BORUSAN LOJISTIK MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

29 Eylül 2016 Perşembe

BORUSAN LOJISTIK MAAŞLARI

BORUSAN LOJISTIK MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Hem is hedeflerinin hem de kisisel yetkinlik hedeflerinin dikkate alindigi performans degerlendirme görüsmeleri her yil düzenli olarak yilda 2 kere yapilir, çalisanlarin performanslari yil sonunda degerlendirilerek sistemde kayit altina alinir. Bu degerlendirmeler ile çalisanin belirtilen görev, yetki, sorumluluk ve hedefleri gerçeklestirmedeki gayret ve basarisi degerlendirilir.

“360° Yetkinlik Degerlendirme Sistemi” bireysel ve kurumsal performansi gelistirmeyi destekleyen önemli araçlarimizdan biridir. Sistem, degerlendirme ve geri bildirim kültürü yaratmayi amaçlar. 2000 yilindan beri kullanilan, kullanildikça gelistirilen “yasayan” bir sistemdir. Borusan Lojistik tanimli yetkinlikleri ise alimlarda sorgulanirken, Yetkinlik Degerlendirme sonuçlari; Performans Yönetimi, Egitim & Gelisim Yönetimi, Kariyer Planlamasi, Yedekleme Planlamasi asamalarinda kullanilir.

Çalisanlarin yetkinlikleri; astin, üstün, yatay paydaslarin ve kisinin kendisi hakkindaki görüsleri alinarak 360° yaklasimi ile degerlendirilir. Yetkinlik hedefleri is hedeflerini gerçeklestirmeye yönelik olarak verilmektedir. Isi yapmak için gereken yetkinlikler ve kisinin sahip oldugu yetkinlikler arasindaki fark analiz edilerek gelisim alanlari belirlenir.
Borusan Lojistik'te Egitim

Borusan Lojistik insan kaynagini gelistirmek için, sirket stratejilerimizin hayata geçmesini saglayacak liderlik ve yönetim, kisisel gelisim, teknik gelisim ve sertifikasyonlar ile çalisanlarini donatacak tüm egitim ve gelisim faaliyetlerini Borusan Akademi içinde toplamistir. Bu amaç dogrultusunda olusturulan Borusan Akademi'nin misyonu "Deger yaratan is liderleri gelistirmek"tir. Bu kavram kaynagini Grup vizyonunun "Bir Adim Önde Olmak" hedefinden alir. Bir adim önde olmak felsefemiz dogrultusunda çalisanlarimizin dogru isi yapmalarina ve yaptiklari iste en iyi olmalarina destek saglamak ilkemizdir.

Borusan Akademi kapsaminda çalisanlarin gelisimini stratejik odakli ve proaktif olarak yönettigimiz özel gelisim programlari bulunur. Bu programlarin temel hedefi, her seviyeden çalisanimizin Borusanli kimligini benimsemesini ve ortak vizyonumuz altinda, bugünün degisen is ortaminda yetkin düzeyde kendini hazir tutabilmesini saglamaktir. Teknik egitim ve sertifikasyonlar ile çalisanlarimizin mesleki bilgi ve yetkinliklerini gelistirmeyi ve kabul görmüs standartlarda sertifikasyon ile teknik yetkinliklerini akredite etmeyi hedefleriz. Ayni sekilde akademik programlar kapsaminda Grubun fark yaratmasini saglayacak stratejik programlar olan satis ve liderlik fakülteleri ve kariyer bazli uygulamalar yer alir.

Koçluk Süreci

Çalisanlarimizin ögrenme ve gelismelerini desteklemenin yanisira, mevcut performanslarini artirip, ilerideki pozisyonlarina da daha etkin bir sekilde hazirlayabilmek adina Şirketimizde disaridan saglanan bir hizmet olarak Koçluk destegi ve egitimi verilmektedir. Şirketimizde koçluk yapan Profesyonel Koç'umuz International Coach Federation "ICF"in üyesidir. Şirket yöneticilerimiz kisisel gelisimleri için koçluk destegi almakta ve sirketimizdeki çalisanlara da "Yönetici Koç" olarak destek olmaktadirlar.
Rekabet üstünlügünde bir adim önde olabilmenin önemli kriterlerinden biri; iyi egitilmis, sirketle bütünlesmis bir isgücünün egitimi ve gelistirilmesi olduguna inaniyoruz. Bu amaçla Borusan Grubu, Borusan Akademi çatisi altinda tüm egitim ve gelisim faaliyetlerini toplamistir.

Klasik egitim ve gelisim sürecini ömür boyu ögrenmeye dogru çeken bir yaklasim olarak görülmelidir. Bir ögrenme laboratuaridir.

Borusan Akademi'nin temel amaçlarindan biri sürekli organizasyonel gelisimi saglamaktir. Bu amaç dogrultusunda Grup ve sirket stratejileri, hedefleri ve öncelikleri, ihtiyaçlar ve kaynaklar dogrultusunda sürekli gelisimi saglayacak akademik programlar olusturulmaktadir.

Akademik programlarin temel hedefi her seviyeden çalisanimizin Borusanli kimligini benimsemesini ve ortak vizyonumuz altinda, bugünün degisen is ortaminda yetkin bir düzeyde kendini hazir tutabilmesini saglamaktir. Ayni sekilde akademik programlar kapsaminda Grubun fark yaratmasini saglayacak stratejik programlar ile kisisel gelisimi odakli programlar olusturularak liderlik gelistirme ve kariyer bazli uygulamalar yer almaktadir. Kisisel gelisim odakli programlar, kariyer ve performans yönetim sistemleri ile entegre çalisan, ayni zamanda çalisanlarin mesleki/teknik gelisimini ve liderlik özelliklerini de gelistiren çözümlerdir.

Satis Fakültesi
Rekabetin sürekli arttigi günümüzde, ürün ve hizmet kalitesinin yaninda, degisen müsteri ihtiyaçlarini ve beklentilerini karsilayarak hedeflenen sonuçlara ulasmak ancak deger yaratan yetkin satis ekipleri ile mümkün olabilir. Bu yaklasimdan hareketle, 2010 hedeflerimize ulasmada kritik role sahip satis kadrolarimizi gereken becerilerle donatmak ve gelistirmek amaciyla Borusan Akademi çatisi altinda Satis Fakültesi kurduk. Satis Fakültesi' nin misyonunu da, "Satis ekiplerimizi müsteri odakli, fark yaratan, sürekli büyümeyi gerçeklestirecek yetkinliklerde gelistirmek" olarak belirledik.
Liderlik Fakültesi
Borusan Grubu' nun büyümesi ile birlikte insan kaynaklari gereksinimleri de gün geçtikçe artmaktadir. Bu ihtiyacin büyük bölümünü, kendi çalisanlarimiz arasindan yaratmak adina Liderlik Fakültesi' ni olusturduk. Bu fakültenin dekani ise genel müdürümüz Kaan Gürgenç oldu. Liderlik Fakültesi misyonumuz "Degisen kosullarda stratejileri bilgiyi yöneterek stratejiyi belirleyen, kaynaklari sonuca yönelik harekete geçiren, kendini ve ekibini sürekli gelistiren, degisimi yöneten is liderleri yetistirmek"tir.

Misyonumuzun ilk adimi olarak da is hayatinda ihtiyaç duydugumuz pratik becerileri çalisanlarimiza katacak lisansüstü seviyesinde bir program olusturup, is ortagi olarak Sabanci Üniversitesi ile birlikte farkli seviyeler için gelistirdigimiz lider gelistirme programini sürdürülüyor.
Kariyer Yönetimi, çalisanlarin mevcut meslegi / isi, deneyimi, ögrenimi, sirketi / departmani ile sinirli kalmaksizin, çalisanlarin yetkinliklerine ve sirket ihtiyaçlarina uygun olan is alanlarinda, belirlenecek bir yönde (yatay veya dikey) kisisel gelisim saglamasini, bagliliginin artmasini, basari ve motivasyonunun güçlenmesini, sonuç olarak sirket basarisinin kesintisiz olarak uzun vadeye tasinmasini hedefler.

Her yil düzenli olarak yapilan "Management Review" toplantilarinda, hedeflerini sürekli olarak basaran ve asan, yetkinliklerini gelistiren, kendini bulundugu pozisyonun üzerindeki sorumluluklar için hazirlayan, zorlayici görevlere istenmeden talip olan, davranislari ve kisisel kalitesi ile görünür fark yaratan her seviyedeki çalisanlar en etkin sekilde degerlendirilir.

Bu degerlendirmelerde çalisanlarin kariyerlerinde hangi yönde ilerleyecekleri belirlenirken, organizasyonun mevcut ve gelecekteki olasi yapisi, potansiyeli ve yetkinlik profilinin birbirine uygunlugu bir arada degerlendirilir.
Borusan Grubu'nda HAY is degerleme sistemi uygulanmaktadir. Dünya standardinda bir metodoloji olan is degerleme sistemi araciligi ile yapilan isin kurum için yarattigi deger belirlenerek çalisanlarin toplam gelir paketi olusturulmaktadir.

Ücret seviye belirlenmesi asamasinda ise piyasa ile kiyaslama çalismalari yapilarak rekabetçi konumlandirma yapilmaktadir. Ayrica performans yönetim sistemi ile entegre çalisan ödüllendirme yapisi bulunmaktadir.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme