ÇAĞRI MERKEZİ DEPARTMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

ÇAĞRI MERKEZİ DEPARTMAN MAAŞLARI

ÇAĞRI MERKEZİ DEPARTMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Merhaba Sayın Okurlarımız. Günümüzde hizmet sektörünün gelişmesi ile birlikte hemen hemen her sektörde herhangi bir sorun durumunda çağrı merkezi personelleri ile iletişime geçiyoruz. Özellikle banka işlerinde çağrı merkezi personellerine ulaşmak 7/24 saat mümkündür. Dolayısıyla hizmet sektöründe bu derece büyük bir yer kaplayan çağrı merkesi çalışanlarının yani personellerinin maaşları da merak edilmektedir. Sadece bankalar değil, iletişim hattı olan her büyük firma kendi çağrı merkezlerinde ya da anlaşmalı çağrı merkezlerinde çok sayıda personel çalışmaktadır. Bunun ile birlikte günümüzde bir çok devlet kurumunun da online olarak bilgi alma hattı olan çeşitli çağrı merkezlerinin olduğu da görülmektedir. Herhangi bir konuda bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşların bu hatlardan istedikleri zaman ücretsiz olarak bilgi aldıkları görülmektedir.
Çağrı merkezi personellerinin maaşları hakkında konuşacak olursak; maaşların personelin statüsüne ve çalışma saatlerine göre değişiklik gösterebildiğinden bahsedebiliriz. Genel olarak çağrı merkezi çalışanlarının maaşlarının asgari ücretin %20 – %30 üstünde olduğu bilinmektedir. Bu rakam da yaklaşık ortalama olarak 1300 TL – 1600 TL arasında değişiklik göstermektedir.
Çalışılan yere göre de çağrı merkezi personellerinin maaşı değişiklik göstermektedir. Devlet kurumlarında memur ya da taşeron olarak çalışan çağrı merkezi personellerinin maaşları, özel kurumlarda çalışan çağrı merkezi personellerine göre daha farklı olabilmektedir. Ayrıca çağrı merkezlerinde, çalışanların amiri de bulunmaktadır. Çağrı merkezlerinde amir olarak görev yapan personellerin maaşlarının yaklaşık 2.000 TL civarında olduğu bilinmektedir.
Ayrıca çağrı merkezlerinde bir yılını dolduran personellerin yıllık izin gibi haklarının da doğduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra yine maaşlardan bahsetmek gerekir ise; çağrı merkezi çalışanlarının toplamda 1500 kişi ile konuşursa belirtilen gün sayısında buna göre ek olarak konuştuğu kişi sayısına göre prim aldıkları bilinmektedir. Örnek olarak 1.500 kişi sayısını söyledik fakat bu çalışılan çağrı merkezine göre de değişmektedir.
Tüm bunların yanı sıra çağrı merkezi çalışanlarının maaşları; yemek ücreti, yol masrafı gibi çeşitli sebeplerden dolayı da değişkenlik gösterebilmektedir. Çalışılan yer bu tarz masrafları karşılıyor ise maaşlarda farklılık olabilir. Ayrıca mesai saati de maaşlarda çok önemlidir. Çağrı merkezi personeli olarak kaç saat çalışıldığı, gece saatlerinde çalışmak gibi etkenler de maaşların belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Turkcell çağrı merkezi maaşları, bilmedikleriniz ve çalışmaları koşullarını anlatacağız. Öncelikle Turkcell kendi kategorisinde hizmet veren firmalar arasında en iyisi diyebiliriz. Çalışanların vardiyalı olarak görev yaptıklarını belirtelim. 12 saat üzerinden görev yapan personeller, normal çağrı merkezi elemanı ve o merkezin amiri vardır. Normal görev yapan personel ile amir arasında ortalama 500 – 700 TL arasında maaş farkı vardır. Senelik 20 gün izin hakkı olup, bir seneyi tamamlayan personel senelik izni hak etmiş olur.

Çağrı merkezleri sorunun çözülmesi için kurulmuş ve 24 saat olarak aktif çalışan bir birimdir. Müşteri temsilcisi, müşterilerin istek ve taleplerini dinleyerek onları çözüme kavuşturulması için gerekli işlemleri yapan kişiye denir.

Aylık maaşlarını incelediğimiz zaman, asgari ücret ve üzeri maaşlar olduğunu söyleyebiliriz. Yani 900 ile 1200 TL normal çağrı merkezi çalışanı maaşını amiri ise, 1500 ile 2400 TL maaş aldıklarını belirtmek mümkündür. Ayrıca günlük müşteri çağrı cevaplama kotası aşıldığı zaman belli miktara müşteri başına ek ücret ödenmektedir. Örnek verecek olursan 1200 tl maaş alan personelin aylık çağrı cevaplama kotasını 1000 olarak farz edelim. Bu personel bu sayıyı aşıp 1500 müşteri ile iletişime geçerse kişi başına 0.20 kuruş alacaktır. Buradan 1500 x 0.20 = 300tl daha fazla maaş alacaktır.

Aynı zamanda çağrı merkezinde çalışan personellerde çeşitli kampanyalar ve ürünleri telefon sistemi üzerinden müşterileri kampanyaya katılım ve dahil ettiklerinde belli miktarda ek ödeme almaktadırlar. Bunları da düzenli olarak yaptıkları zaman maaşlarında turkcell çağrı merkezi çalışan maaşları 300 – 500 tl gibi artış olduğu gözlemlenecektir. Bir önemli konu da her çalışan ekip liderlerinin ne kadar maaşl aldıklarıdır. Her 15 – 20 kişilik bir grubun takım lideri olmakta ve personellerinin yaptıkları işlerin takibi ve kontrolünü , aşamadıkları sorunları çözmede yardımcı olmaktadır. Bu takım liderlerinin maaşı ise 2.000 ile 2.400 tl civarındadır.
Çağrı merkezi işinde çalışmak, basit bir iş gibi düşünülse de kartlarınızı doğru oynadığınız taktirde size harika bir kariyer fırsatı sunar.Çağrı merkezinde nasıl çalışılır?

1- İşin kapsamını doğru anlayın. Çağrı merkezi işinde çalışırken disiplinli olmanız gerekir. Esnek çalışma saatlerine uymanız, iletişim becerilerine sahip olmanız ve çoklu görevleri kolaylıkla yerine getirebilmeniz gerekir. Firmanın politikalarına bağlı kalarak müşterilere yardımcı olmalısınız. Aynı zamanda mutsuz ve zor müşterilerle iyi iletişim kurmanız gerekir.

2- Bilgisayar kullanmayı öğrenin. Masaüstü ortamını kullanırken rahat olmalı ve hızlı yazı yazmalısınız. Aynı zamanda bilgisayar hakkında yeterli bilgi birikiminiz olmalı böylece yeni bir yazılım kullanırken kısa sürede adapte olabilirsiniz.

3- İletişim becerilerinizi geliştirin. Çalışırken yavaş konuşmalısınız, duraksamamalısınız, müşterilere güven verecek ve rahatlatacak profesyonel bir ses tonu kullanmalısınız ve her şeyin kontrol altında olduğunu göstermelisiniz. Unutmayın: müşterilere yardım edecek olan kişi sizsiniz. Müşteriler yardım için aradıklarında konuşmanın kontrolü sizde olacaktır çünkü firmayı ve kullandığınız sistemi sizin kadar iyi bilemezler.

4- Dakik olmayı öğrenin. Önemsiz gibi görünebilir ancak çağrı merkezlerinin dakik olması oldukça önemlidir. İşe zamanında gidin ( çağrı merkezlerinin çoğu sisteme giriş veya telefonları almaya hazır olmanız için erken gelmenizi ister ) ve size verilen mola saatlerine uyun. Bu sayede çağrı merkezi sürekli telefonlara cevap verebilecek maksimum temsilci ile çalışabilir.  Lütfen mola zamanınızı iki sıra yanınızda oturan sevimli adamla ilgilenerek geçirmeyin.

5- Firmanın faaliyetlerinden haberdar olun. İster bankada ister cep telefonu firmasında çalışıyor olun değişen şirket politikaları veya ürünler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Müdürleriniz bu değişikliklerle ilgili size bilgi vermiyorsa muhtemelen bunu sizin öğrenmeniz gerektiğini düşünüyorlardır. ( ve haklılarda ) Firmanın internet sayfasını sık sık ziyaret edin ve size gönderilen kurum içi yazışmaları kontrol edin.

– Nefes almak için zaman ayırın. Çağrı merkezinde çalışmak zordur. Hafta sonları arkadaşlarınızla dışarı çıkın, ailenizle birlikte kalın ve kendinize vakit ayırmaya çalışın. İçe dönük bir insansanız işyerinizin dışında sosyal etkileşimlere girmeyi deneyin. Bu sayede işle aranıza biraz mesafe koyabilir ve işyerinde daha iyi performans gösterebilirsiniz.
7- Müdürlerinizden ders alın. Sizin yaptığınız işi daha önce onlar yapıyordu ve ne kadar zor olduğunu en iyi onlar bilirler. Zaman zaman uzak görünseler bile mola zamanlarında onlarla konuşmaya çalışın ve işinizi daha iyi nasıl yapabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunmalarını rica edin. Müdürlerin çoğu temsilcilerinin performanslarına bağlı olarak komisyon alırlar bu nedenle size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

8- Çalışın! İlk başlarda zor gibi görünebilir ve işi bırakmak isteyebilirsiniz. Sinirleriniz bozulmasın. Eğitiminizi tamamlamaya çalışın ve birkaç ay çalışın. Birkaç hafta çalıştıktan sonra sürdüremeyeceğinizi söylemeniz amatör olarak görülmenize neden olacaktır. Erkenden istifa etmeyi düşünmeyin. Birkaç ay sonra işlerin üstesinden gelmeye başlayacaksınız, yazılımı kullanma konusunda uzman olacaksınız ve işinizin bir parçası olan müşteri ilişkilerinde de harika işler çıkaracaksınız. Ancak zaman ayırmalı ve çalışmalısınız.İpuçları

Telefonları cevaplarken gülümseyin. Konuşma esnasında birinin gülümsediğini duyarsanız her şey daha güzel olur. Açıkçası müşteri gerçekten sinirliyse bu işe yaramaz ancak daha sıradan konuşmalarda işe yarayabilir.

İşiniz yeteri kadar stresli olacaktır bu nedenle kendinize fazla yüklenmemelisiniz. İşe gelirken ki ruh haliniz ne kadar iyi olursa performansınızda o kadar iyi olur.

Kendinize aşırı yüklenmeyin. Çok fazla çalışırsanız ve eğlenceye az vakit ayırırsanız depresyona girebilirsiniz ki bu oldukça ciddi bir durumdur. Hayatınızı dengeleyin böylece kendinize zarar vermeden çalışabilirsiniz.

Sevecen olun. Aile üyelerinden birini kaybetmiş insanlardan engelli insanlara kadar bir sürü farklı müşteriden telefon alabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinin en ilginç yönlerinden biri budur ve empati gerektirir. Hevesiniz kırılmasın. Empatiyi bilerek doğmazsınız, empati sonradan öğrenilir. Zamanla öğrenirsiniz ancak denemek zorundasınız.

Müşterilerin size kişisel olarak söylediklerini sorgulamayın. Müşterilere göre siz telefonda konuştukları herhangi birisiniz. Size karşı her zaman saygılı olmazlar ve size makineymişsiniz gibi davranabilirler. Zor bir konuşma yaptıktan sonra birkaç saniye derin nefes alın, gülümseyin ve diğer görüşmeye geçin.

Her çağrı merkezi farklıdır. Çağrı merkezi işinin sizin için uygun olduğunu ancak işyerinin sizin için doğru olmadığını düşünüyorsanız işyerinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bir sürü çağrı merkezi işi vardır ve büyük bir firmada çalışmak stresli olsa da mali veya profesyonel anlamda tatmin edicidir. ( müşteri hizmetleri/ satış alanında deneyimli olmanızı da isteyebilirler)Çağrı merkezi maaşları ne kadardır?

Çağrı merkezi maaşları kurumdan kuruma farklılık gösterse de genellikle 1.000 – 2.500 TL arasında olmaktadır.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

1 yorum:

  1. Peki ingilizce bilen musteri temsilci elemani ne kadar alir ortalama

    YanıtlayınSil