FRESENIUS MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

FRESENIUS MAAŞLARI

FRESENIUS MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


İnsan Kaynakları Yaklaşımımız

Fresenius Medical Care olarak, sektördeki ve dünyadaki lider konumumuzu, sahip olduğumuz nitelikli insan kaynağının sürekli gelişimi ve motivasyonu ile sürdürebileceğimize inanıyoruz. Değişimi destekleyen, esnek, duyarlı ve demokratik yapıya sahip bir şirket olarak, çalışanlarımızı her zaman işimizin merkezinde görmekteyiz.

İşe Alım Aşamaları

Açılan poziyonlarımız için ilk olarak kariyer@fresenius isimli web tabanlı İnsan Kaynakları portalımız üzerinden şirket içerisine duyuru yaparak öncelikle mevcut nitelikli insan kaynağımızı değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Mevcut çalışanlarımızdan gerekli kaynak sağlanamadığında şirketimize yapılan başvuruları değerlendiriyoruz.

Genel Merkez
Telefon ile mülakat
İngilizce testi (sadece gerekli pozisyonlar için)
İnsan Kaynakları ve ilgili birim yöneticisi ile ilk yüz yüze görüşme
Kişilik envanteri
İkinci ve eğer gerekli ise üçüncü görüşme
Referans kontrollerinin gerçekleştirilmesi ve iş teklifi
Klinikler
Telefon ile mülakat
Operasyon Müdürü ve Klinik Yöneticisi ile yüz yüze görüşmeler
Referans kontrollerinin gerçekleştirilmesi ve iş teklifi
Eğitim

Eğitim, gelişim ve ilerleme için en önemli süreçtir

Sürekli eğitime olan inancımızla, çalışanlarımızın kapsamlı bir oryantasyon eğitimi programı ile birlikte ihtiyaçları doğrultusunda tıbbi, teknik, yönetsel ve kişisel gelişim konularında eğitimler almasını sağlıyoruz. Bu eğitimler, işbaşı eğitim ve uygulamaları olabilmekle birlikte, iç ve dış eğitmenlerle şirketimize özel olarak hazırlanan programları da kapsıyor. Ayrıca kariyer gelişimi kapsamında çalışanlarımıza sunulan yeni pozisyon ve görevler için de gerekli eğitim desteği veriyoruz.
Fresenius Learning Center isimli e-learning eğitim platformumuzu eğitim vermek isteyen bütün departmanlarımız ile bütün çalışanlarımız aktif olarak kullanıyor. İşe başlayan her yeni çalışanımız için İnsan Kaynakları departmanı olarak bir kullanıcı adı, şifre ve ilgili pozisyonun zorunlu olarak alması gereken eğitimleri tanımlıyoruz. Çalışanlarımız, zorunlu eğitimler dışında, Kurs Kataloğu’ndan almak istediği diğer eğitimlere de kaydını gerçekleştirerek ilgi duyduğu konularda kendini geliştirebiliyor.
Performans Yönetim Sistemi

Kurumsal ve bireysel olmak üzere sene başında belirlenen hedefler doğrultusunda yılda bir kez performans değerlendirme görüşmeleri yapılır. Bu sürecin sonunda çalışanlarımız yılsonu primleri ile ödüllendirilir.

Fresenius Fikir Atölyesi

Fresenius Medical Care, çalışanlarının görüş ve önerilerine büyük önem veriyor. Online olarak bütün çalışanlarımızın erişebildiği sistem üzerinden paylaşılan, iş süreçlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik öneriler, Fresenius Fikir Atölyesi Komitesi tarafından değerlendirilir ve uygulamaya alınan öneriler için öneri sahibi çalışanımız ödüllendirilir.
Fresenius Medical Care, kronik böbrek yetmezliği olan bireyler için dünyanın önde gelen ürün ve hizmet sağlayıcısıdır. Böbrek yetmezliği olan 2,8 milyondan fazla kişi dünya çapında düzenli olarak diyaliz tedavisi alır. Diyaliz, böbrek yetmezliği durumunda böbreğin fonksiyonunu yerine getiren hayati bir kan temizleme işlemidir.

Global ağımızda bulunan 3.500’den fazla diyaliz kliniğinde 300.000'den fazla hastaya bakım sağlamaktayız. Ayrıca diyaliz cihazları, diyalizerler ve ilgili sarf malzemeler gibi diyaliz ürünleri sağlayarak tüm dünyada da 40’dan fazla üretim tesisi işletmekteyiz.

Stratejimiz, sürdürülebilir büyümeye yöneliktir. Yenilikçi ürünler ve en üst düzey kalitede tedavi kavramları sunarak böbrek hastalığı bulunan hastaların yaşam kalitesini sürekli iyileştirmeyi hedefliyoruz.

Fresenius Medical Care’in kurumsal genel merkezi Bad Homburg, Almanya’dadır. Kuzey Amerika genel merkezi Waltham, Massachusetts’te ve Asya-Pasifik genel merkezi Hong Kong’dadır.
Fresenius Medical Care’de Rakamlar

120’den fazla ülkede diyaliz hizmetleri ve ürünleri sunmaktayız.
Dünya üzerinde bir yerde her 0,3 saniyede bir diyaliz tedavisi gerçekleştiriyoruz.
50’den fazla ülkede 108.000’den fazla personel istihdam ediyoruz.
2015’te dünya çapında satılan diyaliz cihazlarının %50’i Fresenius Medical Care tarafından üretildi.
2015’te, Fresenius Medical Care 16,7 milyar USD’den fazla ciro yaptı.
Fresenius Medical Care, 40 yıldan uzun süredir diyaliz ürünleri geliştiriyor ve üretiyor.
Fresenius Medical Care’in yenilikleri

 Fresenius Medical Care – Diyaliz Cihazı
Ürünlerimizin bulunduğu bazı ülkelerde pazarın durumu önemli ölçüde değişkenlik göstermektedir. Fresenius Medical Care, geniş ürün yelpazesi ile bu farklılıkları başarıyla göz önünde tutmaktadır. Ürün geliştirmemiz, merkezi olmayan bir yapıda olduğu için lokal AR&GE ekiplerimiz bölgesel gerekliliklere hızlıca cevap verebilmektedir. Ancak, kronik böbrek yetmezliğinin giderek artan global bir sorun haline gelmesiyle, gelişmiş ve yüksek kalitede, aynı zamanda düşük maliyetli tedavi yöntemlerine olan talep artmıştır.
AR&GE faaliyetlerimizin gelecekte odak noktası olacak altı ana konu belirledik:

1. Pazar liderliği

Kronik böbrek hastalığının tedavisi, Fresenius Medical Care'in geçmiş yıllar boyunca gerçekleştirmiş olduğu önemli bir tıbbi başarı hikayesidir. Şu anda dünyanın lider diyaliz ürün ve hizmet sağlayıcısıyız. Gelecekte bu konumumuzu korumak için AR-GE takımlarımız yeni teknolojik olasılıkların ve daha da geliştirilmiş tedavilerin sürekli araştırmasını yapmaktadırlar.

2. Dikey Entegrasyon

Dikey entegre olmuş bir şirket olduğumuzdan, AR-GE departmanı çalışanlarımız, diyaliz merkezlerimizdeki hastalarımız ve uzmanlarımızın görüşlerine doğrudan erişebilip, bundan önemli faydalar sağlarlar. Böylece ürünlerimizi kliniklerdeki süreçleri optimize ve otomatize ederek ve operasyonları basitleştirerek iyileştirirler. Aynı zamanda hasta güvenliğinin daha da geliştirilmesini sağlarız.

3. Küresel portföy yönetimi

Ürün geliştirme alanındaki modüler sistemimiz, tedavi sistemlerimizin basit fonksiyonlarını ve münferit bileşenlerini uluslararası şekilde standardize etmemize olanak sağlar. Gelecekte hedefimiz, bu tek platform mimarisini geliştirme sürelerini azaltarak, geliştirme kaynaklarımızda satınalma ve donatılarla ile tasarruf sağlamaktır.

4. Yeni teknolojiler ve uygulamalar

2014’te ürünlerimizi iyileştirme adına adımlar ve mevcut olduğumuz pazarlarda bir kaç önemli yeniliğe imza attık. Hedefimiz, yeni buluşları hızlıca pazara hazır ürünlere dönüştürmek, hastalarımıza daha hafif, daha güvenli ve daha kişiselleştirilmiş tedaviler sunmaktır.

5. Evde Tedaviler

Her zamankinden daha fazla sayıda insan kronik böbrek yetmezliğinden müzdarip. Sağlık hizmetlerinin daha yüksek maliyet yükü oluşturması ve diyaliz merkezlerindeki eğitimli personelin sınırlı sayıda olması sonucu evde diyaliz tedavilerine olan talep artmaktadır. Ev diyalizi ve bağlantılı olduğu teknolojiler ve ürünler AR-GE faaliyetlerimizin ana odak noktasıdır.

6. Gelişen Pazarlar
Büyüme stratejimiz, iş operasyonlarımızı yeni pazarlarda ileriye götürmektir. Ayrıca, daha fazla insana diyaliz tedavisi sağlamak istiyoruz. Hedefimiz Çin pazarındaki AR-GE faaliyetlerimizi özellikle Şangay'daki “Çin Tasarım Merkezi”'nde kararlı bir şekilde sürdürmektir.

AR&GE altyapımız

2015’te 649 tam zamanlı personel, tüm dünyadaki AR&GE departmanlarımızda çalışıyordu. AR&GE harcamalarımız 2015 yılında 122 milyon dolara ulaşmıştır. Çalışmaların birçoğu Schweinfurt ve Bad Homburg’daki tesislerimizde yürütülmektedir. Diğer AR&GE departmanlarımız, St. Wendel (Almanya), Bükreş (Romanya) ve Krems’de (Avusturya) yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Concord ve Lake Forest’ta cihaz gelişimi ile Ogden Utah’ta tek kullanımlık ürünler için ürün mükemmellik merkezlerimiz bulunmaktadır. Hong Kong ve Changshu’daki (Çin) geliştirme faaliyetleri, maliyet-etkin diyaliz sistemleri için artan talebin karşılanmasına odaklanmıştır.
Ekonomik sorumluluk üstleniriz

İşimiz dürüstlük, sağlam kurumsal yönetim ve uyumluluğa odaklanarak sorumlu yönetime dayanmaktadır. Çalışanlarımızın ve yöneticilerimizin kusursuz davranmalarını bekleriz ve onları bu konuda teşvik ederiz. Davranış kurallarımız dünya çapında tüm birimlerde uygulanır ve hem içeride, hem de paydaşlarımıza karşı iş ahlakımız için bir çerçeve oluşturur. Kurumsal sorumluluğumuz şirketin temel değerleri olan saygı, ekip çalışması ve haysiyetin yanı sıra kalite, dürüstlük, doğruluk, inovasyon ve gelişimle temellenmiştir. Ayrıca yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere uygun olarak çalışma bağlılığımızı vurgularız. Davranış biçimimiz ve altında yatan kurumsal değerler Fresenius Medical Care’in insan haklarına saygı ile BM İş ve İnsan Hakları Üzerine Yol Gösterici İlkeler’e olan bağlılığını simgeler. Bu ilkeler tüm faaliyetlerimizi yönlendirir.

Paydaşlarımızla iletişim kurarız
Fresenius Medical Care, tüm paydaşlarla düzenli, güvene dayalı bir diyalog kurulmasına büyük önem vermektedir. Tedarik stratejimiz, tedarikçilerimizle uzun vadeli karşılıklı ilişkiler yoluyla yüksek kalite malzemelerin ve bileşenlerin satın alınması doğrultusunda şekillenir.

Çalışanlarımıza sorumlulukla davranırız
Fresenius Medical Care, çalışanlarıyla sorumlu ve karşılıklı fayda ilişkilerinin sürdürülmesine kendini adamıştır. Adil çalışma ve ödeme koşulları, sürekli personel gelişimi ve sağlıklı iş – yaşam dengesinin sağlanmasıyla, işveren olarak çekici olmayı hedefliyoruz.

Etik standartlara uygun araştırma ve geliştirme
Fresenius Medical Care, yeni bir tıbbi cihaz veya farmasötik ürünlerin lansmanını, yasal olarak gerekli olan şirketin yeni ürünlerin etkinliği ve güvenliğini kanıtlayan ve kapsamlı dokümantasyonunu sağlayan klinik araştırmalar sonrasında gerçekleştirmektedir.

Paydaşlarımızla iletişim kurarız

Fresenius Medical Care, tüm paydaşlarla düzenli, güvene dayalı bir diyalog kurulmasına büyük önem vermektedir. Tedarik stratejimiz, tedarikçilerimizle uzun vadeli karşılıklı ilişkiler yoluyla yüksek kalite malzemelerin ve bileşenlerin satın alınması doğrultusunda şekillenir.

Çalışanlarımıza sorumlulukla davranırız

Fresenius Medical Care, çalışanlarına karşı olan sorumluluğunu bilmektedir. Adil çalışma ve ödeme koşulları, sürekli personel gelişimi ve sağlıklı iş – yaşam dengesinin sağlanmasıyla, işveren olarak çekici olmayı hedefliyoruz.

Çevreye karşı sorumluluk üstleniriz

 Sorumluluk
Çevre yönetimi, çevresel şartların uygulanması, süreçlerimizin kaynakların olabildiğince verimli kullanımı için tasarlanması ve böylelikle maliyetlerin azaltılmasını sağlar. Ayrıca çevre dostu ürünler ve hizmetler ile müşterilerimize katma değer yaratma yolunda giderek bizi destekler. Sonuncu ama son derece önemli olarak çevreye karşı olan sorumluluğumuzu ciddiye almamızı garanti altına alır.

Çevre yönetimi politikalarımız ve süreçlerimiz kaynakların olabildiğince etkin kullanımı için tasarlanmıştır. Bu, çevre dostu ürünler ve hizmetler ile müşterilerimize katma değer yaratma yolunda giderek bizi destekler. Çevreye olan sorumluluğumuzu ciddiye alırız.

Bölgelerimizde çevre yönetimi stratejisi

Çevre yönetimi Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’da entegre yönetim sistemimizin bir parçasıdır. Şirket genel merkezimizde, belgeli üretim tesislerimizde ve belgeli ulusal klinik organizasyonlarımızda ISO 14001 çevre yönetim standardına tam uyum gösteririz. Çevre programımız beş stratejik çevresel hedef tanımlar:

Çevresel farkındalığı artır ve çevreye duyarlı davranışları teşvik et,
Stratejik ve operasyonel çevre sorunlarına ilişkin bilgiyi artır,
Şirketin çevresel performansını sürekli olarak geliştir,
Çevresel risklerin kontrolünü geliştir,
Çevre yasalarına uyulmasını güvence altına al.
Üretim tesislerimizde çevre yönetimi

Kendimize, dünya çapındaki üretim tesislerimizde çevresel verimliliğin sürekli iyileştirilmesi hedefini belirledik. Örneğin, Avrupa’daki en büyük üretim tesisimiz olan St. Wendel liderliğinde, üretim süreçlerimizde çevresel performansın doğrulanması amacıyla enerji kullanımı ve hammadde tüketimi için performans göstergeleri geliştirdik. Ek olarak St. Wendel’de enerji üretmek için bir gaz türbininin yapımı gibi projeler uyguladık; bu proje tesisin elektrik ihtiyacının yaklaşık %90’ının karşılanması ve tesisteki emisyonların yaklaşık %30 azaltılmasını sağladı.

Ekolojik olarak sürdürülebilir diyaliz ürünleri

Örneğin; geliştirilmiş çevre özelliklerine sahip yeni malzemeler kullanarak veya diyaliz cihazlarımızın kaynak tüketimini azaltan yeni teknolojilerin geliştirilmesi ile ürünlerimizi ve süreçlerimizi daha çevre dostu yapmak için sürekli gayret ediyoruz. Şirketin çevresel performansını geliştirmek ve raporlamak için, ürünlerimizin ve hizmetlerimizin tüm yaşam döngüleri boyunca çevre etkilerini izlemek ve analiz etmek için (ekolojik denetim) “karşılaştırmalı yaşam döngüsü değerlendirmesi” projesini başlattık.

Diyaliz kliniklerimizde çevre yönetimi

Temel hedeflerimizden bir tanesi kaynak tasarrufu ve maliyet verimliliği sağlarken diyaliz tedavisinin çevreye olan etkisini daha da azaltmaktır. Bunun yönetimini çevre dostu diyaliz merkezleri yapımının yanı sıra ekolojik olarak sürdürülebilir diyaliz ürünleri kullanımıyla sağlıyoruz.

Diyaliz kliniklerinde kaynakların etkin kullanımının yönetilmesi için bir diğer temel öğe, Avrupa ve Latin Amerika’daki diyaliz kliniklerimizde uyguladığımız kapsamlı bir çevre yönetim sistemi olan klinik yazılımımız e-con5’dir. Bu yazılım çevresel performans verisini toplayarak karşılaştırır ve potansiyel iyileştirmelerin hızla uygulanmasını sağlar. Sonuçlar, bu sistemin geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde diyaliz merkezlerimizde kanla kontamine atık miktarının yanı sıra su ve enerji kullanımın sistematik olarak düşürülmesine olanak sağladığını göstermekedir.

Sosyal sorumluluk üstleniriz

 koşan çocuklar
Küresel bir pazarda, Fresenius Medical Care yerel düzeyde yüksek derece sorumluluk ile merkezi olmayan bir organizasyona sahiptir. Bu yapı aynı zamanda şirketimizin sosyal taahhüdü için de geçerlidir. Buna uygun olarak yalnızca küresel organizasyonları ve projeleri değil, bölgesel ve yerel girişimleri de destekleriz. İnsanlara yardım et ki kendilerine yardım etsinler prensibi ve uzun dönemli etkiye sahip olması için çoğunluğun iyiliğini hedefleyen projelere odaklanırız.
Daha iyi bir hayat kalitesi taahhüdü

Amacımız böbrek hastalarının yaşam kalitesini iyileştirmektir. Temel ürün ve hizmetlerimizin yanı sıra, diyaliz hastalarının çıkarlarını savunan küresel dernek ve kuruluşlarla işbirliği yaparak bu amacı takip ederiz. Hastaların daha sağlıklı ve daha aktif bir hayat sürdürmelerine yardımcı olmak için biz de kendi girişimlerimizi geliştiririz. Örneğin; A.B.D’de kronik böbrek yetmezliği olan hastalar tarafından bu amaca yönelik çalışan bir hayırsever dernek olan Renal Support Network’e sponsorluk yapmaktayız. Bu dernek, hastalar ve ailelerine sağlığa ilişkin bilgi sağlamakta ve günlük yaşamlarında daha fazla güven vermektedir.

Uzmanlığımızı ve ağımızı sosyal taahhüt için kullanırız

Fresenius Medical Care, dünya çapında doktor ve diyaliz uzmanları için eğitim programlarının yanı sıra uluslararası nefroloji uzmanlarıyla bilimsel konferansları organize eder ve destekler. Buna bir örnek olarak mevcut tedarik yapısı bulunmayan bölgelerde hastalara diyaliz tedavisine erişim sağlayan, genellikle Afrika’da projeleri destekleyen Sürdürülebilir Böbrek Bakımı Vakfı ile olan ortaklığımızdır.

Toplumsal farkındalığın artırılması

Genel kamuoyunda sağlık farkındalığının artmasına da destek olmaktayız. Bir örnek olarak, çalışanlarımız her yıl Dünya Böbrek Günü’nü böbrek ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki bağlantının yanı sıra böbrek hastalığının olumsuz etkileri hakkında insanlara bilgi vermek için kullanmaktadırlar.

Kriz durumlarında acil yardım

Kriz ve küresel doğal afet durumlarında, kısa sürede yardıma ihtiyaç duyan kurumlara fon, diyaliz cihazları ve tıbbi malzeme sağlıyoruz. Küresel kriz ekibimiz hemen görevlendirilebilir.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3300TL olsa da satış müdürü maaşları  12800TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3200TL-8500TL, insan kaynakları maaşları 3400TL-9800TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3000TL-10800TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2700TL-9500TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7300TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4200 TL dir. Mühendis maaşları 4200TL den başlayıp 12500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3700-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2500 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2400TL ile 9500 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme