DANIŞMANLIK SEKTÖRÜ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

DANIŞMANLIK SEKTÖRÜ MAAŞLARI

DANIŞMANLIK SEKTÖRÜ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:Yönetici ortağım bu an şirketimde, şirketin kurulduğu günden beri varım zaten kurucularından bir tanesiyim. Araştırma, Pazar ve tüketici araştırmaları ve marka danışmanlığı hizmeti veriyorum.
Pazar araştırması dediğimiz alan markaların, firmaların tüketicileri ile ilişkisini kurabilmeleri için aslında bir köprü. Bizler bir köprü görevi görüyoruz. Markalar, firmalar bir ürünü piyasaya çıkartmadan evvel, yeni bir reklam kampanyasını yayına sokmadan evvel ya da hizmet ürün fikirlerin lanse etmeden evvel tüketicilerinin görüşlerini almak istiyorlar ki onların hayatlarına dokunabilen, onların işine yarayacak, onlara fayda sağlayabilecek ürünler, kampanyalar geliştirebilsinler veya pazara sunabilsinler. Bunun için de onlar adına tüketicilerle bizler konuşup tüketicilerin görüşlerini alıp firmalara geri iletiyoruz. Bu bazen somut bir takım şeyler üzerinden olabiliyor bazen de tamamen iç görü sağlamak adına markalara iç görü sağlamak adına insanların tavırlarını, davranışlarını, motivasyonlarını bazı şeyleri yapma nedenlerini ve onların arkasında yatan duyguları planları, hesapları anlamak adına da tüketici çalışmaları, araştırmaları yapıyoruz.

En keyifli tarafı aslında sürekli güncel kalabilmek, içinde var olduğunuz toplumu sürekli hissedebilmek, sizin dışınızda toplumun nefes alan tüm segmentlerine bir şekilde değebilmek. Dolayısıyla insanı daha iyi anlayabilmek, dolayısıyla hayatı daha iyi anlamlandırabilmek bir de genç kalmak yani yaş alıyoruz tabi ama yaş alırken şu anki gençlerin hayatında neler var veya çocuklar artık neye ilgi gösteriyor , onların gündemlerindeki şeyler neyi öğrendiğiniz sürece aslında bir gencin hayatındaki unsurlardan sizde kopmamış oluyorsunuz. Uzaylı kalmıyorsunuz, ben çocuğumun veya bir gencin enimle herhangi bir arkadaşı gibi temas kurabilmesinin konforunu yaşayabiliyorum. İşimin keyifli tarafı bu.


En zor yanı şu; biz araştırma şirketiyiz, araştırma yapıyorum ama ağırlıklı olarak kalitatif araştırma yapıyorum yani bu insanların çoğunun ilk aklına gelen sokaklarda karşılaştıkları anketörlere bir takım sorulara cevap verme çalışmalarından ziyade biz burada yaklaşık iki üç saat boyunca yedi sekiz kişiyi bir araya getirip derinlemesine sohbetler yapıyoruz. Bu derinlemesine sohbetler çok çoğaldıkça, bir kaç sohbet arka arkaya olduğunda, bir kaç gün arka arkaya yaptığınızda yorulabiliyorsunuz. Çünkü o yedi sekiz kişinin enerjisini de aslında siz taşıyorsunuz. Böyle bir zor tarafı var yani biraz yorucu olabiliyor. Sonrasında bu konuşmaları sohbetleri o keyifli kısmı ama bir de raporlamak da gerekiyor. Sohbeti raporlamak kolay bir iş değil yani kapalı uçlu bir takım soruların cevaplarını raporlamak gibi olmuyor dolayısıyla tekrar hatırlamanız gerekiyor zihninizde sizinle konuşurken kişilerin en ufak bir mimiğini jestini de aslında yorumlayabiliyor olmanız gerekiyor. Çünkü bazen sözler vücut diliyle örtüşmeyebiliyor ve o zaman anlıyorsunuz ki söylenen şeyin arkasında başka bir anlam var. Bunları hep zihninizde tutabilmek gerekiyor rapor yazma tarafında o tarafı biraz zorlayıcı olabiliyor.

Ben Sosyoloji mezunuyum.

Farkındalığı yüksek birisi ise yapabilir, yani etrafında olan bitene gözü kulağı açık ise merak ediyorsa sorguluyorsa zaten merak ediyor sorguluyorsa kendince bir takım deneyimleri de yaşamış demektir, yapabilir.
Birincisi daha geç başlardım iş hayatına, ben üniversitenin üçüncü senesinin sonunda çalışmaya başladım. Ve iş ile okulu son sen beraber götürdüm. Biraz daha arada kendime zaman verirdim. Kendimin ne olduğunu, kim olduğunu anlamaya yönelik bir parça daha vakit harcardım. Bunu biraz yolda deneyimledim, çünkü onu baştan yapsaydım belki başka şeyler yapıyor olurdum hayatta şimdi diye düşünüyorum. Bir bu.

İkincisi belki okuduğum bölümü biraz daha geç okumuş olmayı tercih edebilirdim. O da hayatta yaşanmışlıkla aslında sosyolojide okuduğunuz bir çok şeyi, bir sürü sosyoloğun düşünürün varsayımlarını tezlerini çok daha iyi anlamlandırabiliyorsunuz.

Belki kendi işimi biraz daha geç kurabilirdim. Ben sekiz sene profesyonel çalışıp onsan sonra erken bir yaşta aslında otuz yaşım döneminde şirket kurdum, kolay değildi yani hayata da bir tık daha hazır olmuş olmak iyi olabilirdi belki başta çünkü zorlandım.


Bu işi yapmıyor olsaydım, oyunculuk yapıyor olmak isterdim. O hep içimde bir ukde kaldı aslında bir dönem ikisini birlikte de götürmeye çalıştım ama olmuyor dolayısıyla tiyatro yapıyor olmak isterdim.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme