ise avans talep edebiliyor.

Eğitim payından bağımsız olarak ayırdığımız aylık bütçe ile; çalışanlarımızın işleri, ihtiyaçları ve ilgileri doğrultusunda talep ettikleri kitapları -çoğunlukla yurt dışından- temin ederek şirket kütüphanemizi zenginleştiriyoruz.

Kartaca bilişim sektörünü tanımak ve kendini istediği alanda geliştirmek için yolun henüz başında olan arkadaşlar için bulunmayacak bir okul; sektörde deneyimli arkadaşlar için ise heyecanımızı ve yeteneklerimizi kendi tecrübeleri ile harmanlayabilecekleri, aynı dili konuşabileceğimiz bir yazılım evidir.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3400TL olsa da satış müdürü maaşları  13200TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8900TL, insan kaynakları maaşları 3150TL-9650TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10800TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 3200TL-9400TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 8400TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4200 TL dir. Mühendis maaşları 4400TL den başlayıp 15400TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12900 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8300 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2350TL ile 9900 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme