KALİTE DEPARTMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

KALİTE DEPARTMAN MAAŞLARI

KALİTE DEPARTMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Her işletme; bağlı olduğu sektörde hedeflediği yere ve hitap etmek istediği kitleye göre bazı kalite standartları belirlemekte ve bu standartlara uygun bir şekilde faaliyet göstermektedir. Kalite kontrol elemanı, üretilen ürünün istenilen kalitede olup olmadığını denetlemekle kalmayıp en az maliyetle en kaliteli ürünün nasıl üretileceği konusunda çalışmalarda bulunur ve öneriler sunar. Kalite kontrol departmanı, bir şirket ya da kurumun en önemli birimleri arasında yer aldığı için, kalite kontrol elemanı iş ilanları yayınlayan firmalar, işe alacakları adaydan beklentilerini oldukça detaylı olarak belirtirler. Üretim aşamasında gözden kaçan aksaklıkları tespit ederek sorunun kaynağına ulaşmak, üretimde etkin rol oynayan işçilerin ve makinelerin daha verimli çalışmasını sağlamak ve tüm bunları yaparken kaliteden ödün vermemek adına uygun şartları oluşturmak da kalite kontrol elemanlarının görevleri arasında yer alır.Kalite kontrol elemanı iş ilanı veren firmalara iş başvurusunda bulunacak adaylar; imalat ve üretim süreçlerini dikkatli bir şekilde takip edebilmeli ve tespit ettiği hataların nedeni ile çözümü hakkında bilgi sahibi olmalıdır. İşletmenin ürün kalitesini arttıracak nitelikte raporlar sunabilen çalışanlar, kalite kontrol elemanı ilanları veren firmaların en çok tercih ettiği kişiler olmaktadır. Çeşitli sektördeki firmaların verdiği kalite kontrol elemanı iş ilanları arasından kendinize uygun olanlara başvuru yapabilirsiniz.
Firmanın ve mühendislerin üretimde belirlediği standartlara uygun bir şekilde üretimin yapılmasını kontrol ve denetim ile görevli kişilerin yapmış oldukları mesleğe kalite kontrol sorumluluğu adı verilmektedir. Kalite kontrol sorumluları bağlı oldukları firma içerisinde firmanın amaç ve ihtiyaçları doğrultusunda üretimin yapılma şekli ve sonuçlarını raporlamaktadır.

Firmalar faaliyetlerinin maksimum verim ile sürdürmek istemelerinden dolayı üretim süreçlerini kontrol etmek için kalite kontrol sorumlusu temin etmek istemektedirler. İş bul içerisinde verecekleri kalite kontrol sorumlusu iş ilanları ile aradıkları nitelikli kalite kontrol sorumlusu ihtiyaçlarını giderebilmektedirler.

Kalite kontrol sorumlusu olmak isteyen kişilerde genel olarak üst düzey akademik bilgi ve yapılacak iş ile ilgili olarak teknik bilgiye sahip olmaları beklenmektedir. Kalite kontrol sorumlusu kişilerin çalışma ortamları büro içerisinde olabileceği gibi üretimin yapıldığı fabrika ve atölye gibi üretim tesisleri de olabilmektedir.  Çalışmalarını yürütmeleri esnasında kalite kontrol sorumluları, mühendisler, üretim elemanları, teknikerler ve yöneticiler ile iletişim içerisinde olabilmektedir.

Kalite kontrol sorumlusu mesleği içerisinde terfi olanakları da mevcuttur.  Kalite kontrol elemanı olarak meslek içerisinde yer alınabileceği gibi bağlı olunan firmanın büyüklüğü, hedefleri ve Pazar içerisinde büyüme hızına göre ilerleyen dönemlerde kalite kontrol müdürlüğü gibi öneticilik pozisyonlarında da istihdam edilebilmektedir.

Mesleğe yeni başlayan kalite kontrol sorumluları bağlı oldukları firmanın ücret politikasına göre 2 3 asgari ücret kadar maaş alabilmektedirler. Meslek içerisinde deneyimli ve yönetici pozisyonlarında çalışan bireyler ise 7 8 asgari ücret kadar maaş alabilirler.


Mesleğe dair eğitim almak isteyen bireyler üniversitelerin 2 yıllık ön lisans programı olan “Üretimde Kalite Kontrol” bölümlerinden mezun olabilecekleri gibi yine üniversitelerin 4 yıllık lisans programı olan “Üretim Mühendisliği” “İmalat Mühendisliği” “Kalite Kontrol Mühendisliği” gibi bölümlerinden de mezun olabilmektedirler. Meslek içerisinde yükselme olasılıkları lisan programlarından mezun olanlar için daha yüksek olabildiği gibi kişinin kendisini geliştirmesi de meslek içerisinde yükselme oranlarını arttıran bir diğer unsur olabilmektedir.
Kalite kontrol mühendisi üniversitelerin elektrik ,elektronik. makine ve bilgisayar tabanlı mühendislik bölümlerinden mezun olmuş kişilerdir.Ayrıca bazı üniversitelerde direk kalite kontol mühendisliği bölümü de mevcuttur.

Her türlü üretimin bulunduğu tesiste, AR-GE departmanı olan fabrikalarda kısacası makine,alet,  edavat olan her yerde çalışabilirler.Akademik kariyer yapabildikleri gibi,kendi bulundukları sektörde ilerleme gösterebilirler.

İşin planlama aşamasında bulunabilirler,büro işi yapabilirler,ya da devamlı çalışan fabrika veya tesislerde makinaların olduğu bölümlerde çalışabilirler.

Genellikle sayısal zekaya sahip analitik düşünebilen ve organizasyon yeteneğine sahip kişiler arasından seçilirler. Peki kalite kontrol mühendisi maaşları ne kadardır?
Devlet personeli olan kalite kontrol mühendisleri normal mühendis olarak gözüktüğü için mühendis maaşı alırlar. Bu da 2015 yılı itibariyle büro içinde çalışan mühendisler için 3.847 tl’dir. Yıllara göre memuriyet derecesinden maaşları zamlanır. Örneğin,

Vestel elektronik şirketinde 2016 kalite kontrol mühendisi maaşları net olarak 2250 ile 2650 tl arasında değişir. Şirket bünyesinde yükselmenize bağlı olarak maaşınızda artar.

Yada Alcatel şirketinde 2016 kalite kontrol mühendisi maaşları 2700 ile 2950 tl arasında değişmektedir. Çalıştığınız firmanın ölçeği çalışma saatleriniz ve sizin diploma dışında olan yeteneklerinizle değişkenlik gösterir. Ancak genelleme yaparsak 2015 yılında kalite kontrol mühendisi maaşları 2000 ile 3500 tl arasında değişkenlik gösterir.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme