GIDA SEKTÖRÜ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

GIDA SEKTÖRÜ MAAŞLARI

GIDA SEKTÖRÜ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:Öncelikle gıda mühendislerinin çalışabildiği iki farklı alan bulunmaktadır. Bunlardan birisi kamu kurumları bir diğeri ise özel sektördür. Özel sektörde çalışan gıda mühendisliği maaşları birbirinden değişiklik göstermektedir. Fabrikalarda, yemekhanelerde, restoranlarda çalışan gıda mühendisleri ilk işe girdiklerinde 1000 – 1200 TL ile işe başladıkları gibi kazandıkları tecrübe ve kat ettikleri mesleki deneyim ile bu maaşlarını 2200 – 2800 TL’ ye kadar yükseltmektedirler. Gıda mühendisleri maaşlarının en iyi olduğu yer tabi ki kamu kurumlarıdır. Kamu kurumlarında özellikle belediyelerde, il özel idarelerinde ve daha çok Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde yer alan kamu kurumlarında çalışabilmektedir.
Gıda mühendisliği maaşları belediyelerde ve il özel idarelerinde 2900 TL civarındadır. Buna 300 – 350 TL saha tazminat, 500 TL civarında destek tazminatı verilmektedir. Bakanlıklarda ve bakanlıklara bağlı kamu kurumlarında gıda mühendisliği maaşları 3200 – 3400 TL arasında değişmekte olup 400 TL dolaylarında da saha tazminatı verilmektedir. Gıda mühendisliği mezunlarının yüksek lisans ve doktora yapmaları halinde maaşlarına 150 – 250 TL arasında zam yapılırken A, B, C gibi yabancı dil puanı seviyeleri içinde 210, 150, 90 TL gibi yabancı dil tazminatları verilmektedir. Tüm bunların yanı sıra evli olan gıda mühendislerine aile yardımı ve varsa çocukları için çocuk yardımı yapılmaktadır. Bu eşi çalışmayan mühendisler için ayda 190 TL civarındadır. Gıda mühendisleri özellikle kendi alanlarında çalışmaları ile hem daha fazla maaş alabilecekleri gibi hem de alanlarında bilgi ve tecrübe sahibi olmaları söz konusudur. Ancak kamuda çalışmaları alanlarında iş yapabilmelerine pek olanak sağlamayacaktır. Kamuda çalışmanın rahatlığı mutlaka olacaktır ancak özel sektörde daha tecrübeli bir gıda mühendisliği maaşları oldukça yüksek seviyede ve tatmin edici olacaktır.

Bu yazımda gıda mühendisliği maaşları hakkında bilgi verdik. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.
Gıda mühendisi maaşları 2017 senesi içerisine girdiğimiz şu günlerde, kamuda görev alan mühendisler %3 zam alırken, özel sektör de aynı oran da zam almıştır. Özel sektör de dikkat edilmesi gereken çalıştığı firmanın kurumsallığına bağlı olarak bu zammı alabilirler.

Gıda bilimi gıdanın tam kimyasını, mikrobiyolojisini ve kalitesini kontrol eden bilim dalıdır. Mühendisliğin temel görevi insanların sağlıklı beslenmesi ve zararlı tonsinleri tespit edip gerekli işlemi yapmaktadır.

Gıda mühendislik bölümü bilgisel bulguları inceleyerek gıdaların daha sağlıklı ve güvenilir bir şekilde piyasa da tüketilmesini sağlamaktadır. Üretiminden tüketicilere kadar geçen sürede tüm sağlık kontrollerini sağlamaktadır. Denetçi olarak kamu da görev yapan bir çevre mühendisi, eğer sağlıksız bir durum ile karşılaştığında gerekli yasal işlemleri başlatır. Cezai işlemleri başlatır.
Gıda mühendisliği, bilimsel bilgiler ve mühendislik bilgileri yardımıyla gıdaların güvenilir bir şekilde üretimini, hazırlanmasını, işlenmesini, paketlenmesini, dağıtılmasını sağlayan ve gıdalardan uygun bir şekilde yararlanmayı sağlayan mühendislik dalıdır.

Kamu görev yapan 657 sayılı devlet memurlarına tabi gıda mühendisi, Ocak 2017 zammı ile birlikte 2750 TL alırken, KİT’ler 2980 TL almaktadır. Özel sektör de bu maaş 2100 TL almaktadır. Kurumsal firmalarda bu rakam 2800 TL’ye kadar çıkmaktadır.
Meslek seçimi günümüzde oldukça önemli bir durum olurken bireyler çalışma hayatına katılmak için çeşitli aşamalardan geçmektedir.
Meslek seçimi günümüzde oldukça önemli bir durum olurken bireyler çalışma hayatına katılmak için çeşitli aşamalardan geçmektedir. Genellikle bu aşamalar sınav sistemi kullanılarak uygulanmaktadır. Liseden itibaren ciddiyetini fark ettiren meslek seçimi öğrencileri gergin bir hale dönüştürürken sınavlara girerek aldıkları puan ile üniversite hayatına başlamak için tercih yapmaktadır.

Sayısal bölümden tercih edilen gıda mühendisliği dört yıllık bir eğitim süreci gerektirir. Derslere girerek bilgi sahibi olmalı ve aktif bir eğitim süreci geçirerek iş alanlarınızı genişletebilirsiniz. Gıda bilimi tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin kimyası incelerken kalitesini de gözden kaçırmayarak kontrol etmektedir. Genel olarak görevleri arasında hijyen kuralları ilk sırayı almaktadır. Gıdaların tüketilebilir olup olmadığını ve temizliği açısından ne kadar elverişli olduğu incelenerek araştırmalar yapılıp listelenmektedir. Piyasaya sürülen ürünlerin kalitesini ölçen gıda mühendisleri kendilerini geliştirerek alanlarında yükselebilirler. Gıda mühendisleri bilimsel veriler ile işlerini yaparken gıdaların temiz ve güvenilir bir halde üretilmesini sağlayan bir meslektir. Kamu kuruluşlarında görev yapan gıda mühendislerin aldıkları ücret yaklaşık olarak 2500 ila 3000 civarı arasında olurken özel sektörde çalışan gıda mühendislerinin alacakları maaş 2000 ila 2500 arasındadır. Gıda mühendisliği alanında çalışabileceğinize inanıyorsanız iyi bir eğitim süreci sonucu tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz. Ayrıca işinizi sevdiğiniz takdirde görevlerinizi en iyi şekilde yapabilirsiniz. Gıda mühendisliği maaşları kesin olarak bilinemezken aralık şeklinde verilmiştir. Ayrıca eklenen zam halinde bu sayı aralığı verilmiştir.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme