G2M MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

G2M MAAŞLARI

G2M MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Hedefimiz, g2m’yi dünyada, ev dışı tüketim sektörünün en iyi uygulamalarını gerçekleştiren, müşterilerine katma değerli hizmetler sunan, karlı, başarılı yönetim stillerine sahip bir şirket haline getirmektedir. Bu amaçla yüksek nitelikli insan kaynağını şirketimize sağlamak, mevcut ekibimizi geliştirmek ve yetenekleri değerlendirmek için çalışırız.
Hedeflerimizi destekleyecek tüm projeleri tutku ile hayata geçirmek isteyen, g2m’de çalışmaktan mutlu, yenilikçi ve dinamik çalışanlardan oluşan, verimli bir takımız.
Değerlerimiz

Müşterimizi her zaman önde tutarız.
Müşterilerimizin işlerini anlamaki onlara en doğru çözümleri önermek ve onları ileriye götürmek için çalışırız. Onlar kazandığı sürece bizde kazanırız.
Bir ekip olarak çalışırız.
Her birimiz güçlüyüz, ancak kazanmanın ekip olarak çalışmaktan geçtiğini biliyoruz ve biz aynı anlayışla her zaman bir ekip olarak çalışıyoruz.
Her zaman daha iyisi için uğraşırız.
Sektöre örnek olmak için yola çıktık, bunun için her zaman yapabileceğimizin en iyisini yaparak standartları yükseltmek için çalışırız.
Güvenilir ve dürüst olmak ilkesini benimseriz.
Hem müşterilerimizin hem de tedarikçilerimizin güvenini kazanmak için dürüst davranır, dürüst çalışırız. Sözümüzü her zaman tutarız.

İşe Alım-Oryantasyon

Şirketimizde yetkinliklere dayalı bir işe alım süreci uyguluyoruz. Çalışanların işe alımlarında kaynak olarak; şirket bünyesindeki aday havuzundan, internet portallarından, gazete ilanlarından, merkez ofis ve yönetim pozisyonlarında ise ulusal ve uluslararası danışmanlık şirketlerinden faydalanıyoruz.
İş görüşmelerinde İnsan Kaynakları Departmanı ve ilgili departman yöneticisinden oluşan en az iki aşamalı bir süreç izliyoruz. Gerekli görülen durumlarda Takım Rolleri Envanteri, Mesleki Kişilik Envanterleri, Genel Yetenek Testleri ve Değerlendirme Merkezi Uygulamaları kullanılır. Değerlendirme sonucunda çalışmaya karar verilen adaya referans kontrolü sonrası iş teklifi yapıyoruz.
Aramıza katılan her yeni çalışanı, pozisyonuna ve işinin gereklerine uygun bir oryantasyon programına tabii tutuyoruz.

Eğitim ve Geliştirme

Çalışanlarımızın sürekli gelişimlerini sağlamak, kariyerlerinde yönlendirici olabilmek amacı ile oluşturduğumuz yıllık eğitim planlarımız bulunuyor.
Gelişim Merkezi projesi kapsamında çalışanların, uluslararası boyutta kullanılan araçlar ile güçlü ve gelişmeye açık yönlerini tespit ediyoruz. Sistemli eğitim programları ile gelişmeye açık yönleri takip ediyoruz.
Üst ve orta derece Yöneticiler için beş aşamalı yurtdışı kaynaklı  ‘Liderlik Eğitim Programı’nı uyguluyoruz.
Satış ekiplerine özel uygulamalarda ise “Satış Okulu” kapsamında g2m’yi müşterilere karşı sektörde temsil eden tüm satış ekibi üyeleri kişisel gelişim, satış teknikleri ve g2m satış tarzını aktaran sekiz günlük bir eğitim programına katılıyorlar.
10 bini aşkın ürünün portföyümüzde olması nedeni ile satış ekiplerinin, ürün uzmanlarının ve kategori sorumlularının ürün bilgisine daha hakim olmaları adına eğitim portalımızda e-learning olarak hazırlanmış dokuz farklı kategori de ürün eğitimlerimiz bulunmaktadır.  Animasyonlarla zenginleştirilmiş bu programlar sayesinde çalışanlarımız eğlenceli bir method ile eğitim alıyorlar.
Mavi Yakalı çalışanlarımız için "Lojistik Okulu" çerçevesinde eğitimler planlıyoruz. g2m olarak sadece eğitim programlarını değil, mesleki gelişim ile ilgili her türlü seminer ve toplantıları da takip ediyoruz.
Performans Yönetimi

g2m’de hedeflere ve yetkinliklere dayalı bir değerlendirme sistemini e-portal üzerinde kullanıyoruz. Her yıl Ocak ayında değerlendirme görüşmeleri gerçekleştiriyoruz. Bu görüşmelerden toplanan verileri, eğitim ve gelişim ihtiyaçlarının tespitinde ve buna bağlı yıllık eğitim planlarının hazırlanmasında, kariyer planlarımızın oluşturulmasında ve ücretlendirme çalışmalarında kullanıyoruz.
Kariyer Planlama

g2m’de çalışanların gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kariyer planlama sistemi oluşturuyoruz. Özellikle hızlı büyüyen şirketimizde gelecekte ihtiyaç duyulacak yönetici pozisyonları mevcut çalışanlarımız arasından seçilebilmeyi hedefliyoruz. Nitelikli yönetici ihtiyacını karşılamak üzere bu yıl içinde uygulamaya koyduğumuz Gelişim Merkezi programı aracılığı ile liderlik becerileri, yönetim becerileri ve diğer kişisel gelişim konularında yönlendirerek, terfi mekanizması ile kariyerinde ilerletmeyi hedefliyoruz.
Satış ekiplerimiz için; Satış Temsilciliğinden başlayarak Satış Direktörlüğüne kadar giden kariyer yolunda “Kuşak Sistemi”ni kullanmaktayız. Ekibimize katılan her yeni üyenin bu kuşak sisteminde hangi kriterlerle, ne zaman, hangi pozisyona doğru hareket edeceği tanımlıdır. Kariyer planı bu sistem çerçevesinde işler.
Köklü, Güçlü, Lider
Ev dışı tüketim sektörünün güçlü tedarikçisi olarak; 1981’den günümüze kadar otel, restoran, kafe, yemek şirketleri gibi ev dışı tüketim noktaları ile üreticiler arasında köprü görevini üstlenerek her türlü gıda, sarf ve temizlik malzemelerinin satış-pazarlama, dağıtım ve lojistik hizmetlerini sunmaktayız.
Otellerin, restoranların ve yemek şirketlerinin etkin ve profesyonel bir biçimde yönetilmesi için çalışıyor, 10 binden fazla ürün ile 17.000 kayıtlı müşterimize hizmet götürüyoruz.
Güçlü satış ekibimiz ve ulusal dağıtım ağımız ile bugün birçok uluslararası ve ulusal markanın ilk tercihi ve distribütörüyüz.
Ev dışı tüketim sektöründe pek çok ‘ilk’e imza attık; ISO 9001 ve 22000 kalite belgelerimiz ve geniş ürün yelpazemiz ile uluslararası standartlarda bir satış ve dağıtım organizasyonuna sahibiz.
Sektöre eğitimli eleman istihdamı sağlayan, müşteri talep ve ihtiyaçlarını yakından takip ederek mevcut iş modelini geliştirmek üzere yatırımlar yapan, Türkiye’de ev dışı tüketim sektörünün lider oyuncularından biriyiz. 
Bugün firmamız, Türkiye’de 70 ilde toplamda 45.000 m2 alan, 11 dağıtım merkezi, 350 kamyon ve 900 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. 
Neden g2m?

En iyi markalar

Alanının en iyisi olan ulusal ve uluslararası markalarla iş ortaklığı yapıyor, birlikte sektörün gelecekte nasıl şekilleneceği üzerine çalışıyoruz. Ulusal olmanın yanı sıra ihtiyaçlara göre yerel çözümler de sunuyoruz.
10.000’den fazla ürün

g2m kalite güvencesiyle taze meyve ve sebzeden donuk gıdaya, kuru gıdadan taze ve donuk et ürünlerine, süt ve süt ürünlerinden soğuk ve sıcak içeceklere, pastacılık ürünlerinden baharatlara, konserve gıdadan gıda dışı temizlik ürünleri ve sarf malzemelerine kadar 10.000’den fazla ürün çeşidi ile bir işletmenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz.
Tek sipariş – tek fatura

Tüm ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla, tek noktadan tek fatura ile karşılama rahatlığı sunuyor ve böylece müşterilerinizin memnuniyetine daha fazla zaman ayırabilmeniz konusunda size yardımcı oluyoruz.
Güvenilir koşullarda kapınıza teslim

Dondurulmuş, taze ve kuru gıdaları frigofrik araçlarla güvenle taşımanın yanı sıra, gıda dışı ürünleri de geniş bir portföyde sunuyor ve kapınıza teslim ediyoruz.
Zamanında, eksiksiz

Zamanın değerini biliyoruz, siz müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak istiyoruz. Uzman ekibimiz ve ileri teknolojik altyapımızla siparişlerinizi zamanında ve eksiksiz teslim ediyoruz.
Yaygın dağıtım

Otel, restorant, catering şirketi, pastane, cafe, kantin, büfe, ofis... Türkiye genelinde 11 lojistik merkezde yaklaşık 17.000 profesyonel işletmeye hizmet götürüyoruz.
Onaylanmış kalite

Uluslararası standartlara yükselttiğimiz ve bu kalite anlayışını koruduğumuz g2m'de tüm ürünlerimiz sürekli olarak kontrol altında ve gıda güvenliği unsurları gözetilerek korunur. Bunun yanı sıra sahip olduğumuz ISO 9001 ve ISO 22000 sertifikaları ile güvenliğimiz belgelenirken hizmet verdiğimiz ve hitap ettiğimiz 17000 müşterimiz de kalitemizin bir başka göstergesi konumundadır.
İşe Alım-Oryantasyon
Şirketimizde yetkinliklere dayalı bir işe alım süreci uyguluyoruz. Çalışanlarımızın işe alımlarında kaynak olarak; şirket bünyesindeki aday havuzundan, internet portallarından, gazete ilanlarından, merkez ofis ve yönetim pozisyonlarında ise ulusal ve uluslararası danışmanlık şirketlerinden faydalanıyoruz.
İş görüşmelerinde İnsan Kaynakları Departmanı ve ilgili departman yöneticisinden oluşan en az iki aşamalı bir süreç izliyoruz. Gerekli görülen durumlarda Takım Rolleri Envanteri, Mesleki Kişilik Envanterleri ve bize özel dizayn edilmiş Genel Yetenek Testleri kullanıyoruz. Değerlendirme sonucunda çalışmaya karar verilen adaya referans kontrolü sonrası iş teklifi yapıyoruz.
Aramıza katılan her yeni çalışan, pozisyonuna ve işinin gereklerine uygun bir oryantasyon programına tabii tutuyoruz.
Eğitim ve Geliştirme
Çalışanlarımızın sürekli gelişimlerini sağlamak, kariyerlerinde yönlendirici olabilmek amacı ile oluşturduğumuz yıllık eğitim planlarımız bulunuyor.
Gelişim Merkezi Projesi kapsamında çalışanların, uluslararası boyutta kullanılan araçlar ile güçlü ve gelişmeye açık yönleri tespit ediyoruz. Sistemli eğitim programları ile gelişmeye açık yönle takip ediyoruz.
Üst ve orta derece yöneticiler için beş aşamalı yurt dışı kaynaklı ‘Liderlik Eğitim Programı’nı uyguluyoruz.
“Satış Okulu” kapsamında ise g2m’yi müşterilere karşı sektörde temsil eden tüm satış ekibi üyeleri kişisel gelişim, satış teknikleri ve g2m satış tarzını aktaran on bir günlük bir eğitim programına katılıyorlar.
Mavi yakalı çalışanlarımız için "Lojistik Okulu" çerçevesinde eğitimler planlıyoruz. g2m olarak sadece eğitim programlarını değil, mesleki gelişim ile ilgili her türlü seminer ve toplantıları da takip ediyoruz.
10 bini aşkın ürünün portföyümüzde olması nedeni ile satış ekiplerinin, ürün uzmanlarının ve kategori sorumlularının ürün bilgisine daha hakim olmaları adına, eğitim portalımızda e-learning olarak hazırlanmış dokuz farklı kategori de ürün eğitimlerimiz bulunmaktadır.  Animasyonlarla zenginleştirilmiş bu programlar sayesinde çalışanlarımız eğlenceli bir method ile eğitim alıyorlar.
Performans Yönetimi
g2m’de hedeflere ve yetkinliklere dayalı bir değerlendirme sistemini e-portal üzerinde kullanıyoruz. Her yıl Ocak ayında değerlendirme görüşmeleri gerçekleştiriyoruz. Bu görüşmelerden toplanan verileri, eğitim ve gelişim ihtiyaçlarının tespitinde ve buna bağlı yıllık eğitim planlarının hazırlanmasında, kariyer planlarımızın oluşturulmasında ve ücretlendirme çalışmalarında kullanıyoruz.
Kariyer Planlama

g2m’de çalışanların gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kariyer planlama sistemi oluşturuyoruz. Özellikle hızlı büyüyen şirketimizde gelecekte ihtiyaç duyulacak yönetici pozisyonlarını mevcut çalışanlarımız arasından seçilebilmeyi hedefliyoruz. Nitelikli yönetici ihtiyacını karşılamak üzere bu yıl içinde uygulamaya koyduğumuz Gelişim Merkezi Projesi aracılığı ile liderlik becerileri, yönetim becerileri ve diğer kişisel gelişim konularında yönlendirerek, terfi mekanizması ile kariyerinde ilerletmeyi hedefliyoruz.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3300TL olsa da satış müdürü maaşları  12800TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3200TL-8500TL, insan kaynakları maaşları 3400TL-9800TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3000TL-10800TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2700TL-9500TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7300TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4200 TL dir. Mühendis maaşları 4200TL den başlayıp 12500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3700-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2500 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2400TL ile 9500 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme