CP MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

CP MAAŞLARI

2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Türkiye’yi tarımsal sanayi alanında etüt eden CP Grup, uzmanlık alanı olan yem teknolojisi konusunda ülkemize katkı sağlayacağını düşünerek 1986 yılında İnegöl’de kurduğu ilk yem fabrikası ile “CP Standart Gıda San. Ve Tic. A.Ş “ olarak Türkiye’ de faaliyetlerine başlamış
Dünyanın birçok ülkesinde; etlik ve yumurtalık civciv, kanatlı ve büyükbaş hayvan yemi, piliç eti ve ileri işlenmiş et ürünleri konusunda büyük ölçekli yatırımlarıyla uluslararası bir kuruluş olan CP Grup, 100 milyon doları aşan yatırımlarıyla Türkiye’de 30 yıldır istikrarlı bir büyüme ile faaliyetlerini sürdürmektedir. CP, uluslararası teknolojisi ve kalitesiyle gerek yem sektörünün, gerekse piliç eti sektörünün gelişmesinde önemli rol oynamakta ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Operasyonlarımız Hakkında
CP, veteriner ve ziraat mühendislerinden oluşan tecrübeli ve uzman teknik kadrosuyla Türkiye’nin farklı yerlerinde hizmet veren 6 adet yem fabrikasında uluslararası kalite standartlarında ürettiği kanatlı ve büyükbaş hayvan yemleriyle yıllardır üreticilere en iyi hizmeti sunmaktadır. Yıllık 1.200.000 tonun üzerinde üretim yapan CP Yem, yem sektörünün lider firmalarındandır.
CP, ileri işlenmiş piliç eti fabrikasını da 2010 yılında faaliyete geçirmiş, Avrupa standartlarında ve en son teknolojiyi içeren üretim hatlarında ayda 1000 ton nugget, şinitzel, cordon bleu, köfte çeşitleri, sosis, salam, sucuk gibi piliç şarküteri ürünleri üretimini gerçekleştirmektedir.

Bugün, Türkiye’de 2400 çalışanıyla hizmet veren CP, eğitimli ve geniş satış kadrosuyla, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Trakya ana satış depoları ve yurt çapında 100’e yakın bayi ile günlük kesilmiş, taze piliç eti ürünlerini soğuk zincir içerisinde tüm Türkiye’ye dağıtmaktadır. Bununla birlikte, CP ürünleri Real, Metro, Migros, Özdilek, A101, Kipa gibi ulusal zincir mağazalar ve 100’ü aşkın CP marketler aracığıyla tüketiciye en hijyenik ve en taze koşullarda sunulmaktadır.

Bugün, CP Grup, Türkiye’de kazandığını yine Türkiye’de yatırım yaparak değerlendiren, yeni istihdam olanakları yaratan, piliç ve yem sektörünün en güçlü ve köklü kuruluşudur.

CP, ISO’nun en son yayınladığı Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu gelen sıralamasında, 64’üncü firma olma başarısını göstermiştir.

CP Piliç, 2010 ve 2011 yılında, "En İyi Marka", "Tüketici Kalite Ödülü" ve "2011 Avrupa Birliği Kalite" ödüllerine ek olarak 2016 yılında “Beğenilen Lezzet” seçilerek başarılarına yenilerini katmıştır.
klaşımımız
CP Türkiye olarak çalışanlarımız en değerli kaynağımızdır. Diğer bir ifadeyle çalışanlarımız şirketimizin “Beşeri Sermayesi” olarak değerlendirilir; hem şirket hem de çalışanların kendilerine katma değerlerini sağlamaları için sürekli olarak yatırım yapılması ihtiyaç olarak görülür.

“En değerli sermayemiz çalışanlarımızdır” ilkesiyle, tüm çalışanlarımızın sağlıklı, mutlu ve güvenli bir iş ortamında çalışmasını önemsiyoruz.

Başarının, tek bir kişinin gayreti ile değil, tüm çalışanların ortak gayretlerinin bir sistem içinde ortak bir hedefe yönelmesi ve takım çalışması ile ancak mümkün olduğunu biliyor; kazanılan başarının, beraberinde daha iyisini yapma arzusu getirdiğine inanıyoruz.

Bir şirketin başarılı olması, çalışanlarına gurur ve mutluluk vermesi, uzun dönemde kârlılığını sürdürmesi, rekabet ortamında varlığını sürdürmesinin ekip çalışması ve ekibi etkin bir biçimde yönlendiren liderlerle mümkün olduğuna inanıyor, insanı her açıdan geliştiren, motive eden, başarıya yönlendiren ve sürekli gelişim sağlayan, samimi bir çalışma ortamına davet ediyoruz.

CP Türkiye olarak Türkiye genelinde 2400 kişiye iş imkânı sunmaktayız.

CP Türkiye'de %30 oranında kadın, %70 oranında da erkek çalışanımız bulunmaktadır.

Yem ve tavuk sektöründe, Türk iş piyasasında en çok tercih edilen 3 işverenden biriyiz.

1991 yılında başlamış olduğu piliç eti entegrasyon projesinde CP grup, bugün sahip olduğu 6 adet Yem Fabrikası, damızlık çıftlikleri, kuluçkahaneler ve 3 adet kesimhane ile üretim yapmakta ve kalite standartlarına uygun olarak hazırlanan ürünleri soğuk zincir içerisinde ülke genelinde tüketim noktalarına dağıtımını sağlamaktadır.

CP Türkiye İnsan Kaynakları olarak, kurumsal hedefleri bireysel hedeflere indirgemeyi, böylece CP Türkiye’nin şirket hedeflerine etkin ve verimli biçimde ulaşılmasını desteklemekle yükümlüdür.
Çalışanlarımızın profesyonelleşmeleri ve daha etkin çalışabilmeleri adına kendilerini geliştirmelerine odaklandık. CPF dünyada ve Tayland’da gelişen teknolojie hızla ayak uydurarak, iş operasyonlarını hızlı büyüme için hazırlamaktadır.

CP Türkiye’de İnsan Kaynakları şirkete değer katmanın yanı sıra, şirketin sürekli gelişmesini sağlayan en önemli faktördür. Aramıza katıldığınızda sürekli eğitimle yeteneklerinizi ve potensiyelinizi güçlendireceksiniz. Her kademedeki çalışanlarımız kendi yeteneklerini geliştirmeye fırsat bulacaktır.

Çalışanlarımız aramıza katıldıkları ilk günden başlayarak eğitim desteği alıyorlar. Bu eğitim süreci, kişilerin görev ve sorumluluk alanlarına göre farklılık gösterse de kariyerleri boyunca devam ediyor. CP Türkiye olarak, ayrıca gelecekteki liderlerimizin gelişimini desteklemek amacıyla, çalışanlarımızın yetkinlikleri bazında geribildirim alabilecekleri Liderlik Gelişimi Eğitim ve Değerlendirme Programları’nın yanı sıra Mentorluk ve Koçluk programlarına katılımını sağlıyoruz. E-öğrenme modülleri, online dergi ve kitap özetleri ya da misafir konuşmacılar CP Türkiye’nin çalışanlarımıza sunduğu gelişim alternatiflerinden yalnızca bazılarıdır.

Ücret ve Yan Haklar
CPF kusursuz iş performansı sağlamaya kendini adamıştır.
Bu ideale ulaşmak için, CPF’in bireysel performansa dayalı çalışan ödüllendirme sisteminin yanısıra organizasyonel kademe odaklı ücret ve yan hak politikaları bulunmaktadır. Çalışanlarımıza ücret piyasa koşullarına uygun olarak adaletli bir şekilde dağıtılmalıdır.

CP Türkiye Davranış ve Etik Kuralları
CP Türkiye tüm aile bireylerine ırk, dil, renk, inanç, siyasi düşünce ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin eşit davranır.

Performans Yönetimi

Çalışanlarımızı şirket hedefleri doğrultusunda yönlendirmek, kendilerinden beklenilenleri gerçekleştirmelerini sağlayarak ve yine bu doğrultuda geri bildirim almalarını sağlayarak gelişim alanlarını belirlemek için Performans Yönetim Sistemi kullanılmaktadır. Bu amaçla; çalışanlarımızın performansları hedef ve yetkinlik bazlı bir sistemle değerlendirilmektedir. Performans Yönetim sistemimiz, her bir çalışanın CP Türkiye’ye sağladığı katkıyı ve sahip olduğu yetkinlikleri geliştirmeyi hedefler.