ELEKTRİK SEKTÖRÜ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

ELEKTRİK SEKTÖRÜ MAAŞLARI

ELEKTRİK SEKTÖRÜ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:Elektrik teknikerleri kamu ve özel sektörde görevlerini icra etmektedir. Tekniker maaşları yıllara göre baktığımız zaman Hükûmetlerin vermiş olduğu %4 ve üzeri zamlarda birlikte artış göstermiş, ortalama piyasada görev alan personellerin maaşları 1950 TL olduğunu söylemek mümkündür. Elektrik teknikeri olarak ya özel sektör de görev yapabilir ya da kamuda görev yapabilir.

Kamu da yeni göreve başlayan bir elektrik teknikeri maaşı ortalama 3.000 tl civarındadır. Bu ücretin içinde asgari geçim indirimi ve yardım parası da bulunmaktadır. Aynı zaman da çalıştığı kurum ve kadro derecesi de maaşı belirleyen faktörlerden biri olduğundan biz sizlere ortalama bir ücret belirtmeyi daha uygun görmüş bulunmaktayız. Ayrıca şehir dışı görevi olarak görevlendirilen personellerin maaşına harcırah ücretleri de yansıtılmakta ve diğer ihtiyaçları da çalıştığı kurum tarafından karşılanmaktadır.
Peki özel sektörde çalışan bir elektrik teknikeri ne kadar maaş alıyor diye soracak olursak öncelikle çalıştığı firma burada çok önemli olmaktadır. Büyük ve kurumsal bir firmada çalışan personel maaşı 2.500 – 5.000 tl arasında değişkenlik göstermektedir. Fakat küçük çaplı ve çalışan sayısı az olan bir firma da çalışan personel maaşı ise 1.800 – 2.500 tl arasındadır. Görüldüğü üzere firmalar arasında bile hemen hemen 500 tl ye yakın bir maaş farkı ortaya çıkmaktadır. Kendini alanında uzman gören ve tecrübeli bir personel umarız kendi şartlarını taşıyan ve imkanları veren bir firma ile çalışsın.
Meslek seçimi yapacak öğrenciler ve bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için çok merak edilen Elektrik Mühendisi maaşları hakkında biraz bilgi vereyim istedim. Öncelikle maaşları kamu(devlet) ve özel sektör olarak iki kategoride incelemek gerekir.
Kamu yani devlette çalışan elektrik mühendislerinin maaşları hakkında daha tutarlı bilgi vermek mümkündür. Çünkü kamunun mühendislere verdiği maaşlar aşağı yukarı aynıdır. Yeni mezun bir elektrik mühendisi eğer KPSS’ye girerek atanırsa 2016 Ocak itibariyle en düşük mühendis maaşı olan 3 bin 487 TL ile işe başlar. Bu rakam mühendisin yabancı dil bilip bilmemesine, evli olup olmamasına, çocuk sahibi olup olmamasına, herhangi bir sendikada üyeliği olup olmamasına vb nedenlerle değişebilmektedir. Yeni bir mühendis için kamuda çalışmak avantajlı iken 3 yıl tecrübeli bir mühendis için kamuda çalışmak avantajlı değildir. Çünkü kamuda yükselme imkanı az olduğu için maaşlar çok az artmaktadır.
Özel Sektörde Elektrik Mühendisi Maaşı
Kamuda maaşları yaklaşık olarak söyleyebilmek mümkünken özel sektörde ne yazık ki bunu yapamıyoruz. Çünkü özel sektör, mühendisin hangi üniversiteden mezun olduğuna, yabancı dilinin seviyesine, yaptığı stajlarına, kendini geliştirip geliştirmemesine ve hatta sosyal yaşamına bakarak elektrik mühendisinin maaşını belirleyebiliyor. Kısaca yeni mezun bir elektrik mühendisi özel sektörde işe 2000 TL maaş ile de başlayabilir 5000 TL maaş ile de başlayabilir.
elektrik-muhendisi-ne-kadar-maas-alirElektrik mühendislerinin çalışma alanları da çok geniştir. Bu nedenle inşaat alanına yönelmiş bir elektrik mühendisiyle, denetim sektöründe bulunan bir elektrik mühendisinin maaşları farklılık gösterebilir.
Elektrik mühendisleri genelde iş çokluğundan ve daha fazla kazanabileceklerinden dolayı inşaat sektörüne yönelmektedir. Elektrik tasarım ve proje işlerini yapan mühendisler hayli yüksek rakamlar kazanabilmektedir.
3000 TL ile özel sektörde işe başlayan bir mühendis eğer kendini geliştirirse 3 yıl sonra maaşını 10000 TL’ye yükseltebilir. Eğer elektrik mühendisinin yabancı dili yeterli seviyede ise yurt dışında çalışarak bu rakama çok daha kısa sürede ulaşabilir. Yurt dışı tecrübesi ülkemize geri döndüğünde mühendise itibar kazandıracaktır.
Kısaca özetlemek gerekirse; yeni mezun bir elektrik mühendisinin kamu sektöründe işe başlaması özel sektöre göre avantajlıdır. Lakin kamuda yükselmek zor olduğu için 1-2 sene sonra özel sektöre geçmesi daha mantıklıdır. Eğer yeni mezun elektrik mühendisi yeterli donanıma sahip olduğunu(iyi bir üniversite, iyi yabancı dil) düşünüyorsa doğrudan özel sektörde çalışmaya başlayabilir. Kısacası alınan maaşlar tamamen elektrik mühendisinin donanımına bağlıdır.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme