FİNANS SEKTÖRÜ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

FİNANS SEKTÖRÜ MAAŞLARI

FİNANS SEKTÖRÜ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Bankacılıkta İş Bankası, Odeabank, Vakıfbank, Garanti; otomotivde Renault, Otokar, BMC; hazır giyimde LC Waikiki, DeFacto ve lnditex... Bu şirketlerin ortak özelliği çalışanlarına sektör ortalamasının üzerinde ücret ödemesi... 11 sektörde yapılan "Ücret Liderleri 2016" araştırmasına göre bu şirketler yetenekli iş gücünü çekmek için yüksek ücret stratejisini benimsiyor. Yine de eskisi gibi sektör ortalamasının yüzde 50-70 üzerine çıkmayıp yüzde 20-30 bandında kalmaları dikkat çekici...
Geçen yıl ücretler açısından hiç de iyi geçmedi. Şirketler, çalışanlarına ortalama yüzde 7,8 zam yaparken, döviz kurlarındaki artış ücretlerin reel olarak yüzde 30 değer kaybetmesine yol açtı. 2016'da ise ücretlerdeki büyük kaybın telafi edilmesi beklenmiyor. Son 8 yıldır olduğu gibi bu yıl da şirketlerin ücret ve zam politikalarında büyük değişiklikler yok.
Mercer'dan Hay Group'a kadar dünyanın en büyük ücret araştırma şirketleri, 20l6'da Türkiye'de ücretlerde ortalama yüzde 8-9 bandında artış öngörüyor. Mercer Türkiye Genel Müdürü Dinçer Güleyin, geçen yıl ücretlerin yüzde 30 değer kaybetmesine karşın 20l6'da bu durumun telafi edilmeyeceğini belirtiyor. Güleyin, "20l6'da Türkiye'de ücret artışının yüzde 8 seviyesinde olmasını bekliyoruz" diye konuşuyor.
Hay Group, Towers Watson ve Poyraz'm ücret araştırmaları da döviz kurlarındaki artışın 20l6'da ücretlere yansımayacağını gösteriyor. Hay Group, 20l6'da Türkiye'deki şirketlerin ücret artış bütçelerinin yüzde 9 seviyesinde olacağını öngörürken Poyraz, yüzde 8-9 bandında zam bekliyor.
Özetle bu yıl birçok şirkette yüksek ücret artışları yapmak mümkün olmayacak gibi gözüküyor. En iyi performanslı beyaz yakalılar bile maksimum yüzde 12 zam alabilecek. Reel ücretlerin hızla değer kaybedip eridiği bir ortamda Türkiye'de en yüksek maaşı ödeyen şirketleri araştırdık. İşte Türkiye'de ve dünyada ortalamanın üzerinde maaş veren, sektörlerinin ücret liderleri olan şirketler.
Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page, 6 sektörden çeşitli pozisyonların maaşlarını 2016 yılı ilk yarısı itibariyle mercek altına aldı.

Türkiye’de Bankacılık sektöründe maaşlar yıllık brüt 500.000 TL ye ulaşırken, deneyimli üretim ve mühendislik yöneticileri yıllık brüt 450.000 TL ve Bilgi Teknolojileri - BT yöneticileri 250.000 TL kazanıyor.

Uygun işe doğru maaş dengesini, bu yılın ilk yarısı itibariyle, brüt rakamlar üzerinden inceleyen Michael Page Maaş Analizi Raporu, finans, mühendislik & üretim, perakende, BT, sağlık & sağlık bilimleri ve bankacılık sektörlerini kapsıyor.

Bankacılıkta sektöründe maaş aralıkları deneyim ve bölümlere göre yıllık 90.000 TL ile – 500.000 TL arasında seyrediyor. Bankacılığın özellikle Kurumsal Bankacılık ve Özel Sermaye dallarındaki yöneticilerin maaşları 120.000 TL ile 500.000 TL arası seviyelere ulaşıyor. Finans sektöründe, Kurumların mali yönetimlerini üstlenen sadece 8 yıllık deneyime sahip CFO’lar yıllık 270.000 TL kazanıyor. Oysa eğitim, deneyim, sorumluluk alanı, hiyerarşi gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu maaş analizinde mühendislik ve üretim alanında 10-20 yıl arası çalışmış operasyonel direktörlerin yıllık maaşları 200.000 TL civarında görülüyor. 20 yılı deviren direktörlerin maaş miktarları ise çalıştıkları firmaların cirolarına göre 300.000 TL’den 450.000TL’lere kadar çıkabiliyor.

Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yer alan perakendede mağaza büyüklüğü ve deneyim göz önüne alındığında yıllık brüt maaşlar 50.000 TL ile 240.000TL arasında değişiyor.

Dijitalleşen dünyada BT, global yükselişini hız kesmeden sürdürürken sektör çalışanlarının da maaşları artıyor. 8-15 yıl arası deneyime sahip bir ön satış mühendisi bir yıl içinde en fazla 280.000TL kazanıyor. 20 yıl civarı deneyimli bir BT müdürünün yıllık toplam maaşı 250.000 TL ye ulaşıyor.

Sağlık sektöründe ise bir medikal direktör 1-4 yıl arası deneyim ile 250.000-280.000 TL arası maaş alırken 4 yılın ardından, 320.000TL'den fazla kazanabiliyor. Ürün ve klinik araştırma müdürlerinde ise rakamlar 96.000 ile 170.000 TL arasında değişiyor. 4 Yıldan fazla deneyime sahip bir ürün müdürü 164.000TL den fazla kazanırken bir klinik araştırma müdürü 1-4 yıl arası çalışıp en az 120.000 TL kazanıyor.

Michael Page Maaş Analizi Raporu sektörün önemli firrmaları ve adaylardan elde edilen bilgiler ışığında günümüz pazar trendlerinin iş ve maaş beklentileri su yüzüne çıkarıyor.

Gerek işe alım süreçlerinde gerek çalışan sadakatinde maaşın önemli bir belirleyici etkisi olduğunu vurgulayan Michael Page Genel Müdürü Hugo Campo “Araştırmalar gösteriyor ki; insan kaynakları, aday ve firma üçgeninde, hem çalışan hem de firma için en uygun rakamları bir araya getirerek denge sağlamak hayati önem taşıyor.” diyor.
Finansman müdürü işletmelerde direkt olarak genel müdüre bağlı olarak çalışır. İşletmenin finansal tüm hareketlerini koordine etmek, planlamak ve sürdürülebilirliğini sağlamak en temel görevlerindendir. Detaylandırmak gerekirse madde madde görevleri şunlardır:

1-işletmenin ihtiyacı olan hammadde ya da girdi ve diğer giderlerin teminini sağlamak

2-alım yapılacak tüm malzeme ve hizmetlerin piyasa fiyatlarını araştırmak ve analizini yapmak

3-işletmenin haftalık aylık yıllık gelir gider nakit akış borç alacak gibi tablolarını hazırlayıp yönetime sunmak
4-muhasebe kayıtlarının tutulmasını sağlamak genel muhasebe ile iç muhasebe arasındaki koordinasyonu sağlamak

5-tahsilat ve ödeme planları yapmak ve yönetimin onayına sunmak

6-vergi SSK gibi yasal mevzuatları yerine getirmek ödemelerin zamanında eksiksiz yapılmasını sağlamak

7-şirket için finansman stratejileri belirlemek ve yönetimin onayına sunmak.

Her şirketin ücret politikası farklı olduğundan alacağı ücret de farklılık gösterir. Genel olarak bir finansman müdürü maaşını hesaplarsak 3.250 TL civarında maaş almaktadırlar.
Aslında yüksek risk ve yatırım gerektiren işlerde yatırım yapmak isteyen yatırımcıya danışmanlık etmek, öngörüleri doğrultusunda mali çözümler sağlayan finansal danışmanlar Türkiye şartlarında daha farklı alanlarda hizmet vermektedir. Kredi kartı satışları, sigorta satışları, bireysel emeklilik ve hayat sigortası gibi ürünlerin satışını yapan kişiler finansal danışman olarak anılabilmektedir.

Aslında, finansal danışman ünvanı alacak birinin devlet tarafından yapılan özel bir sınavdan sonra alacağı bir sertifika ile mesleği yapabilme hakkı bulunabilecekken bankalar ve bazı özel şirketler bahsi geçen ürün satışlarını finansal danışman olarak isimlendirdikleri bu kişilere yaptırmaktadırlar.
İyi bir finansal danışmanın özellikleri nelerdir?
İyi bir dinleyici
işiyle ilgili ön  hazırlık yapan
satış yaptığı ürüne hâkim
Not alma disiplini olan
Karşısındakinin değerlerini anlayabilen
Net ve dürüst olabilen
Rekabet anlayışı düzgün
Müşteri ile birlikte çalışabilen
Büyük düşünme yeteneğine sahip

İyi bir finansal danışman tüm bu sözü geçen özelliklerin içinde ikna kabiliyeti yüksek biri oluşu ile öne çıkar ve bunu diğer vasıfları ile birleştirerek ürün satışı gerçekleştirir. Finansal danışman maaşları 1500-2000 tl arasında olup iş konusunda gösterdiği performansa göre zaman içinde artarak belki bir banka müfettişinin aldığı maaşa eşdeğer hale gelebilmektedir.Finans danışmanları başka hangi konularda hizmet verebilir?
İş yapılan firmanın finans ekibine finans yönetimi konusunda eğitim ve destek vermekte, bankalarla kredi görüşmeleri yapmadan önce firmanın kısa ve uzun vadede ne tür bir finansman ihtiyacı olduğunu belirleyerek öngörüde bulunulur. Bu sayede firma karşısına çıkan sürpriz gelişmelere karşı hazırlıklı olup finansal durumunu buna göre önceden şekillendirme imkanı bulur. Örneğin kurlar,maliyetler,alacak ve borçların tahsil süreleri ile şirket büyüme oranı gibi rakamlar hakkında finansal danışmanlar sayesinde bilgi edinme şansına sahip olunur.


Finansal danışmanlar iş yapılan firmanın kredibilitesini arttırarak ,kredi ve yatırım yönetimi ile finansal faaliyetlerin analizini yaparak gelecek dönemde daha verimli bir yapı oluşmasına fırsat vermektedirler. Bunu yanında sigorta, bireysel emeklilik ve kredi kartı satışı gibi alanlarda çalışanlar firma ilanlarında finansal danışman olarak isimlendirilmektedirler.1500-2000 TL arası maaş alabilen finansal danışmanlar  satış sonrası kazanılan primlerle oldukça güzel bir gelir elde etmektedirler.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme