BİLİŞİM SEKTÖRÜ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

BİLİŞİM SEKTÖRÜ MAAŞLARI

BİLİŞİM SEKTÖRÜ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:Daha önce Yazılım Öğrenme Kaynakları makalesinde kurslar ile ilgili yazdıklarımızı yaşamışsın. Her gelen soru, bizim daha önce yazdıklarımızı aynı zamanda doğrular nitelikte. Kurslar öğrenci (müşteri) çekmek yada bağlılık sağlamak için bu tarz gaza getiren örnekler verirler. Yazılımcı olup “kesinlikle 4-5 bin TL maaş alamazsınız” demek mümkün değil. Fakat bu işin standardı bu değil. Yani yazılımcı olup yüksek maaşlar almak gibi bir beklenti yaratmak için bütün yazılımcıların aşağı yukarı o paraları alıyor olması gerek. Fakat yok öyle bir şey…

Bir yazılımcı olarak 4-5 bin maaş almayı geçtim, bir çok yazılımcı olup o maaşı alan arkadaşım bile yok. İyi bir işte çalışan, “iyi maaş alıyor” diyebildiğimiz tanıdıklarımız 2 buçuk, 3 bin TL civarında kazanıyorlar. Tabi onlarda büyük şirketlerde çalışıyorlar, ki bu zamana kadar bir çok yazımda da belirttiğim gibi büyük şirketlerde çalışmak için sağlam bir diploma gerekiyor. 4-5 bin TL maaş almak istiyorsanız da hem sağlam bir şirkette çalışacaksınız, hemde uzun yıllar o şirkette iyi işler çıkarıp maaşınızı arttıracaksınız. Bu da kursların bilinçaltınıza yerleştirmeye çalıştığı “yazılımcı olan herkes 4-5 bin TL alır” durumu söz konusu olmadığı anlamına gelir.

Tecrübe Neye Göre Belirlenir?
Tecrübe dediğimiz şey, bir alanda ne kadar süre, ne işler yaptığın ile alakalıdır. Şirketler genel olarak bünyelerindeki elemanların çalıştıkları süreye göre yada farklı firmalarda o alanda çalıştıkları süreye göre tecrübeli yada tecrübesiz olarak değerlendirirler. Bunun yanı sıra elbette o süre zarfında neler yaptığınıza da bakarlar. Dolayısıyla tecrübe yaptığınız projeler yada işle alakalıdır diyebiliriz.

Yazılım mı Yoksa Yüksek Maaşlı Başka Meslek mi?
Yazılım sektöründe yüksek maaşlarAçıkçası buna cevap vermek kolay değil. Çünkü yazılımcı olup iyi paralar kazanmakta mümkün, hiç bir vasfa sahip olmayanların kazandıkları paradan daha düşük paralara eyvallah diyecek durumda olmakta mümkün. Lakin şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, benim 10 yıl civarı süre zarfında yazılım için harcadığım çabayı başka bir mesleğe harcasam o meslekte çok iyi noktalara gelirdim. Bunun yanı sıra şöyle bir şey daha var ki, bugün kaliteli bir yazılım projesi yapıp çok hızlı bir şekilde iyi noktalara gelme potansiyeline de sahibim.

Bu biraz şans birazda para kazanma becerisi ile alakalı bir durum. Yinede yazılımcı olduğum için hiç bir zaman pişman olmadım çünkü bu mesleği her şeyden önce sevdiğim için yapıyorum. Eğer “para kazandıracak bir iş olsun, ne olduğu fark etmez” diye düşünüyor olsaydım yazılımı seçmiş olmaktan pişman olurdum. Çünkü bu zamana kadar hem kendimin hemde tanıdığım yazılımcıların belirttiği ve bizzat şahit olduğum üzre bu meslek para odaklı hareket edilerek yapılacak bir meslek değil. Büyük oranda karşılıksız sevgi gerektiriyor.

Torpil ile Yüksek Maaş Almak
Bu bana benim pederin sözünü hatırlattı =) O da bana vakti zamanında “şu mesleği oku, seni akrabaların yanına veririz, orada kendini geliştirirsin, iyi yerlere gelirsin” demişti. O mesleği okudum ama hiç bir zaman tam anlamıyla sevmedim. Haliyle kendimi de o meslekte geliştirmedim. Ha geliştirsem bile bizim pederin bahsettiği kadar iyi yerlere gelmem söz konusu olamazdı ayrı mesele…

Yüksek Maaş AlmakTanıdık, torpil ile yüksek maaş almak meselesine gelecek olursak, torpil senin sadece bir işe girmeni sağlar. Bunun yanı sıra iş yerinde biraz daha tolerans gösterilen biri olursun. Onun haricinde kendini o alanda çok iyi geliştirmemiş isen hiç bir işe yaramaz. Türkiye ‘de o maaşlar çok büyük şirketlerde, o alanda en iyi yetişmiş kişilere veriliyor. Biraz empati yapmak gerek. Ben çok büyük bir şirket sahibi olsam, değil bir tanıdığımın oğlunu, babamın oğlunu bile o maaşlarda, kendisini çok iyi geliştirmemiş ise çalıştırmam. Ha işe alırım ama baktım ki üst düzey bir performans sergilemiyor, o zaman “hadi güle güle” derim. İster büyük, ister küçük olsun, şirketler parayı saçacak yer aramazlar. İşlerine yaramayan adamları kapının önüne koyarlar. Onların işine yarayacak adam olmakta kolay değildir.

Ayrı bir madde oluşturmadan yazılımcı abilerin ile alakalı soruyu buradan cevaplayayım; Merak ettim o yazılımcı abilerin ayda 8 bin lira maaş almışlar mı hiç… Açıkçası ya dalga geçmişler yada gerçekleşme ihtimali çok zor olan bir varsayımda bulunmuşlar.

Yurt Dışında Yazılımcı Olarak Çalışmak
Yurt dışına çıkmakta mesele yok. İstersen bugün çık. Fakat iş bulmak mesele. Eğer yazılımda ve yabancı dilde kendini iyi geliştirirsen yurt dışında yazılımcı olarak çalışmak konusunda bir engel yok.

Şirket Kurup Yazılım İşi Almak
Şirket kurmak “şirket kurayım, 3 eleman alayım” denilecek kadar kolay bir şey değil. Ciddi bir maddiyat gereklidir. İhaleleri de genel olarak devlet büyük projeler için yapar. O tarz ihaleleri de genel olarak devlet ile dirsek temasında olanlar kapar.

Senin iş alacağın kesim özel sektördeki firmalar ve şahıslardır. Yeterince kendini duyurur, çok iyi işler yaparsan firma ve şahıslar sana gelir, görüşürsün. Müşteri bağlamak ayrı bir meseledir. Bunda kalite ve fiyat olmak üzere bir çok unsur vardır. Şirket kurmak garanti para kazanılacağı anlamına gelmez. Bu düşünce günümüzde şirket kuran 10 kişiden 8’inin batmasına neden olmaktadır. Yani hiç kolay değildir.

SONUÇ

Sorularının bütününü ele alacak olursak hep yazılımdan ciddi paralar kazanmak ile ilgili. Kişisel tecrübelerim ve genel gözlemlerim çerçevesinde söyleyebilirim ki çok büyük beklentiler içine sokulmuşsun. Gerek baban, gerek kurstaki yazı, gerek yazılımcı abilerin, gerekse diğer unsurlar yazılımcı olman durumunda çok kolay ve yüksek paralar kazabileceğini düşündürmüş sana. Lakin KodcuHerif.Com ‘da da bu zamana kadar defalarca kez dile getirdiğimiz gibi, özellikle Türkiye ‘de yazılım ve bilişim sektörü çok gerilerde.

Bizim dile getirmemizi geçtim, daha geçtiğimiz günlerde Türkiye ‘nin bilişim ve Ar-Ge ‘ye olan yatırımına dair bir rapor yayınlandı ve Türkiye ‘de bilişim sektöründen para kazanmanın, iş yapmanın ne kadar zor olduğunu gözler önüne serdi.
Bu konu cok değişmekle beraber genel olarak fikrimi söyleyim
bir kere en baştan şunu söyleyim cok değişken maaşlar.Yani caliştiğiniz yerde bir bakmişsiniz biri 12 bin TL maaş alıyorken başka biri maalesef 1 bin TL alabiliyor.Dahası bunlar kurumdan kuruma değişir.Kurumsal firmalarda giriş maaşları yeni başlayanlar icin yuksek ama fazla artmaz.Örneğin garanti teknoloji de yeni işe başlarsanız 3 500 tl -4 000 tl arası bir maaş alırsınız zamanla bu pek artmaz yani enflasyona bağlı olarak artar.Garanti teknoloji gibi bir kurumsal firma değil de özel bir yazılım firmasında calişacaksanız girişte maaşınız ortalama olarak 2 500 tl civarı olur ama kendinizi cok geliştirirseniz 2-3 yıl sonra bunu 4-5 000 tl ye cıkartabilirsiniz.Genel de özel firmalar yeni başlayanlara 1 500 TL-3500 TL arası bir maaş verirken kurumsal firmalar 2 500  tl- 4 000 TL arası maaş önerirler.Calişacak kurumsal firmaları da iyi secmek lazım cunku bazı kurumsal firmalar cimri davranırken(koc sistem gibi) bazıları da gayet cömert davranır.Bu durumda yeni mezun birinin iş ararken şu stratejiyi izlemesi lazım:
eğer yazılımda cok iyi ise kurumsal ve devlet den uzak durup özel firmada işe başlamalı.2 senelik tecrubeden sonra maaşını 4000-5 000 tl ye cıkartır.Eğer yazılım bilgisi kötu ise universitede kendini yetiştirmemişse  bu durumda kurumsal firmalara yada devleti(kpss) duşunmeli.Devlet kurumları da ortalama 2 500 tl maaş verir.Özel firmalarda calişip kendini iyi yetiştirenler 2-3 yıl sonra 5 000 tl barajına yaklaşırlar bazıları 10 000 tl ye yakın maaş alır ama bunların sayısı az.Tabi bu 10  000 TL civarı alanlar yazılım mimari unvanı alanlar genel de.
CareerCast iş arama sitesi, maaş araştırmaları yapan PayScale ve Amerikan Çalışma Bakanlığı araştırmalarına göre mühendislik ve bilişim hızla büyüyen iş sahalarının başında geliyor. Sizin için bu alanlarda yer alan günümüzün ve geleceğin popüler mesleklerini derledik.
Günümüz ekonomisinde giderek güçlenen bilişim ve mühendislik alanları teknolojinin hızına paralel bir şekilde büyürken, ilgili meslekler de hızla çeşitleniyor ve daha çok tercih ediliyor. CareerCast, PayScale ve Amerikan Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre bilişim ve mühendislik alanları 2022’ye kadar ortalama yüzde 20 oranında büyüyecek. Bu, daha çok pozisyon, daha çok çalışan ve daha yüksek maaşın söz konusu olacağı anlamına geliyor.

İşte bilişim ve mühendislik alanında popüler meslekler:

Biyomedikal mühendisi

Biyoloji ve tıp alanlarının güçlü işbirliğiyle ortaya çıkan biyomedikal mühendisliği son derece önemli bir meslek haline geldi. Araştırmanın öngörülerine göre 2022’ye kadar bu mesleğin yaygınlığı yüzde 27 oranında artacak.

İş tanımı: Güvenilir ve fonksiyonel biyomedikal cihazlar geliştirmek ve tasarlamak. Biyomedikal mühendisi ürünün testlerinden ve kullanım kılavuzunun yazımından da sorumlu.

Maaş: PayScale’e göre ortalama maaş skalası yer ve deneyim faktörlerine göre farklılık gösterse de yıllık 62 binle 98 bin dolar arasında değişiyor.

Veri bilimci

Teknoloji hızla gelişiyor, şirketlerin gözünde veri analizi değerlendikçe veri bilimci pozisyonu da kıymetleniyor. Buna göre 2022’ye kadar bu mesleğin yaygınlığı yüzde 15 oranında artacak.

İş tanımı: Verilerin depolanması, analizi ve ulaşılabilirliği ile ilgili tüm görev tanımlarını içeriyor.

Maaş: 93 bin dolar civarında seyrediyor. Deneyim ve lokasyon faktörleriyle birlikte 137 bine kadar ulaşıyor. Özellikle California’daki veri bilimcilerinin ortalama yıllık maaşı 117 bin dolar civarında.

Yazılım mühendisi

2012 verilerine göre Amerika’da yazılım mühendisliği alanında ortalama 1 milyon iş olduğu tespit edilmiş. Bu rakama 2022’de 226 bin pozisyonun daha ekleneceği tahmin ediliyor.

İş tanımı: Genel olarak program ve uygulamalar için kod yazmak, oluşabilecek sorunlara karşı önlemler geliştirip var olan sorunları çözmek, yazılım için dokümantasyon ve test yapmak, yeni yazılım projeleri geliştirmek ya da var olanı modifiye etmek olarak özetlenebilir.

Maaş: Ortalama yıllık maaş 78 bin dolar civarında seyrediyor. Lokasyona göre 100 bin doların üstüne de çıkabiliyor.
Bu mesleğin 2022’ye kadar yüzde 22 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.

İş tanımı: Bu meslek dalında müşterilere ve çalışanlara yazılım ve donanım konusunda destek veriliyor ve işyerindeki teknoloji süreci yönetiliyor. Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticisi farklı sistemleri yüklemek, kurmak, sorunları gidermek, güncelleme yapmak ve sistemi yapılandırmanın yanı sıra, dosya paylaşımı, bulut depolama ve internet sistemlerinden de sorumlu.

Maaş: Ortalama yıllık maaş 57 binle 90 bin dolar arasında seyrediyor.

Petrol mühendisi

Hızla büyüyen petrol mühendisliği mesleğinde 2022’ye kadar yüzde 26 oranında bir büyüme söz konusu.

İş tanımı: Petrol ve doğalgazla ilgili sondaj ve denetleme süreçlerini yürütüyor. Genelde ya petrol şirketi ya da üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında çalışıyor.

Maaş: Yıllık ortalama 100 binle 195 bin dolar arasında seyredebiliyor. En çok maaş alan petrol mühendisleri California, Bakersfield’da çalışıyor. Yılda ortalama 110 bin dolar maaş alıyorlar.

Bilgisayar programcısı

Hemen hemen tüm şirketlerin patentli yazılıma döndüğü günümüzde, içeriden ya da dışarıdan destek veren bilgisayar programcılarına talep büyüyor.

İş tanımı: Bilgisayar programcıları yazılım geliştirmenin ve yazılım mühendislerinin vizyonlarını kod yazarak gerçeğe dönüştürmekle yükümlü. 2022’ye kadar yüzde 8 büyüme bekleniyor.

Maaş: 58 binle 90 bin dolar arasında uzanan bir maaş skalası var.

İnşaat mühendisi

Olmazsa olmaz inşaat mühendisliği alanında büyümenin 2022’ye kadar yüzde 22 oranında artacağı ifade ediliyor.

İş tanımı: Şehrin organize yapısını oluşturmak için akla gelen her türlü yapının inşaat ve restorasyon sürecinden sorumlu bu meslek adlı her an büyümeye devam ediyor.

Maaş: Yıllık ortalama 60 binle 100 bin dolar arasında seyrediyor.
Teknik yazar

2022’ye kadar teknik yazarların yüzde 22 oranında artacağı belirtiliyor.

İş tanımı: Yazılım ve donanım başta olmak üzere her tür teknoloji konseptinde makaleler, kullanım kılavuzları veya bilgilendirme yazıları yazan kişiler. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde karmaşık konseptleri topluma daha açık bir şekilde ifade etmek amacıyla önemleri hızla artıyor.

Maaş: Skala ortalama 54 binle 80 bin dolar arasında seyrediyor. California, San Jose’de bu rakam 120 binlere kadar ulaşıyor.

Web geliştirme uzmanı

Bu meslekte büyümenin 2022’ye kadar yüzde 20 oranında olması öngörülüyor.

İş tanımı: Web geliştirme uzmanları, web yazılımlarının testinden ve dokümantasyonundan sorumlu olduğu kadar, veri tabanları, sunucular ve web sayfaları için kod yazma işini de yürütüyor. Ayrıca HTML, CSS ya da JavaScript gibi program dillerini bilmeleri gerekiyor.

Maaş: Güçlü bir geleceği olan bu meslek için ortalama maaş 55 bin dolarla 85 bin dolar arasında seyrediyor. En yüksek maaşlar 120 bin dolarla San Francisco’da veriliyor.

Çevre mühendisi

2022’ye kadar yüzde 15 büyüme olacağı öngörülüyor.

İş tanımı: Çevre mühendisleri geri dönüşüm, atıkların yok edilmesi, hava kirliliği, su kalitesi ve genel halk sağlığını ilgilendiren çevresel sorunlara çözüm bulmak için projeler geliştirmekle görevli.

Maaş: Yıllık ortalama maaş 60 binle 100 bin dolar arasında seyrediyor.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme