İNSAN KAYNAKLARI DEPARTMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

İNSAN KAYNAKLARI DEPARTMAN MAAŞLARI

İNSAN KAYNAKLARI DEPARTMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:açılan kadrolarla bir çok kişi iş sahibi olmuştu. Çoğu şirketler farklı departmanlarda alımlar yaparak hem açıklarını kapatırken hem de iş sahibi olmak isteyenlere imkan sağlamıştı. Bütün bunların yanı sıra İnsan Kaynakları departmanı da bunlardan biri. İnsan Kaynakları, işletmenin ihtiyacı olan insan gücünün sayısını ve niteliğini belirleyen ve bunun gibi daha bir çok görevi olan departmandır.       İş Yönlendirme Garantili İnsan Kaynakları Teşvik Programı’nı incelemek için buraya tıklayın. İnsan Kaynakları Uzmanı'nın Görevleri Nelerdir? – İşletmenin ihtiyacı olan insan gücünün sayısını ve niteliğini belirler, geleceğe yönelik insan gücü tasarılaması yapar, – İşletmeye müracaat edenlerin niteliklerini değerlendirir ve uygun görülenlerin işe alınmasını sağlar, – Çalışanların motivasyon ve verimliliklerinin artırılması için ihtiyaç duyulan tedbirleri belirler, alakalı kişilere bildirir, – Çalışanların yaptıkları işlerin nesnel olarak değerlendirilebilmesi için muvaffakiyet ölçekleri geliştirir, – Çalışanların emeklilik, müsaade, yer değiştirme gibi işlemlerini yürütür, – İşe yeni alınanların uyumlarını sağlamak için oryantasyon programları ile çalışanların bilgi ve yeteneklerini artırıcı hizmet-içi eğitim programları tertip eder, eğitim materyallerinin hazırlanmasını sağlar, – İşletmenin personel siyasetinin geliştirilmesi için araştırma yapar. İnsan Kaynakları Uzmanları olmak için bir takım özelliklere/yeteneklere sahip olmanız gerekiyor. Peki bunlar nelerdir? İş Yönlendirme Garantili İnsan Kaynakları Teşvik Programı’nı incelemek için buraya tıklayın. İnsan Kaynakları Uzmanı'nda Aranan Özellikler Nelerdir? – Üst düzeyde genel kabiliyete, düşüncelerini sözlü dile getirebilme gücüne sahip, – Bir işi tasarılayabilen ve uygulayabilen, – Başkalarını etkileyebilen, yönlendirebilen ve ikna edebilen, – Sosyal bilimlere bilhassa ekonomi ve psikolojiye alaka duyan, – İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, – Meselelere çözüm bulma kabiliyetine sahip, – Büro işlerine alakalı kimseler olmaları gerekir.   Özellikle şirketlerin orta ve üst kademelerinde ihtiyaç duyulan yöneticileri seçen, firmaların siyaset ve taktiklerini belirleyenler profesyonel idare danışmanlık ve insan kaynakları şirketleridir. Bu şirketler insan kaynakları uzmanı istihdam etmektedirler. İnsan kaynakları uzmanlığı kavramı büyük firmalarda yeni yeni tanınmakta ve yerleşmektedir. Bu alanda yetişmiş personel az olup, ihtiyaç ise gittikçe artmaktadır. İnsan Kaynakları Uzmanları Özel Sektörde Kendi işlerini yapmaları durumunda aylık 10.000 lira üzerinde rahatlıkla kazanabilirler. Özel sektör firmalarında 2000 lira ve üzeri maaşla , kamuda ise 2500 lira artı sosyal imkanlar ile çalışabilirler
Eskiden olduğu gibi iş yaşamında maaş sadece tecrübe kazandıkça artmıyor. Satış, pazarlama ya da finans uzmanları üretimdekinden çok daha fazla kazanıyor.
İş dünyası artık maaş öderken sadece deneyime önem vermiyor. Eskiden olduğu gibi 5,8 ve 15 yıllık ölçülerde artan maaş dönemi kapandı. Akşam gazetesinden Türkan Yılmazer'in haberine göre; küreselleşme başta olmak üzere çalışan sayısındaki artış, üretim süreçlerinin kısalması ve makineleşme gibi etkenler bilgi teknolojileri, pazarlama ve finans uzmanlığı alanlarını eskisinden çok daha fazla değerli kılıyor.

Şirketler günümüzde hangi işe, neden, ne kadar ücret ödeyeceklerini belirleyebilmek için iş değerlemesi gibi yöntemleri kullanmaya başladılar. Türkiye'de üst ve orta düzey yönetici seçme ve yerleştirme konusunda uzman insan kaynakları ve danışmanlık şirketlerinden Data Expert'in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Altunkaya, firmalara daha çok vizyon ve para kazandıran mesleklere sahip olanların ücretlerinin katlanarak arttığına dikkat çekti. Altunkaya, şöyle konuştu:

İlk bakışta tecrübenin işe alımda daha çok tercih edildiği ve ücretinin de yüksek olduğu düşünülse de bu her işkolu için geçerli değildir. Örneğin bilgi teknolojileri gibi alanlardaki tecrübe çok uzun yıllardan sonra (bilginin eskiyeceği düşüncesiyle) dezavantaja dönüşebilir. Ücret durağanlaşır. Satış pazarlama dinamikliği açısından genç yaşlar tercih edilen yaşlardır. Finans ve idari pozisyonlarda ücretler artar.'


120 BİN KİŞİYE BİLİŞİMDE FIRSAT
Altunkaya, bilişim sektöründe 120 bin; perakendede 50 bin; enerji ve inşatta üretim, mühendis, AR-GE, otoyol, alt yapı uzmanı 80 bin ise sağlıkta 20 bin, finansta da 15 bin nitelikli eleman açığı olduğunu söyledi. Yeni mezunların önlerinin açık olduğu alanlar ise sağlık, sosyal medya ve e-ticaret.


ZİRVE İÇİN 15 YIL BEKLİYOR
Hasan Altunkaya: Yeni mezun muhasebe, idari işler v.s gibi pozisyonlarda işe başlangıç ücreti yıllık 21 bin ila 24 bin lira civarındayken, ilk 5 yılda azami 2 katına çıkar. 15 yılın sonunda ulaşabileceği azami rakam 160 bin ila 180 bindir. Oysa aynı konumdaki iş geliştirme, finans veya satış pazarlama gibi pozisyonlarda işe başlama ücreti 30 bin lirayken 5 yılda 90 bin liraya ulaşabilir. 15 yıl sonunda ise finans sektörü 300 bin, satış ve pazarlama 350 bin ve üzerindeki rakamları almaya başlar.'


300 BİN KİŞİ ARANIYOR
Türkiye'de finanstan enerjiye, inşattan bilişime birçok sektör 2013'te istihdam etmek 300 bin civarında nitelikli eleman arıyor. Altunkaya, küçük KOBİ ya da aile şirketlerinin satın alma ve şirket evlilikleri sonucunda büyümesi ve uluslararası şirketlere dönüşmesiyle kariyer dünyasında önemli bir istihdam sürecinin yaşanacağına dikkat çekti.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme