ENERJİ SEKTÖRÜ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

ENERJİ SEKTÖRÜ MAAŞLARI

ENERJİ SEKTÖRÜ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:Haber »  Enerji »  Enerji ve ticaretiEnerji

EBRD Türkiye’de sürdürülebilir enerji finansmanına hız veriyor
Dağıtımda siber güvenlik eylem planı oluşturulmalı!
Akenerji ‘akıllı elektrik’ çözümleriyle satış grafiğini yükseltiyor
UGETAM ENERJİ SEKTÖRÜNÜN EĞİTİM İHTİYACINI KARŞILIYOR
Barışçıl Nükleer Enerjinin Yaygınlaşması ve Kullanımının Sınırlandırılması
23. Dünya Enerji Kongresi’nde konuşma yapacak 100 isim belli oldu
Berat Albayrak Enerji Bakanı oldu
Türkiye ekonomisi karbon yoğun bir resim çiziyor!
Türkiye gönüllü karbon piyasasında ana aktör konumunda!
Küresel ısınmayla mücadelenin ‘kalbinde’ enerji sektörü yer alıyor!
Güncel Haberler

EBRD Türkiye’de sürdürülebilir enerji finansmanına hız veriyor
Engin Kuzucu: Enerjide bağımlılıktan kurtulmanın çözümü Türkiye'nin rüzgarlarında
Aksa 40 bin jeneratör üretimi ile küresel enerjinin nabzını tutuyor
Tekno Ray Solar’dan toplam 60 mw’lık 8 yeni proje
Almanya'da nükleer geriliyor, yenilenebilir enerji artıyor
Volkan Ediger: İran’la enerji işbirliğimiz güçlenebilir
Elektrik dağıtım sektörünün amiral gemisi: BEDAŞ
Yenilenebilir enerjinin payı 2020’de %26’yı aşacak
Başkent elektrik şebekesi SCADA ile daha akıllı
ABB geleceğin enerji ağlarını şekillendiriyor


Enerji ve ticareti
19/11/2012 - 14:42:00            sfasf
Bir zamanlar yetip yetmeyeceğini, daha fazla elektrik üretebilmek için santral yapımlarını nasıl gerçekleştireceğimizi, nasıl finansman kaynağı bulacağımızı, tasarruf edebilmek için ise, “Üç lambadan birini söndürmek!” düşüncelerini tartıştığımız ve elektrik kesintilerini yaşadığımız yıllardan, şimdi enerjinin-elektriğin ticaretinin nasıl yapılacağını konuştuğumuz dönemlere geldik.
| MoreEtiketler: süreyya yücel özden
yucel_ozden.png
Ülkemizdeki bu değişimin iyi anlaşılması ve dikkatle değerlendirilmesi geleceğimiz için önem taşıyor. Çünkü enerjide arz güvenliği sağlanamaz ise, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmada elde ettiği gelişmeler sürdürülebilir olmaktan çıkar.Özel sektörün enerjide rol almasının istenmesi, öncelikle kamunun yatırımlara ayırabileceği kaynakların yetersizliği nedeniyle gündeme geldi. Bu soruna çözüm bulmak amacıyla, 1984 yılında 3096 Sayılı Yasa uygulamaya konuldu. Kanımca söz konusu yasanın Türkiye’de elektrik sektörünün özelleşmeye açılışında tarihsel bir öncülük rolü olduğunu kabul etmek gerekir. O yıllarda bu konu düşünülmemiş ve böyle bir yasa çıkarılmamış olsa idi, bazı santraller yapılamayacak ve elektrik üretiminde darboğazlar yaşanabilecekti.
3096 Sayılı Yasa, daha çok, “Yap-İşlet-Devret” finansman modelini gündeme getirdi. Daha sonra da, 3996, 4283 ve 2001 yılında da 4628, sonra 4046 sayılı yasa ile diğer başka yasalar uygulamaya konularak enerji sektörü -yasal ortam olarak da olsa- özelleştirilmiş duruma getirildi. İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle duruma baktığımızda, elektrikte iletim konusu hariç olmak üzere, üretim ve dağıtım konularının tamamen özel sektör sorumluluğuna verildiği bir “serbest piyasa” ile karşı karşıya olduğumuz görülüyor. Bu durum tam olarak böyle mi, yasal düzenlemeler beklentileri karşılayabiliyor mu, “şeffaf, mali açıdan güçlü, gerçek rekabete açık, bağımsız olarak işletilen ve düzenlenerek denetlenen bir piyasa” oluştu mu gibi sorular halen zihinlerdeki yerlerini koruyorlar.
Biraz da endişeli bir durumu belirten bu soruların nedeni, sektördeki bazı temel yakınmaların çözümlenmemiş veya açıklığa kavuşturulmamış olmasından kaynaklanıyor. Nedir bu temel yakınmalar?  Özetle belirtmek gerekirse; arz güvenliği endişesi toplumun bir kesimine göre fiyatlarda ucuzlama olmayışı, diğer kesimine göre maliyeti yansıtmayan fiyat uygulamasının sürdürülmesi, yüksek kayıp-kaçak oranları, bazı özelleştirme uygulamalarında hukuki altyapının iyi hazırlanmaması, piyasada tam rekabetin ve tam bağımsız bir denetimin oluşmaması, ilgili mevzuattaki karmaşıklıklar, yatırım projelerinin hazırlanmasında ve kabulündeki yanlışlıklar ve hatalar gibi konular ve bunlara ilişkin ayrıntılar yakınma konuları olmaya devam ediyor.

Enerji sektöründe ticareti düzenlemek, özelleştirme yapmak ve piyasa oluşturmakla ilgili çalışmalar, ülkemizin her konuda kendine özgü koşulları dikkate alınarak yapılmalıdır. Aksi tutumlar herkes için üzüntü verici olur!

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme