BORÇELİK MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

BORÇELİK MAAŞLARI

BORÇELİK MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


1990 - Türkiye'deki ilk özel yassı çelik üreticisi Borçelik'in, yassı çelik ithalatını ikame etmek üzere kuruluşu.

1994 - İlk yatırım tutarı 200 milyon $

1994 - İlk bobinin üretimi 23 Nisan 1994

2001 - Borusan-Arcelor eşyönetimi : Soğuk haddeleme kapasitesinin arttırılması ve yeni sıcak daldırma galvaniz hattının kurulması için 140 milyon $ tutarında yatırım kararının verilmesi

2003 - Yeni galvaniz hattının üretime başlaması 18 Eylül 2003

2004 - Yeni soğuk haddenin devreye girişi 14 Nisan 2004

2006 - Yeni hidrojen tavı fırınlarının devreye girişi Mayıs 2006

2006 - Galva 2 Hattı modernizasyon yatırımı devreye girişi Mayıs 2006

2006 - 3. Galvaniz Hattı'nın kurularak toplam haddeleme kapasitesinin yıllık 1 milyon tondan 1,6 milyon tona çıkarılması için 138 milyon USD değerinde yatırım kararının verilmesi.

2008 - Yeni RCM 3 ve CGL 3 hatlarının devreye girişi Ekim 2008
"Müşteri Teknik Hizmetleri" (MTH) müşteri isteklerini değerlendirir, müşterilerde ürün adaptasyonlarına yönelik denemelerin takibini yapar, eğitim faaliyetleri ve yassı çelik konusunda müşteri danışmanlığını kapsayan satış öncesi ve satış sonrası hizmetleri yürütür. Müşteri ve fabrika arasında teknik iletişim köprüsü kurmak yine MTH'nin sorumluluğundadır. Bu iletişimin sağlanması için MTH yetkilileri müşterileri düzenli olarak ziyaret eder, ziyaret bilgilerini "müşterinin sesi" olarak fabrikadaki ilgili birimlere aktarır, yassı çelik özellikleri, çelik üretimi ve standartlar konusunda müşteri eğitimleri düzenler.

Denemeler ve Ürün Adaptasyonları

Müşterilerden gelen yeni malzeme talepleri, deneme olarak ele alınır, rutin üretimden ayrı olarak üretilip takip edilir. Deneme süreci "müşteri odaklı tasarım süreci" olarak isimlendirilebilir. Bu süreçte hammadde belirlenmesi, üretim reçetesinin hazırlanması ve üretim aşamalarının izlenmesi Borçelik teknik ekibi tarafından yapılır. Ürünün müşteri kullanımındaki performansını MTH takip eder. Müşteri geri bildirimleriyle ürünün müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmesi hedeflenmektedir. Deneme süreci müşteri talebi ile başlar ve yine müşterinin yaptığı geri bildirimlerle tamamlanır. Yapılan denemelerle müşteri beklentileri karşılandıktan sonra deneme üretiminde oluşturulan bilgiler rutin siparişlere aktarılarak sürdürülebilir kalite garantisi sağlanır.

Ürün adaptasyonları da deneme süreci ile aynı aşamaları içermektedir. Bu süreçte müşteri ihtiyaçlarına göre ürün tasarlanmaz, mevcut tanımlanmış ürünler müşteri ihtiyaçları dahilinde adapte edilir.

Deneme ve ürün adaptasyonlarında malzeme ile ilgili tüm boyutlar (istenen kalite seviyesi, düşük maliyet, kolay bulunabilirlik ) düşünülmekte, müşterilerimize optimum malzeme önerisi yapılmaya çalışılmaktadır.

Deneme ve ürün adaptasyon taleplerinizde lütfen MTH'ye başvurunuz.

Müşteri Şikayetleri

Borçelik, herhangi bir malzeme uygunsuzluğu ile ilgili yapılan bildirimlerde problemin MTH yetkilisi tarafından 7 gün* içerisinde yerinde incelenerek satış anlaşması ve uluslararası standartlar dahilinde değerlendirileceğini taahhüt eder.

Borçelik, müşteri şikayetlerini sürekli gelişme programının en önemli girdilerinden kabul eder. Bu amaçla her şikayet konusu teknik ekip tarafından değerlendirilir, gerekli düzeltici/önleyici faaliyetler planlanır.

Şikayet sürecinde malzeme - ile ilgili izlenebilirlik rulo/paket numarası üzerinden sağlanır. Bu nedenle şikayet bildirimleri bu numara referans alınarak yapılmalıdır. Şikayet ile ilgili sonuçlandırmalarda telafi edici işlem yapılabilmesi için söz konusu malzemelerin Borçelik'ten sevk edildiği şekildeyken bildirimde bulunulması gerekmektedir. İkincil işlem görmüş malzemeler şikayet kapsamında değerlendirilemez.

* Bu süre iç piyasa şikayetleri için geçerlidir.

Eğitim Seminerleri

Borçelik'in endüstriyel yaklaşımının bir göstergesi olarak; MTH ekibi müşterilerine çelik ve müşteri uygulaması arasındaki bağlantıyı kurarak toplam verimi artırmayı hedefleyen eğitim seminerleri düzenlemektedir. Temel eğitim konuları aşağıda verilmiştir.

i. Çelik üretimi (demir cevherinden yassı çeliğe) ve çelik standartları

ii. Kaplamalı ürünler

iii. Metal şekillendirme

iv. Malzemelerin mekanik özellikleri (Standartlar, testler ve değerlendirme)

v. Kaynak (Sacların kaynaklanabilirlik özellikleri, kaynak tipleri vs)

İstek üzerine yukarıda verilen eğitim konuları dışında müşteri uygulamalarına yönelik eğitimler de hazırlanabilmektedir.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3000TL olsa da satış müdürü maaşları  13000TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3500TL-8200TL, insan kaynakları maaşları 3200TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10500TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2900TL-9900TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7200TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4500 TL dir. Mühendis maaşları 4500TL den başlayıp 16500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3900-12400 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2000 ile 8500 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2000TL ile 9000 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme