GÜVENLİK DEPARTMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

GÜVENLİK DEPARTMAN MAAŞLARI

GÜVENLİK DEPARTMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Özel güvenlik maaşları hakkında 2017 güncel bilgileriyle hazırlanmış makalemizde kamu ve özel de özel güvenlikler ne kadar maaş alıyor, çalışma saatleri ve ücretleri hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.
Ülkeler, devlet kurumları veya özel firmalar, mutlaka kolluk kuvvetlerine ihtiyaç duyarlar. Gerek maddi unsurlarını korumak gerek işlerin yürümesini sağlamak gerekse caydırıcılık oluşturması açısından özel güvenliklere her alanda ihtiyaç duyulur. Dünya üzerinde hemen hemen her ortamda bu caydırıcı unsurlardan görmekteyiz. Bankalarda, özel firmalar da gerek kişisel işlemler de ya da
organizasyonlar da gerekse hastanelerde…
Özel güvenliklere olan ihtiyacın artması da nüfusun artışına bağlıdır. Artan nüfus bütün tehlikeleri ve olguları beraberinde getireceği için daima bu ihtiyaç söz konusu olacaktır. Her alanda görmeye alışık olduğumuz özel güvenlik görevlileri nasıl yetiştiriliyor, herkes olabilir mi ve ne kadar maaş alıyorlar sorularına yanıtlar vermeye, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Herkes Özel Güvenlik Olabilir mi?
Özel güvenlik olmasına fiziksel ve psikolojik bakımdan engeli bulunmayan herkes, eğitimlerini başarı ile tamamladıkları takdir de özel güvenlik olabilirler. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de bazı fiziki ve psikolojik unsurları barındırmanız gerekecektir tahmin edeceğiniz üzere. Örneğin; akıl sağlığı yerinde olmayan ya da fizyolojik olarak sağlıksız birinin güvenlikten ya da düzenden sorumlu olması beklenemez haliyle. Bu yüzden sağlıklı her birey özel güvenlik olabilir.

Özel Güvenlik Eğitimlerini Nereden Alabilirim?
Bulunduğunuz ile bağlı olarak bu eğitimi veren özel güvenlik kurumlardan özel güvenlik eğitimi alabilirsiniz. Eğitimi alabilmek için ödeyeceğiniz kurs ücretleri şehirden şehre ve bölgeden bölgeye değişebilir. Tamamen rekabet faktörüne bağlı olarak değişebilen bu fiyatlar, yüksek ya da az oluşlarıyla kaliteyi temsil etmezler yani ucuz olanlar da kalitesizliğin belirtisi değildir. Bölgede işi yapan çok firma var ise haliyle fiyatlara da ucuzluk olarak bu rekabet ortamı yansıyacaktır.

Peki Toplamda Harcayacağım Para ve Maliyeti ne Olacak?
Kurs ücreti bölge bölge değişebilmekle beraber rekabet ortamıyla ilerler bu bağlamda ortalama olarak kurs ücretleri  silahlı  600, silahsız 400 arasındadır.

Silahlı özel güvenlik olacak iseniz masraflarınız:
Sağlık raporu 200-250 TL arası,

Kimlik kartı 520 TL

Ek masraflar 25-30 TL

Silahsız özel güvenlik olacak iseniz masraflarınız:
Sağlık raporu 40-70 TL,

Kimlik kartı 520 TL

Ek masraflar 25-30 TL

Yukarıda belirtilmiş olan masraflar kimlik kartı masrafı dışında hemen hemen sabit fiyatlar olmak üzere,  diğer masraflar bölge bölge farklılık gösterebilir.

Eğitim süreleri ve bölümleri hakkında bilgiler:
Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler 90 saatlik bir eğitime katılacaklardır. Bu eğitimin içerisinde terörle alakalı konular, halkla ilişkiler ve taciz-tehdit unsurları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.90 saatlik eğitim sürecine katılım zorunludur.

Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar ise 120 saatlik eğitime katılmaları gerekmektedir. Eğitimin konularına göz atmak gerekirse;  90 saatlik eğitim dışında, 30 saatlik süre ile silah eğitimi, nasıl kullanılır ve bu konuyla alakalı konu başlıklarında eğitim verilmektedir.

 İyi bir güvenlik görevlisi olabilmek için fiziki özellikler nasıl olmalıdır?
Çalışacağınız yere göre değişebilen bu durum aslında çok karmaşık ve o kadar da üstün fiziki görünüş isteyen bir olgu değildir. Hemen hemen herkes özel güvenlik görevlisi olabilir. Boy ve kilo oranınızın olması kâfidir. Ancak 150 kilo ve 185 boyunda bir kişi de güvenlik görevlisi olarak çalışabilmektedir. Fiziki özelliklerinizden ziyade insanlarla iletişim kurabilmeniz büyük etmendir. Örneğin büyük avm gibi yerlerde çalışacak iseniz insanlarla iyi iletişim kurabilmeniz, pratik zekalı ya da hızlı düşünebilen bireyler olmanız yeterli olacaktır.

2017 Özel güvenlik maaşları nasıldır? Nerelerde çalışabilirler?
Özel güvenlikler kamu kurum ve kuruluşlarında, şahıs firmaların da veya özel sektör de çalışabilirler.

Çalıştıkları kurum ve kuruluşlara göre değişen fiyatlarla beraber kamu kuruluşlarında çalışanların fiyatları aşağı yukarı şu şekildedir:

Haftalık 8 saat mesaiden aylık 32 mesai şeklinde düşünecek olursak alacakları net tutar (agi, yol, yemek çıkarıldığında) 1750 TL şeklinde olmaktadır. Bu ortalama maaştır. Mesai saatlerinize yaşadığınız şehre veya kuruma göre farklılık gösterebilir elbette.

Örneğin fiziksel yapınıza, çalışmış olduğunuza sektöre göre gerçekten daha güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Örneğin özel sektör de çalışan özel güvenlik görevlileri (özellikle bankalarda) iş yoğunluklarına göre de değişebilen ancak 2000-3500 TL gibi rakamlara tekabül eden fiyatlarla çalışabilmektedirler.

Mesleki yeterlilik, kimlik kartınızın türü ve iş tehlikenize göre de değişebilen bu tutar tamamen sizinle alakalı ve çalıştığınız iş ile alakalı olarak değişebilmektedir.

 Ancak genelde özel güvenlik görevlileri caydırıcı unsur olarak görev aldıklarından iş ortamları yoğunluk nedeniyle yorucu olur. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan özel güvenlik görevlileri insanlarla muhatap olduklarından yorgunluk yaşayabilirler aksi takdir de insanlarla iletişim kurmakta zorlanmayan ve bundan keyif alan kişiler kolaylıkla güvenlik görevlisi olabilir. Bu meslekte de ilerleyebilir…

 Her meslekte olduğu gibi, kişisel bilgi ve mesleki becerilerinizle yükselebilmeniz kurum veya firma içerisinde rütbe kazanabilmeniz de mümkündür. Tabi bu tamamen çalıştığınız kuruluşla bağlantılı olan ya da firma ile belirlenebilecek bir durumdur.

Eğer sizde özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız yukarıda yazdığımız tüm bilgileri okumuş ve kendiniz için uygun olduğu kararını vermiş iseniz hemen işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
Özel güvenlik sektörü oldukça yaygın bir alandır. İnsanların belli süre kurs gördükten sonra işe garantisi ile başladıkları bir iştir. Belli süreçlerden geçerek, 3 ve 5 yıl olmak üzere geçici sertifika verilir. Belli zamanlarda bu verilen sertifikalar yenilenir. Genellikle meslek konusunda sıkıntı çekenlerin buralarda işe girdikleri bilinir. Hatta yapılan araştırmaya ülkenin yaklaşık %15 istihdamı karşıladığı söylemektedir. Peki garanti iş olarak görülen özel güvenlik maaşları 2017 yılında ne kadar artış gösterdi.

Özel güvenlik maaşları genellikle asgari ücret olarak verilir. Güvenlik sisteminde görev alan personeller haftalık 40 saat çalışma saatinden sonra mesai sistemine kalırlar. Genel ortalama ile bu da ortalama 1000 ile 1200 lira arasında maaş alıyor demektir. Asgari geçim indirimi bekarlar ve evliler için farklılar göstermektedir. Bu rakamların üzerine 90  ile 120 lira arasında fiyat ekleyebilirsiniz. Burada atlanmaması gereken vardiyalı olarak çalışan güvenlik personelleri ek olarak vardiya tazminatı alır ve yaklaşık 1400 liraya kadar alabilir.
Geniş çalışma alanı olan özel güvenlik alışveriş merkezleri, hastaneler, kamu binaları gibi bir çok çeşit alanlarda görev yapabilirler.Bay ve bayan ayrımı olmaksızın çalışma imkanı olan bu çalışma alanında genellikle lise mezunları görev yapmaktadırlar. Güvenlik amirleri maaşları normal çalışan personel göre 100 ile 250 arasında daha yüksektir. Bu almış olduğu görevden ötürü verilen ek maaştır.
Bir önceki yazımız olan Elektrik Mühendisleri Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Kamuda özel güvenlik maaşları hakkında bilgiler vermeyi ve çalışma koşullarını anlatmayı hedefliyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan güvenlik personelleri çalışma şartlarına incelediğimiz vakit, genellikle vardiyalı ve kayarlı sistem üzerinden çalıştıklarını söyleyebiliriz. Haftanın 6 günü çalışıp, bir gün istirahat eden güvenlikçiler, aldıkları maaşları haftalık 40 saat normal çalışma ve 8 saat mesai ile birlikte, haftalık vardiya değişimi yapmaktadırlar. Asgari ücret üzerinden 900 TL net maaş, 8 saatten aylık 32 saat mesai farkı, o da yaklaşık olarak 32 * 7 TL = 224 TL ve vardiyalı personel ise, aylık net maaşının %20 ile %35 arasında vardiya tazminatı ödenir. Ortalama %28 üzerinden hesaplanırsa, 252 TL vardiya tazminatı verilir.

Sonuç olarak 900 TL (maaş tutarı) + 224 TL (aylık 32 saat fazla mesai) + 252 TL ( vardiya tazminatı )  = 1376 TL net maaş ele geçmektedir. Eğer personel evli ise ek olarak asgari geçim indirimi 105 TL bekar ise 89 TL fark almaktadır. Çalıştıkları firma, Ocak ve Temmuz zamlarına katarsa işin içeresine %3 + %3 üzerinden Ocak 2016’ten itibaren alacakları net maaş 1417,28 TL olacaktır. Temmuz 2016 zam farkıyla birlikte bu maaş 1459,79 TL‘ye çıkacaktır.
Burada çalıştıkları firmanın vermiş olduğu düzene bağlı olarak değişmektedir. Örneğin bir a firması yemek ve yol yardımı verirken, bazı firmalar bunları maaşın içine dahil ederek hesaplarlar. Burada dikkat edilecek hususlar, ekstra farklardan ziyade alacağınız yemek ve yol yardımını maaştan hariç olarak göstermektir. Bu sayede ek olarak bu maaşın üzerine 250 TL yol ve yemek yardımı alabilirsiniz.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme