HALKLA İLİŞKİLER DEPARTMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

HALKLA İLİŞKİLER DEPARTMAN MAAŞLARI

HALKLA İLİŞKİLER DEPARTMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:Halkla ilişkiler mesleği
Maaşları
İş imkânları
Meslekte yükselme


Son zamanların en popüler meslek dallarından olan halkla ilişkiler mesleği, her zaman yüksek enerji gücü ile diğer meslek dallarından kendini soyutluyor. Gerek çalışmış oldukları firmaların, iyi şekilde tanıtılması gerekse çalışan ve firma arasındaki trafiğin akıcı şekilde sağlanmasını yaparak şirketin daha verimli şekilde hizmet vermesini sağlamaktır.   Sürekli insanlar ile iletişim kurmayı gerektiren bu meslek, aynı zamanda iyi de bir kazanç kapısıdır.  Kamu kurumlarında ve özel şirketlerde çalışma sahasına sahip olan halkla ilişkiler mesleği, gün geçtikçe de daha fazla kişiye ihtiyaç duymaktadır. Sizlerde bu mesleğe ilgi duyuyorsanız eğer;  bunun için yapmanız gereken üniversitelerin ilgili bölümlerini tamamlayarak sektöre açılmanızdır.
Halkla İlişkiler için gerekli özellikler şunlardır:Güler yüzlü ve sakin tavırlı olmanız
Çevrenizle başarılı şekilde iletişim kurmanız
Çözüm odaklı olmanız
Yenilikçi ve girişken bir yapınızın olması
Sözel tavrınızın daha ağırlıkta olması
Kelime telaffuzu iyi ve kibar konuşuyor olmanız gerekmektedir.


Halkla İlişkiler Maaşları ve İş İmkânlarıHalkla ilişkiler mesleğinin maaş yapısı çalışılan firmaya göre değişiklik göstermiş olsa da, genellikle kamu sektöründe 2000–3000 TL arası özel firmalarda ise konumunuza göre 2000-4000 TL arası değişiklik göstermektedir.  Ayrıca yükselme imkânı da sunan bu meslek, geleceğin parlak meslekleri arasında yerini koruyor.  Kamu sektörlerinde belli bir puanı yakalayan herkes halkla ilişkiler bölümünde çalışabilir, yalnız yukarıdaki özelliklerinin de kendisinde bulunması gerekmektedir.  Özel firmaların halka ilişkiler departmanında çalışmanız için gerekenler ise sadece, üniversitenin ilgili bölümünü bitirmeniz ile sağlanmaktadır.Meslekte YükselmeÜniversitelerde bu meslek için 4 yıllık lisans yerleştirme ve 2 yıllık ön lisans yerleştirme bölümleri bulunmaktadır.  2 yıllık ön lisanstan sonra dikey geçiş sınavı ile 4 yıllık bölüme de geçebilirsiniz. Ayrıca meslek hayatına atıldıktan sonra yönetici konumunda olup ilerleyen zamanlarda bunu değiştirmek isterseniz, yükselmeniz için sizlere yüksek lisans veya mastır yapma olanağı sunmaktadır.
Halkla İlişkiler iş imkanları ve 2016 maaşları hakkında yorum yapabilirsiniz ayrıca Halkla İlişkiler taban puanlarına buradan bakabilirsiniz.
Devlette veya özel kurumlarda görev alan halkla ilişkiler uzmanı maaşları detaylı yönleriyle ele aldık. Genellikle kamu kurumlarında halkla ilişkiler uzmanı görevlerinin başında sistem kontrollüğü yapmasıdır. Kurumlarda insan kaynakları departmanların görev aldıklarını hatırlatalım. Bir uzmanın görevin de yükselmesi edindiği tecrübe ve bilgi birikimine bağlı olduğunu belirtmekte yarar vardır. Kurum dışında ise yatay geçiş hakkı vardır.

Özel ise, bu işler biraz farklıdır. Yine çalıştıkları birimler arasında, insan kaynakları, halkla ilişkiler ve müşteri temsilciliği gibi birimler vardır. Üretim planlama da görev alacak uzmanlar ise, daha sağlık nasıl ürün üretilir ve müşterilerden gelen talepleri değerlendirerek raporlar hazırlarlar. Bu da çalıştığı iş yerinin geleceği için çok önemli bir adım teşkil ediyor. Müşterini dinleyen, sorunlarına çözüm üreten ve %100 memnuniyet kapsamında ürünlerini satmalıdır.
Halkla ilişkiler uzmanı kamu da çalıştığı yere göre değişmektedir. Lisans mezunu düz 657 memur olarak atanırsa, alacağı maaş 2450 TL iken, bu durum KİT’ler de görev alan uzmanlar için 3200 TL ye kadar çıkmaktadır. Özel sektör kamuya göre neredeyse %40 oranın maaşları düşüktür. Bir halkla ilişkiler uzmanı ne kadar alır ? Diye sorarsanız, özel de alacağı ücret başlangıç için 1500 TL’yi geçmez. Bu bu koşullar da çok düşük bir ücrettir.
Bugün sözel alanda para kazandıran mesleklerden birini tanıtıyoruz. Aslında çoğumuuzun çok iyi bildiği; hatta biraç yıl öncesine kadar çok ama çok popüler olan bir meslekti halkla ilişkiler… Korkmayın; hala aynı önemini ve kazançlılığını koruyor. Sadece eskisi gibi kapış kapış gitmek yerine; kurumsallaşmanın ve globalleşmenin daha rayına oturmuş olması sebebiyle kendinize katmanız gereken nitelikler arttı, o kadar… Ama şurası da kesin; hangi bölüme bakarsanız bakın aynı gidişatla karşılaşacaksınız.

Halkla İlişkiler Mezunu Ne İş Yapar? Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

Şu mutlaka aklınızda olsun: Eğer sürekli insan içinde olmayı sevmeyen, hatta insanları sevmeyen biriyseniz bu kazançlı meslek fikrinden uzak durun derim…:D Size daha uygun ve daha çok para kazandıran meslek seçenekleri olacağına eminim.
Çünkü arkadaşlar; halkla ilişkiler ve tanıtım mesleği yapmanız halinde, çalıştığınız kurumun halka açılan kapısı siz olacaksınız. Konferanslar, seminerler, tanıtım etkinlikleri, vs. faaliyetler ilk sizin biriminizden sorulacak. Dolayısıyla; işini layıkıyla yapan biri olmanız için dışa dönük, enerjik, girişken, dış görünümü alımlı, etkili bir diksiyonu ve hitabeti olan biri olmalısınız. Teorik araştırmalar ve saha araştırmaları ile en az bir yabancı dil gerekliliği de cabası tabii.. Bu saydığım etkinlikler dışındaki meslek hayatınız ise genellikle ofis-büro ortamında geçecektir.

Halka İlişkiler Mesleği Yapmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

Halkla ilişkiler ve tanıtım, Halkla ilişkiler, Halka ilişkiler ve reklamcılık bölümlerinden birinden başarıyla mezun olmanız yeterlidir arkadaşlar… Bu bölümlerde ekonomi, iletişim, yabancı dil, siyaset, tanıtım ve pazarlama gibi alanlarda gerekli lisans eğitimini gördükten sonra diplomanızı alırsınız ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım Elemanı” unvanına sahip olursunuz.
Halkla İlişkiler Mezunları Nerelerde Çalışır ve Ne Kadar Para Kazanır?

Çok kısıtlı olarak devlette de çalışma olanaklarınız olsa da; halka ilişkilerden asıl para kazanabileceğiniz alan özel sektördür. Çünkü; şansa bala devlette bir iş bulsanız bile standart memur statüsünde maaş alırsınız. Ayrıca kendinizi kanıtlama ve yükselme şansınız da son derece düşüktür. Özel sektörde ise yabancı diliniz, mesleğe yatkınlığınız ve CV’nizin kabarıklığı doğrultusunda ilerleyen yıllarda ciddi mesafeler kat edebilirsiniz. Maaşı soracak olursanız; yeni mezun bir halkla ilişkiler elemanı en düşük 2.000 TL maaşla işe başlamalıdır. Daha düşük teklifleri kabul etmenizi tavsiye etmem. Bence kendinizi ezdirmiş olursunuz.
Halkla ilişkilerin şöyle güzel bir iş olanağı vardır ki; pedagoji üzerine gerekli eğitimi alırsanız liselerde Gazetecilik ve Halkla İlişkiler öğretmeni olarak çalışabilirsiniz.


Olumlu-olumsuz görüşlerinize veya eklemek istediklerinize her zaman açığım.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme