BANKACILIK SEKTÖRÜ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

BANKACILIK SEKTÖRÜ MAAŞLARI

BANKACILIK SEKTÖRÜ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:Banka Çalışanları Ne Kadar Maaş Alır? Bankacı Maaşları
Söz konusu bankacılık ve bankada çalışmak olunca en fazla merak edilen soru şudur: bankada çalışanlar ne kadar maaş alır? Gişe görevlisinden şube müdürüne, uzman yardımcısından müfettişe ortalama bankacı maaşları şöyle...
Türkiye’deki bankacılık sektörününün, banka sayısını ve bankacılık sektöründe çalışanların sayısını göz önüne aldığımız zaman ekonomideki yerini anlamış oluruz. Bugün bankalarda çalışan on binlerce personel var ve bunlara her yıl yenileri ekleniyor. Sunulan sosyal olanaklar ve imkanlar birçok kişiyi bankacılık sektöründe çalışmaya itiyor. Bankacılık sektöründe çalışma konusunda en fazla merak edilen sorulardan biri bankada çalışanların ne kadar maaş aldığı. Kısacası bankacı maaşları ne durumda?

Bankalar gerek şubelerinde gerekse genel merkez birimlerinde birçok farklı pozisyona bankacılık elemanı alımı yapmaktadır ve bu pozisyonlarda çalışan bankacıların maaşları birbirinden farklılık göstermektedir. Banka kapsamında gişe görevlisi, gişe asistanı, müşteri temsilcisi, çağrı merkezi elemanı, yine genel merkez birimlerinden uzman yardımcısı, müfettiş, bilgi işlem personeli, diğer yandan servis görevlisi ve güvenlik görevlisi gibi elemanlar çalışmakta ve hepsinin de maaşı birbirinden farklılık göstermektedir.

Bazı bankacılık pozisyonlarına bakacak olursak bunlardan şubelerde gişe görevlisi olarak çalışanlar ortalama olarak 1500 TL net maaş alırlar. Diğer yandan uzman yardımcısı, müfettiş ve iç kontrolör gibi pozisyonlarda bulunan bankacılık çalışanlarının maaşları ise ortalama olarak en az 2500 TL’den başlamaktadır. Yine bankacılık şube müdürlerinin maaşı ortalama 7000 TL civarında, en yüksek şube müdürü maaşı 17000 Tl civarında, bölge ve şube koordinatörlerinin maaşları ise 20000 TL civarındadır.

En temel banka pozisyonlarında işe başlayan adaylar ortalama olarak 1000 TL ile işe giriş yaparlar sonrasında yükseldikleri pozisyonlara göre maaşları da artış gösterir.
2017 Bankacı Maaşları hakkında genel bilgiler yazımızın devamındadır.

Ülkemizde bankacılık sektörü oldukça gelişmiş bir sektördür. Bu sebepten dolayı bankacılık sektöründe çalışan sayısı da oldukça fazladır. Bankacı maaşları da kişilerin çalışma potansiyeline göre değişmektedir.
Bankacı olarak kariyer yapmak isteyenler bankacı maaşları ortalamasını merak etmektedir. Bankaların çalışanlarına verdiği maaş ortalaması değişiklik göstermektedir. Her banka kendi politikalarına göre çalışanlarının maaşlarını belirlemektedir. Bunun yanı sıra kamu bankalarında çalışan personellerin maaşları genel olarak özel sektöre göre daha fazla olmaktadır.

Bankacılık sektöründe çalışmak isteyen ve bu sektörde yükselerek kariyer yapmak isteyenler öncelikle bankaların maaşlarından dolayı tercihlerini belirlemeleri normaldir ancak bankaya ilk girişte maaşlar ilk sırada olmamalıdır. Çünkü bankalar çalışanlarının performansına göre değerlendirerek maaşlarında bazı ayarlamalar yapmaktadır. Bir personel çalışmalarında oldukça başarılı, diğer personellerle ilişkileri iyi ise maaşı da belirli aralıklarla bu performansına göre artacaktır. Aynı zamanda terfi alma şansıda bulunmaktadır.

Bankalarda çalışan gişe görevlisi olarak görev yapanlar ortalama olarak 1.500*2000 TL ortalama maaş almaktadır. Bu ücretin üzerine yemek parası, yol parası, kasa tazminatı gibi ücretler de eklenebilmektedir. Bankalarda uzman yardımcısı görevinde çalışanların ise maaşları daha da yüksek olmaktadır. Ortalama olarak maaşları 2.000TL’den başlamaktadır. Yukarıda belirtildiği gibi kişinin performansına göre maaşlarında daha da çok artışlar olmaktadır. Bu durum müdür ve müdür yardımcıları için de geçerlidir.

İçindekiler [gizle]
1 Bankacılar Ne Kadar Maaş Alıyor
1.1 Bireysel Müşteri Temsilcileri Maaşları
1.1.1 Müfettişlik, iç denetçilik, uzman yardımcılığı Maaşları
1.1.1.1 Banka Şube müdürü Maaşları
1.1.1.1.1 Bölge ve Şube Koordinatörü Maaşları
Bankacılar Ne Kadar Maaş Alıyor
Asgari ücretin 1404TL seviyesine gelmesinden sonra en alt düzey bankacının alacağı maaşta 1404TL olarak belirlenmiştir.  Bu maaş kimi bankalar için 1500TL seviyesine kadar çıkabilmektedir. Yeni yıl maaşların %10 gibi bir seviyede artmasını sağlamıştır. Özel bankalarda çalışan kişilerden bazıları devlet bankalarına göre daha yüksek maaşlar alabilmektedir. Kimi bankalar belli dönemlerdeki kazançlarını çalışanlarına bölüştürebilmektedir. Bu sayede 1500TL seviyesinde olan bankacı maaşları 2017 yılı için 1700TL seviyesine kadar çıkabilmektedir. Yani bunlarda hesaba katıldığında bankacı olan bir kişinin alacağı maaş 1750TL gibi bir rakamdan başlayıp 21000TL gibi bir rakama ulaşabilmektedir.

Bankalarda çalışan bazı kısımların maaşları şu şekildedir;

Bireysel Müşteri Temsilcileri Maaşları
Gişe asistanı, gişe görevlisi maaşlarından bir önceki kısımda bahsetmiştir. Genelde bireysel müşteri temsilcileri gişe görevlilerinden 200-250TL gibi daha yüksek maaş alabilmektedir. Kimi bankalarda bireysel müşteri temsilcileri gişe görevlilerinden çok daha yüksek maaş alabilmektedir. Yani bu fark 600-800TL arasında da olabilmektedir.

Müfettişlik, iç denetçilik, uzman yardımcılığı Maaşları
Bankalarda bu pozisyonlarda çalışan kişiler 2600TL ile 6100TL arasında maaş alabilmektedir. Elbette bu konuma ulaşmanız için ciddi bir çaba sarfetmeniz gerekecektir.

Banka Şube müdürü Maaşları
Bölge ve şube koordinatörlerinden sonra en yüksek maaş alan kişilerdir. Bu pozisyonda çalışan kişilerin 710oTL ile 15200TL arasında maaş almaktadır.

Bölge ve Şube Koordinatörü Maaşları

Bankacılık sektöründe en yüksek maaş alınan pozisyon olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Bölge veya şube koordinatörü pozisyonunda çalışan bir kişi 16000TL ile 22000TL arasında maaş alabilmektedir.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme