JANDARMA ÖZEL HAREKAT MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

JANDARMA ÖZEL HAREKAT MAAŞLARI

JANDARMA ÖZEL HAREKAT MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir

Jandarma Uzman Çavuş Maaşları 2017
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinden profesyonel orduya geçip mesleki hayatını uzman erbaş ve çavuş olarak sürdürmek isteyenler uzman erbaş maaşları hakkında bilgi almak istemektedirler. Özellikle jandarma uzman çavuş maaşları 2017 için tüm verileri toplayarak bir jandarma uzman çavuşun ne kadar maaş aldığını sizlerle paylaşacağız.

Jandarma Uzman Çavuş Maaşları
Mecburi vatani görevini tamamlayan ve halen askerken uzman erbaş olarak askerlikte kalmak isteyenler başvuru yapabilirler. Bunun için bazı şartlar vardır ve bu şartlar sağlandığı takdirde herkes TSK bünyesinde uzman çavuş olabilmektedir.

Peki, uzman çavuş olarak göreve başlayan bir profesyonel asker ne kadar maaş alır? Bu konu hakkında ayrıntılı bir makale hazırladık. Şimdi sonuçları siz değerli uzman çavuş arkadaşlarla veya uzman çavuş olmak isteyen aday arkadaşlarla paylaşacağız.

Uzman çavuşlar göreve başladığı ilk andan itibaren 2017 yılı itibariyle sabit 3 bin TL maaş almaktadırlar. Tabi, bu maaş riski olmayan Batı illerinde görev yapan jandarma uzman çavuşlar için geçerlidir. Jandarma uzman çavuş ile diğer uzman çavuşların maaşları aynıdır. Aralarında herhangi bir fark yoktur.
Doğu illerinde görev yapmakta olan jandarma uzman çavuş maaşları 2016 için nasıl bir miktar söz konusudur? Bu konuda maaşlar sabit değildir diyebiliriz. Doğuda çatışma bölgelerinde sürekli operasyonlara katılan jandarma uzman çavuşlar 4 bin TL’den 5 bin TL’ye kadar maaş almaktadırlar. Çünkü operasyona çıkan jandarma uzman erbaş operasyonda kaldığı zamana göre ek ödenek almaktadır. Tabi Doğuda yapılan görev tazminatını da etkilemektedir.

Jandarma Uzman Çavuş Nasıl Olunur?
Türk Silahlı Kuvvetleri’ne başvurarak jandarma uzman çavuş nasıl olunur diye merak ediyorsanız bu kısmı dikkatlice okuyunuz.

Öncelikle TSK tarafından yayınlanan uzman erbaş alım ilanlarına bakmak lazım. Başvurular başlayınca istenilen evrakları temin ettikten sonra öncelikle online başvuru yapılmaktadır. Ardından belirtilen tarih ve saatte sınav yerinde olmak gerekmektedir. Yazılı sınav, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat sınavları yapılmaktadır. Tüm süreçleri başarı ile geçen kişi uzman erbaş olabilmektedir.

Jandarma uzman erbaş maaşları 2017 güncel durumuna bakıldığında da ise yeni uzman erbaş olacakları iyi imkanlar beklediği gözükmektedir.
Jandarma Özel Harekat (JÖH) Nedir, Nasıl Olunur?
Jandarma Özel Harekat Timi ( JÖH) nedir? Nasıl JÖH üyesi olunur, JÖH maaşları ne kadardır? JÖH başvuru şartları nelerdir, başvuru formu, maaşları, eğitimleri ve diğer merak ettiklerinizin hepsi haberimizin devamında.
Jandarma Özel Harekat ( JÖH ) Nedir?

JÖH, Jandarma Özel Harekat Birliğinin kısaltılmasıdır ve genellikle halk arasında da bu şekilde bilinmektedir. JÖH üyelerinin birçoğu rütbeli olup, bugüne kadar terörle mücadele konusunda sayısız başarıya imza atmışlar ve isimlerini tüm dünyaya duyurmuşlardır. Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak işleyişlerini sürdürmektedirler. Jandarma Özel Harekat timlerinin tamamı seçme ve gönüllü askerlerden oluşmaktadır.  Genellikle her bir birliğin başında bir Yüzbaşı bulunmaktadır. Birçoğu uzman çavuş ağırlıklı bir oluşum olsa da, içlerinde astsubay ve erler de görev almaktadır. Erler C Timi denen timlerde görev almaktadırlar.

Jandarma Özel Harekat timleri 5.000 kişi yani bir Tugay sayısı kadardır.  Bugüne kadar terörle mücadele konusunda önemli başarılara imza atmış olan Jönler;  ejderler, efeler, dadaşlar,roketler, akrep, kurtlar, fatihler gibi isimler alarak, kollarında birimlerine özgü birlik arması taşırlar. Komandolar intikal eder, görüntü alıp, rapor sunarlar. Komandolar yada JÖH timleri müdahale ederler.
Komandolarla aralarındaki bir diğer fark ise, komandolar 3 ay eğitime tabi tutulurken, JÖH timleri 5 aylık bir eğitimden geçerler. Eğitimleri son bulduğunda grup halinde savaşma, binaların aranması, mağaraların aranması, mayınların temizlenmesi gibi koordine gerektiren konularda uzmanlaşmış olurlar.

Jandarma Özel Harekat ( JÖH ) Eğitimleri

Jandarma Özel Harekat Timleri’nin eğitimleri, terörle mücadele bölgesine oldukça benzeyen Foça’da gerçekleştirilmektedir.  JÖH adayları İzmir’in Foça ilçesinde on haftalık bir eğitime tabi tutulurlar.  Burada temel savaş tekniklerini ve coğrafi koşullara dayanıklılığı arttıran eğitimleri alırlar. Burada son teknoloji ürünlerini kullanırlar.

Binlerce başvuru arasından seçilen komandolar, yorgunluk ve uykusuzluğa dayanabilme, stres altında doğru karar verebilme, özgüven, silah arkadaşlığı, iklim ve arazi koşulları sebebiyle karşılarına çıkabilecek engelleri aşabilme,  mevcut silahları etkin kullanabilme gibi birbirinden zor eğitimleri alıyorlar.  Temel savaş eğitimlerini alan JÖH timleri, eğitimleri boyunca 260 kilometre koşu, 675 kilometre yürüyüş olmak üzere toplamda 935 kilometre yol kat ediyorlar.

Manevra eğitimi, haritacılık bilgisi, küresel konumlama cihazı yani GSP kullanımı, kamuflaj, dağcılık, suda geçiş teknikleri gibi eğitimlere tabi tutulan Jandarma Özel Harekat Timleri her türlü engeli aşma yetisine sahip oluyorlar. Sık sık simülatörler eşliğinde eğitimlerini sürdüren timler bu sayede operasyon ve çatışma tecrübelerini kazanıyorlar.  Eğitim sürecinde eksikleri, yanlışları gibi yaptıkları her şey kayda alınıp, bilgisayar ortamında analiz edilerek, eğitmenler tarafından değerlendirmeye tabi tutuluyorlar.  Eğitmenler bu eksikleri komandoya ileterek bu eksiklerin giderilmesini sağlıyorlar ve sonuç itibariyle her sahada süratle olaya müdahale edebilen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin naçizane bir birimi ortaya çıkıyor.

Jandarma Özel Harekat ( JÖH ) Maaşları Ne Kadar?

Jandarma Özel Harekat yani JÖH timleri 5.000 ila 8.000 arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar. Devletin olanaklarından konut gibi faydalanırsa maaşları üzerinden kesintiye gidilmektedir. Ayrıca emeklilik süreleri yıpranma durumuna göre daha erken olup, emeklilik ikramiyesi de diğer meslek gruplarına göre bir hayli fazladır.

Jandarma Özel Harekat Timleri, maaşlarına ek olarak operasyon tazminatı da almakta. Operasyon tazminatları görev yaptıkları şehre göre 250-620 TL arasında değişmekte. Terör eylemlerinin yoğun olarak görüldüğü (Hakkari, Şırnak, Tunceli vs.) illerde görev yapan Jandarma Özel Harekat Timleri, 620 TL operasyon tazminatı almaktadırlar.

Jandarma Özel Harekat ( JÖH ) Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Harekat yani JÖH timlerinde görev alabilmek için öncelikle Jandarma Genel Komutanlığı personeli (Subay, Astsubay, Uzman Jandarma, Çavuş, Sözleşmeli Uzman Çavuş gibi.) olmanız gerekmektedir.  Daha sonra istisnai durumlar haricinde gönüllü kişilerden seçildikleri için, askerliğinizin bitmesine en az 6 ay kala Jandarma Özel Harekat başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru şartları ve diğer krtilerleri sağladığınız değerlendirilmeler sonucunda uygun görüldüğünüz takdirde yukarıda saymış olduğumuz eğitimleri almak ve bir JÖH üyesi olmak için yola koyulursunuz.

Jandarma Özel Harekat Timi ( JÖN ) hakkında nasıl olunur, başvuru şartları ve maaşları, eğitim süreci, nedir gibi merak ettiğiniz konulara cevap vermeye çalıştık. Konu hakkında merak ettiğiniz soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.
JÖH JANDARMA ÖZEL HAREKAT OLMA ŞARTLARI JÖH JANDARMA ÖZEL HAREKAT olabilmek için aşağıdaki şartları taşıyor olmanız gerekmektedir.
a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,
b. En az lise ve dengi okul mezunu olmak veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak,
c. Askerlik hizmetini yapmış veya başvurduğu esnada yapıyor olmak,
ç. Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 01 Ocak 2016 tarihi itibariyle yirmi beş (25) yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1991 tarihi ve sonrasında doğanlar),
d. Müracaat tarihinin ilk günü itibarıyla terhisinin üzerinden üç yıldan fazla süre geçmemiş olmak 05 Eylül 2013 tarihi ve sonrasında terhis olanlar),
e. Tüm sınavları geçen adaylar için Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak; sevk edildikleri hastanelerden “Komando Uzman Erbaş Olur” veya “Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olmak,
f. En az 164 cm. boyunda olmak koşuluyla, kılavuzda yayınlanan boy ve kilo oranları tablosunda belirtilen değerler içerisinde bulunmak. Boy uzunluğu çıplak ayakla, ağırlık ise spor şortu/eşofman ile ölçülür.
g. TSK’da daha önce subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş, askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak,
ğ. Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, işitme ve görmede en ufak bir kusuru bulunmamak, gözlük, lens ve işitme cihazı kullanmamak, renk körü ve düz taban olmamak, vücudunun herhangi bir yerinde yara, dövme, yanık ve ameliyat izi bulunmamak. Türkçe’yi kusursuz konuşmak, dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak).
h. Güvenlik soruşturması olumlu olmak,
ı. Askerlik hizmeti sırasında üste hakaret, emre itaatsizlikte ısrar, mukavemet, amir ve üste fiilen taarruz, fesat ve isyan suçları ile 22.05.1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 148’inci maddesinde belirtilen suçlardan hükümlü bulunmamak,
i. Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş yada ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak,
j. Tutum ve davranışları ile yasadışı görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olmak,
k. Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak,
l. Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için 01 Ocak 2017 tarihine kadar terhis olabilecek durumda olmak ve Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesi almış olmak,
m. 01 Ocak 2017 tarihinde silahaltında bulunmamak
JÖH JANDARMA ÖZEL HAREKAT NASIL OLUNUR?Adım 1: Jandarma Genel Komutanlığı İlanı Yayınlanması
Jandarma genel komutanlığı JÖH ihtiyacı olduğunda ilan yayınlanır. Bu ilanda başvuru şartları ve başvuru tarihleri yer alır.
Adım 2: Sınava girilmesi
İlanda belirtilen tarihlerde mülakatlara girilir.

Not: Şu an için yayınlanmış JÖH-Jandarma Özel Harekat alım ilanı yoktur.Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır. Jandarma özel harekat maaşları ise 3444 TL dir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme