ASKER MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

ASKER MAAŞLARI

ASKER MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir.


ASKER MAAŞLARI:: 2017 Asker Maaşları Ne Kadar? Er, Uzman Erbaş, Subay, Astsubay, Uzman Çavuş, Kıdemli Başçavuş Maaşları
Askeri Personel maaşlarına 2017 yılında zam! Rütbeli, Er ve Erbaşlar için yeni yılda zamlı maaşlar yine cepleri dolduracak. Bir çok askeri personel zamlı maaşlarına ocak
Askeri Personellere 2017 yılı zammı! Hükümetin bir çok alanda zam yapmasının ardıdnan gözler askeri personellere çevrildi. Son yıl içerisinde fazla mesai yapan askerlere yeni yılda yüksek oranlı zam yapılması bekleniyor. Memurlara yapılan zamdan ciddi bir pay alamayan askeri personeller 2017 yılı içerisinde önemli bir zamma tabi tutulacaklar.

Er ve Erbaşlar dahil olmak üzere tüm rütbeli maaşlarına 2017 yılı itibarı ile zam beklenirken, hali hazırda yüksek oranlı bir zam yapılmaması tepki topladı. Bir çok sektöre zam yapılırken askeri personellere zam yapılmaması, özellikle son bir yıl içerisinde yoğun mesai harcamalarına rağmen maddi destek bulunamaması beklentileri arttırdı. Zammın ne zaman geleceği henüz bildirilmemesine rağmen, askeri personeller için özel bir zam paketi hazırlandığı düşünüülyor.

Şuan Asker Maaşları Ne Kadar?
2017 Yılı itibarı ile geçtiğimiz yıldan farklı bir maaş durumu söz konusu değildir. Fakat ilerleyen günlerde sayfamız üzerinden zam olduğunda bilgilendirme yapılacaktır. Son rakamlar şu şekilde oluşuyor:

Kıdem, Kademe ve Görev yerine göre maaşlar değişiklik gösterebilmektedir. Yazılan en düşük ücret, rütbenin en düşük aldığı maaştır. Doğu'da görev yapan rütbelilerin maaşı ise 1200 TL civarında artış göstermektedir.

Er: 38 TL
Onbaşı: 45 TL
Uzman Erbaş - Uzman Çavuş: 1850-2750 TL
Astsubay: 2650-3320 TL
Başçavuş: 2879-3650 TL
Kıdemli Başçavuş: 3351-3950 TL
Asteğmen: 2700-2900 TL
Teğmen: 2750-3100 TL
Yüzbaşı: -
Binbaşı: -
Yarbay: -
Albay: -
Askeri personel maaşları, rütbe, kıdem ve kademeye göre değişiklikler göstermektedir. En düşük maaşı Er alırken, en yüksek maaşı ise Albay almaktadır. Maaşlar her yıl artış göstermekle birlikte olup, 2017 yılı içerisinde henüz bir zam açıklaması gelmemiştir.

Sıralı listede bazı büyük rütbeler, düşük rütbeli askeri personellerden daha düşük maaş alabilmektedir. Örneğin teğmen maaşı buna iyi bir örnektir. Teğmenler kıdemli başçavuşlardan rütbe olarak üstün olmasına rağmen maaş olarak daha düşüktür.

En düşük ücrete sahip olam askeri personel ise yine listede belirtilmektedir. Düşük ücret ile başlayan askerlerin rütbe ve kıdeme göre maaşları artmaktadır. Rütbe ve kıdemler ise belirli yıl aralıkları ile yükselmektedir.
Asker Maaşları Ne Kadar, uzman çavuş, astsubay, subay, general maaşları ne kadar, askeri personel ne kazanıyor gibi soruların cevaplarına bakalım

Her meslekte olduğu gibi askerlikte de alınan maaşlar tecrübeye göre değişmektedir. Buradaki tecrübeden kasıt rütbedir.Rütbe değiştikçe maaşta değişir ancak rütbe her zaman tecrübeye göre değişmez.
Askeriyede 4 tane rütbe sınıfı vardır Bunlar Er, Erbaş, Astsubay ve Subaydır. Er ve Erbaş’ta rütbe yükselmesi yoktur. Er, en fazla Onbaşı veya Çavuş olabilir. Erbaş ise her zaman Uzman Çavuş olarak kalır. Astsubay ise kısmen rütbe yükselmesi alabilir. Astsubay en fazla kıdemli Başçavuş olabilir. Subaylar ise Albaylığa kadar yükselebilir.Subaylar sırasıyla Teğmen,Üsteğmen,Yüzbaşı,Binbaşı,Yarbay ve Albay olabilir.Yalnız subaylar kurmaylık sınavına girerler Eğer kurmaylık sınavını kazanırlarsa Genelkurmay Başkanlığı’na kadar yükselebilirler.

Bu rütbe sınıfların oluşmasında etkili olan şey askerlik öncesindeki eğitimdir.Askeri alanda herhangi bir eğitim almayan kişiler Er olarak rütbelendirilir. Uzman Çavuş okullarında eğitim alan kişiler Uzman Çavuş olurlar. Astsubaylık Yüksek Okulu’nda eğitim gören kişiler Astsubay olurlar. Harp akademisinde eğitim gören kişiler Subay olurlar.

Bu kişilerin maaşlarına gelirsek Uzman Çavuşlar ortalama 2500-3000 lira maaş alırlar ancak bu maaş kişi terör bölgelerinde görev yapıyorsa operasyon tazminatları ile 5000 lirayı bulabilir.

Astsubaylık maaşları ise 3000 ile 3500 lira arasında rütbeye göre değişmektedir.Kıdemli Başçavuş ise 4000 lira civarında maaş almaktadır. Yine Uzman Çavuşlukta olduğu gibi Astsubaylıkta da operasyon ücretleri ile bu maaş 5000-6000 lirayı bulabilir.

Subaylıkta ise maaşlar rütbeye göre çok fazla değişmektedir. Göreve yeni başlayan bir Teğmen 3500 ila 4000 lira arasında bir maaş alır.Rütbe yükseldikçe bu maaşta gittikçe yükselir. Kıdemli bir Albay makam tazminatları ile beraber 6000 ile 8000 lira arasında bir maaş alır. Eğer Kurmay ise albaylıktan sonra paşalığa yükselir ve maaşı gittikçe artmaya devam eder.
2017 Zamlı Asker Maaşları Ne Kadar?
2017 zamlı asker maaşları ne kadar oldu sorusunun cevabı belli oldu. Türkiye’nin en önemli ve değerli meslek guruplarından olan askerlik maaşları konusu ile merak konusu. Vatanımıza hizmeti ve aynı zamanda da zorunluluğu olan askerlik hizmeti dönemi içerisinde asker maaşları söz konusudur. Birçok erin talep edip de sonucunu merakla beklediği er maaşları açıklığa kavuşuyor.

Beklenen zam geliyor ve güncel asker maaşları herkesin içini rahatlatacak. 40 lira olan asker maaşlarının bu yıl itibari ile 100 liraya çıkarılacağı ifade edilmektedir. Söz konusu olan zammın kesinleşmesi ile ailelerinden uzakta yaşayan erlerimizin, askerlerimizin çok rahat ve kolay bir şekilde olmasa da daha rahat bir askerlik dönemi geçirmesi mümkün olacak.

Uzman Çavuş Maaşları
Askerlik rütbesi uzman çavuş olan bir askerin 2017 yılında maaşları %3 oranında zamlanacak. Ayrıca hak kazandığı ek ücretler görev yapmakta olduğu kuvvete ve çalıştığı bölgeye göre değişim gösterecektir.
Uzman çavuş maaşlarına eklenen ilave ücretler içerisinde yer aldığı kuvvete ve birliğe göre hesaplanmakta olup, sahip oldukları brövenin ücretleri maaşlar ile birlikte ulaştırılmaktadır. Amfibi Komando Turgayında görev yapmakta olan bir uzman çavuş, Amfibi Komando Tazminatı alırken, doğuda görev yapan bir uzman çavuş ohal bölge tazminatına hak kazanıp her ay maaşı ile birlikte almaktadır. Sonuç itibari ile doğu ve batı olmasına göre ve görev aldıkları birliklere göre maaşlar da değişmektedir. Tek değişmeyen tazminat ise, evli olan bir uzman çavuşun eşinin çalışmaması durumunda aldığı aile yardımı ve çocuk yardımıdır.

Uzman çavuş ile uzman onbaşı arasındaki maaş farkı 50 TL ile 100 TL arasında olup 2017 güncel asker maaşları şu şekildedir. Batıda görev yapmakta olan bir uzman çavuşun en düşük maaşı 2.600 TL ile 3.000 TL arasında değişirken, doğu bölgesinde görev yapmakta olan bir çavuşun güncel maaşı da 4.600 TL ile 5.500 TL arasında değişmektedir.

Kıdem farkı olarak her sene düzenli olarak 30 lira maaşa eklenmektedir.10 yıllık bir uzmanın yeni başlayan ile arasında her 1 yıl için 30 liradan olmak üzere toplamda 300 TL fark alır. Tabi uzmanların çocuklu olmalarına göre eklenen diğer ücretler de maaşlara yansımaktadır.

Tüm bu hesapların maaşlara dahil ederek hesaplanması ile bitlikte 2017 Uzman çavuş maaşları 3.500 TL ile 5.500 TL arasında değişim göstermektedir.
Askeri personellere son dönemde planlanan zamlar ile birlikte asker maaşları 2017 ne olduğunu anlatacağız. Milli Savunma Bakanı tarafından kısa önce yaptığı açıklamaya göre 300 ile 700 TL arasında bir maaş artışı olacağını rütbe kademeye göre farklılıklar göstermektedir. Özellikle TSK personelleri arasında düşük maaş alanları hedefleyen zam oranları, ortalama %20 oranın olması bekleniyor. Net olarak ele geçecek rakam %7 ile %12 arasında değişmesi bekleniyor. Kıbrıs da görev yapan personele yapılacak tazminat saha olarak belirlenmesi ve %5 oranında artış olması planlanıyor.İç güvenlik harekât bölgesindeki personelin tamamının tazminatları belirli oranda artış olması gibi bir çok konuyu ele alan durumlar hazırlanıyor. TSK personeline katkı sağlayacak bu iyileştirmenin daha fazla detayı kısa süre içinde açıklanması bekleniyor.


  


Asker maaşları hakkında yazı serimiz de, rütbeli personellere ilişkin bilgiler vermeyi planlıyoruz. Asteğmen olarak göreve başlayan subaylar, albaylık ardından generallik verilmektedir. Bu kapsamda rütbeli maaşları en düşük sivil memur ve uzman çavuşlar alırken, en yüksek maaşları da generaller almaktadır. Emekli edilmeyip görevine devam eden generaller, TSK’nin belli başlı birimler de görev aldığını biliyoruz. En düşük asker maaşı 2710 TL ile uzman çavuş olduğunu net olarak söyleyebiliriz.


Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır. Asker maaşları ise 3245 TL dir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme