HİZMET SEKTÖRÜ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

HİZMET SEKTÖRÜ MAAŞLARI

HİZMET SEKTÖRÜ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:Hayatımızda pek çok hizmet almaktayız peki hizmet sektörü nedir? Hizmet sektörü neleri kapsar? İnsan, hayatı boyunca bir takım ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır ve bu ihtiyaçlarını karşılayıp yerine getirdiği sürece yaşamını devam ettirebilir. Bu ihtiyaçların şüphesiz ki en önemlisi ve aynı zamanda en başta geleni zaruri ihtiyaçlarıdır. Yemek, uyumak, barınmak zaruri ihtiyaçlara en büyük örnektir.Hizmet sektörü hakkında bilgi
Zaruri ihtiyaçların dışında bir de zaruri olmayan, gerçekleşmesi ileri bir zamana bırakılabilecek olan, yani esnek ve aynı zamanda yerine getirildiğinde insana mutluluk katan ihtiyaçlar vardır.. Gezmek, eğlenmek gibi ya da bir tedavi, bir moral depolama gibi insanı motive eden, tatmin eden ihtiyaclardır diyerek ifade etmek mümkündür. İşte genel bir ifade ile hizmet sektörü bu noktada devreye girer.

Hizmet, insanların hem zaruri hem de zaruri olmayan ihtiyaçlarını kapsayacak şekilde, onların hem hayatlarını devam ettirebilmesini hem de yaşam standartlarının yükseltilebilmesine imkan tanır. Hizmet daha çok, diğer insanların, kurumların, şirketlerin hatta ve hatta devletlerin, insanlara hitap etmesi ve onlara bir yarar sağlamasıdır. Yani ortada bir hizmet etme anlayışı güdülmektedir. Karşılığında maddi bir gelir ve aynı zamanda maddi bir gider olması ise gayet anlaşılabilirdir.

Genel bir ifade ile hizmet sektörü, insan hayatına hitap eden tüm manevi tatmini ve ihtiyacı sağlayan hizmet parçalarının bütünüdür. Hizmet sektörü, yüzlerce hatta binlerce farklı şekilleriyle insan hayatının en önemli bir unsurudur. Halı hazırda bir hizmet sağlayıcısının olmayışı insanları mağdur edebilmekte, aynı zamanda insan hayatı tehlikeye girebilmektedir.Hizmet sektörü meslekleri
Hizmet sektörü daha çok özel bir yapı içinde olsa da devlet kurumlarının da bu sektör içinde görmek mümkündür. Örneğin, bir otelde konaklama yapıyorsunuz, tatili burada geçirdiniz ve hem dinlendiniz hem motive oldunuz. Bu size sağlanan bir hizmet ve bunun bir ücreti var. Bu ücreti ödediniz yani bu hizmeti satın almış oldunuz. Otel özel sektör hizmetidir. Ama devlet kurumlarında almış olduğunuz hizmetler için de vergi yoluyla bir ücret ödediğinizi unutmayınız. Sağlık kurumunda tedavi olma, nüfus Müdürlüğüne gidip kayıt olma gibi birçok devlet hizmetine de aslında para ödüyor, yani bu hizmeti satın almış oluyoruz. Devlet hizmetleri de tamamen bu sektör içindedir. Yani özel ya da devlet farkı aslında yoktur..

Hizmet sektörü daha çok hizmetin gerçekleştirildiği o anı esas alır. Yani hizmet, gerçekleştirilirken üretilir. Örneğin temizlik hizmetleri yapılırken üretilmiş olur. Ya da bir tedavi hizmeti, tedavi sürecinin kendisidir ve uygulama sırasında o hizmet alınmış olunur.. Otelde konaklama süresi de sizin hizmeti aldığınız süreyi ifade eder. Burada anlık bir şey satın alma, ondan fayda sağlama hatta ona sahip olma söz konusudur. Örneğin, 5 saatlik bir otobüs yolculuğunda verdiğiniz ücret sizi otobüsün sahibi yapmaz; burada ödenen ücret bir ulaşım hizmetinin yerine getirilmesini, yani o yolculuk süresince oturduğunuz koltuğu kiralayarak “geçici” sahibi olduğunuzu ifade eder. Çünkü verilen hizmetlerin hemen hemen hepsi, sizden sonra da başkalarına verilecektir. Tabii ki herkesin tatmin olma derecesi de farklı olacaktır. Ama buna da en büyük etken, hizmet sağlanırken üretildiği için, hizmeti satın alan insanın o anki psikolojisinin düzeyidir.

Hizmet Sektörü Temeli

Hizmet sektöründe insan temeli yatmaktadır. Burada insana sağlanan hizmetleri ifade ederken, hizmet sektöründe insan gücünün önemini unutmamak gerekir. Çünkü hizmeti sağlayan da yine bir insandır. Hal böyle olunca, hizmetin kalitesi de değişkenlik gösterebilmektedir.. Yani çalışan insanın da bir psikolojik yapısı vardır.. Burada daha çok işinde profesyonel insanların çalışması öngörülürken; profesyonellerin de hata yapma olasılığını göz ardı etmemek gerekir.Hizmet sektörü çalışanları

Hizmet sektöründe çalışanlar özellikle birebir müşteri ile iletişim içinde olanlar; hem yapılan hizmeti hem de ait olunan işletmeyi temsil ederler.. Yani burada hizmet alan insan; kendisine hizmeti vereni, hizmeti göstereni, hizmeti ona ulaştıranı vb gibi, hizmetin kendisi olarak görür.. Örneğin bir restaurantta yemek yiyen ve yemeği beğenmeyen bir çok insan, tepkisini yemeği getirip servis eden garsona gösterir. Halbuki ki yemeği garson yapmaz, o sadece yemeği getirir servis ve sunum yapar. Ama hizmeti alan insan, hizmeti başlı başına sadece garson olarak görüp, tepkisini de ona gösterir.. Hizmet sektörü çalışanları, son derece iletişimi güçlü, konuşması düzgün, güleryüzlü ve aynı zamanda sabırlı olmak zorundadır. Çünkü bu, bir profesyonel olma yolundaki ilk kuraldır.

Genel olarak hizmet ve hizmetlerin oluşturduğu bir bütün olan hizmet sektörü ile bu sektördeki ayrıntıları yeni yazılarımızda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Unutmayın, en güzel hizmet; sizi mutlu eden ve unutulmayan hizmettir.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme