EMEKLİ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

EMEKLİ MAAŞLARI

EMEKLİ MAAŞLARI:
11.5 milyon emeklinin ve memurların Ocak zammı oranları kesinleşti. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 4.73 oldu. Memur emeklilerinde ise maaş artışı yüzde 3...

Emeklilerin beklediği haber geldi. Ocak zamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verileriyle, 11.5 milyon emekli ile memurların Ocak zammı kesinleşti. SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu ay maaşını yüzde 4.73 zamlı alacak. Memur emeklilerine ise enflasyon farkı oluşmadı, zam oranı toplu sözleşmede belirlenen yüzde 3 oldu.

AYIN 16'SINDA HESAPTA
SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yıl Ocak ve Temmuz'da bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. TÜİK'in verilerine göre; 2016'nın ikinci yarısında enflasyon yüzde 4.73 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası 2016'nın ikinci 6 aylık döneminde enflasyonu yüzde 3.73 olarak tahmin ediyordu. Ancak bu dönemde enflasyon 1 puan daha yüksek çıktı. Böylece yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Ocak zammı yüzde 4.73 oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, zamlı maaşlarını ayın 16'sından itibaren maaş ödeme günlerinde ceplerine koyacak. TAKVİM, zam oranına göre yeni maaşları hesapladı. Hazırladığımız tabloyu inceleyen emekliler, kuruşu kuruşuna yeni maaşlarını görebilecek. Memur emeklilerinin ise Ocak zammı toplu sözleşmede yüzde 3 olarak belirlenmişti. Yine toplu sözleşmeye göre; 2016'nın ikinci yarısında enflasyon yüzde 5'i aşarsa, memur emeklilerine fark da verilecekti. TÜİK, 2016'nın ikinci yarısında enflasyonu yüzde 4.73 açıkladı. Memur emeklilerine enflasyon farkı oluşmadı. Böylece memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3 oldu. Memur emeklilerine ödemeler her ayın 1'i ve 5'i arasında yapıldığı için, Ocak'ta maaşlar zamsız yattı. Memur emeklileri, yüzde 3'lük zamla oluşan farkı, önümüzdeki günlerde cebine koyacak..
NASIL BELİRLENDİ?
2016'nın 2'nci yarısında gerçekleşen enflasyon rakamını, yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammını belirlemek için Aralık ayındaki Tüketici Fiyat Endeksi'nin Haziran'a göre değişimine bakılıyor. Aralık'ta Tüketici Fiyat Endeksi 292.54 olarak hesaplandı. Bu rakam, Haziran'da 299.33 idi. Buna göre değişim yüzde 4.73 olarak çıktı..
Bu rakam, Haziran'da 299.33 idi. Buna göre değişim yüzde 4.73 olarak çıktı.

E-devlet girişi yaparak işlemlerinin kolayca internetten yapabilirsiniz. Vatandaşlar 2017 yılı emekli maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyor. Haberimizden emekli maaşı hesaplama işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. İnternetten SGK sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte emekli maaşları hakkında tüm merak ettikleriniz.
Emekli maaşı hesaplama artık online olarak kolayca yapılıyor. Vatandaşlar e-devlet üzerinden SGK sorgulama ve emeklilik hakında işlemleri yapabilirler. 4-A, 4-B ve 4-C emekli aylık bilgileri online olarak hizmette. Gelişen dünyada teknoloji ile birlikte her türlü işlemizi artık internet üzerinden yapabiliyoruz. Peki 2017 emekli maaşları ne kadar olacak?
Öncelikli olarak emekli maaşı hesaplamak ve sorgulama yapmak için E-Devlet şifreniz olması gerekmektedir, eski sistemde emekli maaşı sorgulama ve ödeme işlemleri hakkında her türlü adım SGK sitesi üzerinden yapılmaya sunuluyor olurken ilk olarak E-Devlet şifreniz ile ''https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi'' adresine girmeniz sonrasında ise açılan sayfada alt kısımda yer alan sorgulama butonuna basmanız yeterli olacaktır.

EN DÜŞÜK MAAŞ BİN 389 LİRA OLACAK
Emeklilerin zam ayı yaklaşırken; yeni maaşlar da merak konusu oldu. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine göre, SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73 çıkacak. Bu tahmin tutarsa, en düşük aylık esnaf emeklilerinde bin 206 liraya, 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda ise bin 389 liraya yükselecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yılın Ocak ve Temmuz dönemlerinde, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor.

16-10/28/12_d.jpg

ENFLASYON, ZAMMI BELİRLEYECEK
2016'nın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak 2017'deki zammını belirleyecek. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleri zam oranının ipuçlarını veriyor. Merkez Bankası, 2016 yılı enflasyonunun yüzde 7.5 olmasını bekliyor. Buna göre, 2016'nın ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 3.73 olacak.

YENİ MAAŞLAR BELLİ OLDU
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) verilerine göre; halen en düşük maaş SSK'dan 2000'den önce emekli olanlarda bin 339, sonra emekli olanlarda 798, Bağ- Kur esnaf emeklilerinde bin 163, tarım emeklilerinde ise 916 lira seviyesinde.

Yılın ikinci yarısında enflasyonun yüzde 3.73 olması halinde; Ocak'ta en düşük maaş 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 389, 2000'den sonra emekli olan SSK'lılarda 828, Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 206, Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise 950 liraya yükselecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2017'nin ikinci zammını da Temmuz'da alacak.

SGK SORGULAMA İŞLEMLERİ...
Türkiye’deki tüm sigorta emeklisi artık internet ortamı üzerinden güncel emekli maaşlarına ilişkin olarak ayrıntılı bilgilere internetten ulaşabiliyor. Online sigorta emekli maaşı sorgulama ekranı üzerinden çok kolay bir şekilde emekli maaşı ayrıntılı bilgilerine ulaşabiliyor. Sigorta emeklileri artık internete erişim sağlayabildikleri her yerden e-devlet sistemindeki e-SGK ağı uygulamaları olan ‘4A emekli aylık bilgisi’ ekranında SSK emeklisi, ‘4B emekli aylık bilgisi’ ekranında BağKur emeklisi, ‘4C emekli aylık bilgisi’ ekranında Emekli Sandığı emeklisi emekli maaşı sorgulama yapabiliyor. Ancak bu işlem için emeklinin e-Devlet Kapısı üzerinde öncelikli olarak güvenli işlem çerçevesinde kimlik doğrulaması gerçekleştirmesi gerekiyor.

OCAKTA YÜZDE 3

Emeklilerin yeni yılda ne kadar emekli maaşı alacakları ile ilgili açıklama geldi. Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren 2017 Ocak Ayı Emekli maaş zamları belli oldu. Kısa bir süre öcen belli olan zammlı maaşlara göre, emekli sandığından emekli olan vatandaşlar için en düşük emekli maaşı bin 752 TL olacak. Sosyal Sigortalar Kurumundan(SSK) emekli olan vatandaşların maaş zamları ise enflasyon rakamlarına göre belli olacak. Buna göre SKK'dan emekli olan vatandaşlar enflasyona göre en az alacakları emekli maaşları, bin 386 Lira olacak. 2017 Zamlı Emekli Maaşları tahmini rakamlara göre; en düşük aylık esnaf emeklilerinde (BAĞ-KUR) Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) verilerine göre; Ocak'ta en düşük maaş 2000 yılından önce emekli olan SSK'lılarda bin 386, 2000'den sonrakilerde 826, Bağ- Kur esnaf emeklilerinde bin 204, Bağ- Kur tarım emeklilerinde ise 948 liraya yükselecek. Temmuz'da maaşları yüzde 5 artırılan memur emeklileri Ocak'ta da yüzde 3 zam alacaklar
Enflasyon oranları ile belirlenen maaşlarda Temmuz Ayı'nda yapılacak olan %5'lik zam ile en düşük memur maaşı 2.140 TL olacak. En düşük memur emekli maaşı ise 1.700 TL'ye kadar artıyor.
Memur, Bağkurlu ve işçilerin maaşları farklı oranlarda artarken, işçilerin maaşları yapılan sözleşmelere göre belirleniyor. SSK'lılar için ise en düşük emekli aylığı tabanı 1.292 olurken, Tarım Bağkurlular için ise 876 TL.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme