AVIVASA MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

29 Eylül 2016 Perşembe

AVIVASA MAAŞLARI

AVIVASA MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:

AvivaSA İnsan Kaynakları olarak, sektörde rekabetçi bir ücretlendirme politikasını benimsemiş olup bir yandan yetenekli kişileri bünyemize katmayı hedeflerken, diğer yandan mevcut çalışanlarımızın bağlılığını yüksek tutup mutlu bir çalışma ortamı yaratmayı amaçlıyoruz.

Ücret yönetimi ve yan haklar sistemimizin kaynağını, "çalışanlarımızın görev ve sorumlulukları", "ücret piyasası", "performans" ve "şirketin hedef ve stratejileri" oluşturmaktadır. Bu girdiler çerçevesinde, pozisyonların, "baz ücret", "değişken ücret" ve "yan haklar" politikaları belirlenmektedir.

Baz ücret seviyelerini belirlerken çalışanlarımızın üstlenecekleri görevlerin iş büyüklüklerini ortaya çıkaran iş değerleme sonuçlarından yararlanıyoruz. İş değerlemelerini, ilgili görevin sorumluluğu, problem çözme serbestisi ve görevin gerektirdiği bilgi/beceri faktörlerinin düzeyleri üzerinden yapıyoruz.
Ücret araştırmaları ile sektördeki ücret ve yan haklar piyasalarını analiz ediyor ve ücret seviyelerimizi piyasa verileri ile karşılaştırıyoruz. Değerlendirme ve planlamalar sonucunda alınan aksiyonlar ile çalışanlarımızı sektördeki ücret dalgalanmalarına karşı korumayı ve iş tatminlerini artırmayı hedefliyoruz.
Çalışanlarımızın iş performansları, ücret artışları ve değişken ücretlerin belirlenmesinde bir diğer ana unsurdur.
İlgili yıl için belirlenen şirket hedefleri ve stratejileri, insan kaynakları politikalarının şekillenmesinde önemli yer tutmaktadır. Bu çerçevede doğan ihtiyaçlar ve planlamalar doğrultusunda ücretlendirme ve yan haklar uygulamalarımıza yön veriyoruz.
Değişken ücret uygulamalarımız;

Satış rolleri dışındaki idari kadrolarımız için, yılsonu bonus uygulamamız bulunuyor. Bonus tutarı, şirket performansı, çalışanın performansı ve role tanımlanan hedef bonus oranları çerçevesinde değişkenlik gösteriyor.

Satış çalışanlarımız ise, rekabetçi maaş ve diğer yan hakların yanı sıra komisyon/prim sistemlerine dahil oluyorlar. Satış başarıları ile AvivaSA hedeflerine katkıları oranında maddi karşılıklarını, aylık ve üç aylık kazançlarla elde ediyorlar. Rutin komisyon/prim sistemlerinin yanı sıra dönemsel satış kampanyaları ile çalışanlarımıza ek ödül imkanları sunuyoruz. Satış ekiplerimiz kendileri için oluşturulan uzun vadeli teşvik sistemi ile yüksek oranlarda birikim sağlıyorlar ve bu şekilde geleceklerini güvence altına alıyorlar. AvivaSA, çalışanlarının bugünkü kazançlarının yanı sıra geleceğini de biriktirmiş oluyor.

Yan hak uygulamalarımız;

Kanunlarımızın üzerinde sunduğumuz çeşitli ve rekabetçi yan hak uygulamalarımız bulunuyor. Tüm çalışanlarımızı kapsayan özel sağlık ve hayat sigortası ile çalışanlarımızın karşılaşabilecekleri risklere karşı kendilerini güvence altına alıyoruz. AvivaSA Çalışanları Dayanışma Derneği, çalışanlarımızın ciddi sağlık sorunları ya da kaza nedeniyle yaşayabilecekleri maddi mağduriyetlerini gidermek amacıyla faaliyetlerine devam ediyor. Tüm çalışanlarımız için oluşturduğumuz, sektördeki en rekabetçi Kurum Katkılı Bireysel Emeklilik Sistemi ile çalışanların birikimlerine ayırdıkları tutar kadarını AvivaSA da onlar adına biriktiriyor. Kanunun üzerinde sunduğumuz yıllık izin, yemek yardımı ve servis olanaklarını da tüm çalışanlarımıza sağladığımız diğer haklar olarak sayabiliriz.


Yan hak uygulamalarımızı çalışanlarımızın ihtiyaçlarına yönelik şekillendirerek, üst düzeyde fayda yaratmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede hayata geçirdiğimiz Esnek Yan Haklar sistemi "BUTİK" ile çalışanlarımızın kendilerine en uygun yan hak paketini oluşturmalarına imkan veriyoruz.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3300TL olsa da satış müdürü maaşları  12800TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3200TL-8500TL, insan kaynakları maaşları 3400TL-9800TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3000TL-10800TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2700TL-9500TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7300TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4200 TL dir. Mühendis maaşları 4200TL den başlayıp 12500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3700-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2500 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2400TL ile 9500 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme