ETI MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

29 Eylül 2016 Perşembe

ETI MAAŞLARI

ETI MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


İnsan Kaynakları olarak amacımız; değişime, gelişime, rekabete açık, enerjik, tutkulu, işini ve kendisini geliştirmeye istekli, motivasyonu yüksek ETİ yetkinliklerine sahip ETİ’yi geleceğe taşıyacak mutlu çalışanları aramıza katmaktır.

Bu amaçla yetkinlik değerlendirmesine dayalı, değerlendirme merkezi uygulamaları, kişilik envanterleri, pozisyon bazlı testler, yabancı dil testi gibi objektif araçlarla belirlenen en uygun adayı en uygun pozisyonla eşleştirilmektedir. Kullanılan araç ve uygulamalar mavi yaka, beyaz yaka ve pozisyona göre farklılık göstermektedir.

ETİ Şirketler Grubu’nda Performans Yönetim Sistemi, şirket ve bireysel hedeflerin birlikte yönetildiği bir sistemdir. Üst yönetim tarafından belirlenen şirket hedefleri, bireysel hedeflerin oluşmasında şirketimize yön birliği sağlar. İnsan Kaynakları olarak amacımız; Performans Yönetim Sistemi ile hedeflerin organizasyonel yapıda yukarıdan aşağıya indirgenerek ve çalışanlarımızın şirket hedeflerine olan katkısı düşünülerek belirlenmesidir. Bireysel hedeflerin oluşturulmasında, yönetici ve çalışanın bir araya gelmesi ve hedefler üzerinde uzlaşmaları en temel esastır.

Yıl boyunca düzenli gözden geçirmelerle, olası risklerin/aksaklıkların belirlenmesi ve yılsonunda hedeflere ulaşmaya yönelik önleyici faaliyetlerin aksiyon planlarına dönüşmesi sağlanır.

Performans değerlendirme sonuçlarına göre çalışanın eğitim ve gelişim ihtiyaçları belirlenir. Şirket hedeflerinin gerçekleşmesi ve bireysel performans değerlendirme sonuçları yıl sonu priminin belirlenmesini sağlar.


Eti Şirketler Grubu’nda ETİ stratejilerini destekleyen, rekabetçi, adil, yetkin insan kaynağını yapılan işin boyutu ve sektörün yapısına uygun olarak ücretlendiren, performansı ayrıştırıp ödüllendirerek çalışanı motive eden kademe bazlı bir ücret sistemi kullanılmaktadır. Tüm çalışanlarımızın ücret ve yan hakları ücret sistemine göre belirlenmektedir.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme