GENPA MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

GENPA MAAŞLARI

GENPA MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


VİZYONUMUZ

Genpa Telekomünikasyon; üreticiler, operatörler, müşteriler ve çalışanlar için en çok tercih edilen firma olacaktır.

MİSYONUMUZ

Genpa Telekomünikasyon; yüksek ekip ruhuyla,  teknoloji alanındaki tüm yenilikleri, ürün ve hizmetleri en uygun fiyata, hızlı, kaliteli ve sürekli gelişen bir iş modeli ile müşterilerine sunar.

DEĞERLERİMİZ

Güvenilirlik: Biz güveniliriz, yaptığımız işi iyi biliriz, dürüstçe yaparız, kanunlara ve kurallara uyarız, söz verdiğimizde yerine getiririz. Bir aile olarak birbirimize güveniriz.

Liderlik: Öncüyüz, yenilikçiyiz, vizyon sahibiyiz, cesaretle karar alır ve ilerleriz, katılımcılığı sağlar bu sayede takipçilerimizden en az bir adım önde oluruz. Yaptıklarımızla sektöre örnek oluruz, yön veririz.

Müşteri Odaklılık: Müşterilerimizi dinler, ihtiyaçlarını anlarız, olaylara müşterimizin gözüyle bakabiliriz, yaptığımız her işin sonuçlarının müşterilerimizi nasıl etkileyeceğini hesaplarız, iş önceliklerimizi belirlerken müşteri ihtiyaçlarını göz önünde tutarız.

Çözüm Odaklılık: Sorumluluğumuzu yerine getirmek önceliğimizdir, önümüze engeller çıktığında sorunu nasıl çözeceğimize odaklanırız, değişen durumlara hızla uyum sağlarız, yaptığımız işi sonuca ulaşana kadar takip ederiz, başarıya ulaşana kadar çalışırız.
Yeni yetenekleri şirket bünyesine kazandırmak,
Çalışanlarımızın gelişimlerini sürekli kılmak, potansiyellerinin açığa çıkmasına yardımcı olmak ve değişen rekabet ortamlarında, etkin performans göstermelerini ve insiyatif almalarını desteklemek
Şirket içi takım çalışmalarını güçlendirmek, ekip ruhu içinde ortak hedeflere birlikte ulaşılması ve bu ortak başarılarının birlikte kutlanmasını teşvik etmek
Sektörümüz içinde çalışanlar tarafından ‘’en çok tercih edilen firmalardan biri’’ olmak yönünde, çalışan bağlılığını sürekli ölçmek, bu bağlılığa artırmaya yönelik olarak, çalışanların
Yöneticilerine olan güven duygusunu pekiştirmek, şirket ve departman içi iletişimi geliştirmek
Yaptıkları işten gurur duymaları ve diğer çalışanlarla birlikte çalışmaktan keyif aldığı bir çalışma ortamı oluşturmak
GENPA Ailesi’ne fark yaratanlar ile çalışmayı ve gelecekte en az iki pozisyon yükselebilecek potansiyele sahip adayları tercih ederiz.

Adaylarımızın işe alım sürecini en hızlı ve etkin yapabilmek adına, yetkinlik bazlı mülakat sürecini tamamlayan her adaya, pozisyon ve departmanına göre testler uygular, değerlendirme merkezi ile çalışırız.

Türkiye’nin önde gelen distribütörlerinden olarak bizler, fırsatlarla dolu, ilgi çekici farklı seviyelerde birçok kariyer imkanları sunmaktayız.
Yaz/ Kış dönemi süresince staj zorunluluğu olan Üniversite ve Lise öğrencilerine, almış oldukları teorik bilgileri uygulama ortamı sunarak, iş hayatına hazırlanmalarına katkı sağlamak amacıyla staj imkanı tanınmaktadır.

Genpa kurumsal kültürüne uygun, gelişime açık, Genpa’da kariyer hedefi ve ilerleme potansiyeli olan öğrenciler tercih edilmektedir.

Staj için uygun bulunan adaylar, İnsan Kaynakları tarafından mülakata davet edilir.  Değerlendirme sonucu, olumlu bulunan adaylar, görev yapmak istedikleri bölümlerin yöneticileri ile tanıştırılır. Adaylara, Genel Müdürlük ve Bölge Müdürlükleri’nde staj yapma imkanı sunulmaktadır.
Genpa’nın vizyonu, misyonu ve stratejik planı doğrultusunda her yıl ‘’Şirket, Departman ve Bireysel’’ hedefler belirlenir. Değişimi, sürekli gelişimi destekleyen, Genpa’ ya katma değer yaratan hedefler SMART olarak belirlenir. Performans değerlendirme sürecinde bu hedefler ve gelişim planları gözden geçirilir. Bu değerlendirmeler yılda en az iki kez ara değerlendirme ve yıl sonu değerlendirmesi olarak yapılır. Performans değerlendirme sistemi ücretlendirme, kariyer ve yedekleme, eğitim gibi diğer sistemler için temeli teşkil etmektedir.
Performans Sistemi’nde gelişim hedefleri belirlendikten sonra, çalışanın mevcut yetkinlikleri ile işleri gereği beklenen yetkinlikler arasında oluşan farklılıklar dikkate alınarak ‘’Bireysel Gelişim Planları’’ oluşturulur. Bu planlar sonunda ortaya çıkan şirket genel gelişim önceliklerine göre yıllık eğitim planını oluşturulur.

Şirket içi ve dışı çeşitli eğitim ve öğrenim imkanlarımıza ilaveten her çalışanımızın kolaylıkla erişebileceği Online e-eğitim portalımız bulunmaktadır.

ÇALIŞMA KOŞULLARIMIZ
Ücret ve Kıdem Teşvik

Şirketimizde ücretlendirme brüt ücret üzerinde yapılmakta olup yılda 12 maaş üzerinden ödenmektedir. İlgili departmanlarda aylık çalışma saati üzerinde yapılan çalışmalarda iş kanunu hükümleri baz alınarak fazla mesai ücreti ödenmektedir.

Şirketimizde performans sistemi uygulanmaktadır. Bu kapsamda personelin ve şirketin performası baz alınarak periyodik dönemler için prim ödemesi yapılmaktadır.

Hizmet süresi tanıma ve ödüllendirme prosedürüne istinaden 5,10 ve 15 yıllık kıdemlerini dolduran personelimiz ödüllendirilir.

Çalışma Saatleri

Genel Müdürlük için; 08:00 - 17:30

Bölge Müdürlükleri için; 08:30 – 18:00

Etiler Müşteri Hizmetleri, Bölge Müdürlükleri, Cadde Mağazalar; Cumartesi günleri 09:30 – 17:00 saatleri arası olarak belirlenmiştir.

Mağazalar ise koşullar gereği vardiyalı çalışma saatleri uygulanmaktadır.

Personel Servisi

Genel Müdürlük’te görev yapan çalışanlarımız servis, Merkez dışındaki personelimiz ise yol parası imkanından yararlanmaktadır.

Sağlık Yardımı

Şirketimizde, işe başlayan her çalışanımıza, özel sağlık sigortası uygulamamız bulunmaktadır. Personelin, pozisyon seviyesine göre özel sağlık sigortası ödeme oranları değişmektedir. İsteğe bağlı olarak, çalışanlarımız özel sağlık sigortasının %100’ünü satın alabilmektedir.

Yemek


Genel Müdürlük’de görev yapan çalışanlarımız, yemekhanelerde imkanından yararlanabilmektedirler. Farklı lokasyon ve saha çalışanlarımız ise ticket imkanı sağlanmaktadır.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3000TL olsa da satış müdürü maaşları  13000TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3500TL-8200TL, insan kaynakları maaşları 3200TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10500TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2900TL-9900TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7200TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4500 TL dir. Mühendis maaşları 4500TL den başlayıp 16500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3900-12400 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2000 ile 8500 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2000TL ile 9000 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme