ARKAS HOLDING MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

29 Eylül 2016 Perşembe

ARKAS HOLDING MAAŞLARI

ARKAS HOLDING MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:

Yıllar önce, Emes'in (Arkas Line) yeni kurulduğu yılın Kurban Bayramı’ydı. Şirkette kimse yoktu; o zamanlar sadece iki gemiden oluşan filomuzun durumunu öğrenmek için ofisteydim. İşimi bitirip çıkmayı düşündüğüm bir anda, Malta acentemiz arayıp, limanda işaltında olan M/V Vivien A gemimizin yerine ana gemi yanaşacağından operasyonun kesilip, geminin liman dışına çıkartılacağını ve ancak 3 gün sonra tekrar yanaştırılacağını haber verdi. Benden öğrenmek istediği 3 gün boyunca geminin ne yapacağıydı; ya limanda kalacak ya da bir sonraki limana hareket edecekti. O tarihlerde benim için alınması çok zor bir karardı ve can havliyle Bay Arkas'ı cep telefonundan aradım. Bay Arkas’ın yurtdışında seyahatte olduğunu biliyordum, telefonu bir kere çaldı ve kapandı. Defalarca denememe rağmen ulaşamadım. Bu arada acente devamlı arayarak pilotun gemiye çıktığını, benden haber beklediklerini söyleyerek baskı yapıyordu. Artık kaçacak yerim yoktu, iş başa düşmüştü. Kağıdı kalemi alıp her iki duruma göre sefer hesabını o zamanki kısıtlı bilgimle yaptım ve sonuçta gemiyi bekletmemeye karar verdim. Talimatı acenteye verdikten sonra şirketten ayrıldım, ancak kararın doğruluğu yönünde hala şüphelerim vardı. Aynı akşam Bay Arkas beni aradı ve kendisini neden aradığımı sordu. Önce durumu anlattım ama aldığım kararı sona saklamıştım. Kararımı sorup da, gemiyi Malta'dan çektiğimi duyunca, ''iyi yapmışsın'' dedi. Konuşmamız başka konularda devam ederken beni kırmamaya dikkat ederek ''gel bir daha hesap yapalım'' dedi. Hesap bittiğinde '' bir an hatalı karar vermiş olabileceğini düşündüm ama doğru yapmışsın '' şeklinde konuştu.  Bu olayı meslek yaşantım boyunca hiç unutmayacağım, bana iki önemli ders vermişti: Her zaman yanınızda danışabileceğiniz insanlar bulamayabilirsiniz. Özellikle görev ve sorumluluklarınız arttığında, daha da yalnız kalacağınızı unutmamalısınız. Bu nedenle işinizi iyi bilmelisiniz. Yöneticilerin en önemli görevlerinden biri, çalışanlarının, kendi başlarına karar alabilecek şekilde yetişmesini sağlamaktır; bu, özveri ve sabır gerektiren uzun bir süreçtir. Bu süre zarfında amirin, astına karşı davranışları onun çabuk mesafe katetmesine yardımcı olabileceği gibi, şevkini kırıp danışmaksızın hareket edemeyen kişi haline de sokabilir. Aldığım kararı duyduktan sonra Bay Arkas'ın hiç düşünmeden doğru yaptığımı söylemesi iş hayatımda karar alma cesaretimi artırmış ve görevimin gerektirdiği kararları kendi başıma alabilmem için, işimi daha iyi öğrenmem konusunda beni yönlendirmiştir.

Can Atalay - CEO (Arkas Line)


BİRLİKTE GELİŞTİK, BÜYÜDÜK...

Denizcilik sektörüne 1989 yılının Eylül ayında Arkas Denizcilik ve Nakliyat'ta işe başlayarak, demir attığımı düşünüyorum.  O zamanlar, iş arkadaşlarımdan çoğunun 8-10 senedir Arkas'ta çalışıyor olması beni hayrete düşürmüştü. Oysa Arkas gemisindeki aile ortamında 21 seneyi tamamlamış biri olarak anlıyorum ki, işin sırrı mutlulukların paylaşıldıkça artması gibi, Arkas'ın büyümeye doğru attığı her adımda, bizlerin de ufkunu açması, geliştirmesi, kendisiyle birlikte büyütmesiydi. İnanıyorum ki, başarının sırrı insana yapılan yatırım, güven ve inançla atılan adımlardır. Gelin şimdiden gelecek yıllara, inançlı ve güvenli bir ortamda, sektöründe öncü bu kurumdan hep beraber merhaba diyelim.
Arkas ailesi olarak hepimizin yolu açık, pruvası neta olsun.

Merih Çağlar
Arkas Holding - Karadeniz Şubeler Direktörü
9 Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi - İngilizce Bölümü- 1987 yılı mezunu


BÜYÜK BİR AİLEYİZ...

1992 yılında gazetelerde yer alan "İşim geleceğimdir diyorsanız" gibi bir sloganla başlayan bir ilandı, beni Arkas'a taşıyan. Görüşmeler sırasında, şirket sahibi ve yöneticilerinin mütevazi tavrı ve işlerine duydukları heyecan, kendini hemen hissettiriyordu. İşbaşı eğitimi sırasında, Yönetim Kurulu Başkanımız Bay Arkas'ın konteynerin nasıl geliştiğini anlatması, bana yapacağımız işin temel mantığını o kadar güzel açıkladı ki, ben de bunu yeni işe başlayanlara hep anlatırım. "ABD'de tütüncülerin Avrupa'ya göndereceği balyalar, at arabası ile limanlara taşınıyor, sonra insan gücü ile gemilere yükleniyordu. Balyaların yüklenmesi sırasında yaşadığı problemlerden bıkan bir tüccar, yükü olduğu gibi at arabasıyla gemiye bindirdi. Gemi İngiltere'ye vardığında da, arabaya atlar koşularak, balyaların boşaltılacağı yere kadar çekildi. Böylelikle yüzlerce parça mal tekrar tekrar yüklenip boşaltılmıyordu. Sonraları at arabaları konteynerlere, atlar ise makinelere dönüştü."

Mustafa Çiper
Arkas Lojistik Genel Müdürü
Marmara Üniversitesi İ.İ.B Fakültesi- İng. Uluslararası İlişkiler - 1990 yılı mezunu


GURURLUYUZ...

1996 yılında katıldım Arkas'a. Aradan geçen yaklaşık 15 yıla dönüp baktığımda, bir yandan ne kadar çabuk geçtiğini öte yandan böylesine kısa bir sürede Arkas olarak ne kadar büyük bir değişim ve gelişme geçirdiğimizi görüp şaşırıyor ve de gururlanıyorum. Daha güzeli ve heyecan verici yanı ise, bu değişim ve gelişimin Arkas'ın özelliği haline gelmiş olduğunu görmem ve gelecekte de devam edeceğinin bilincinde olmam.

Timur Renk
Arkas Konteyner / Istanbul – Destek Hizmetleri - Genel Müdür Yardımcısı
Yıldız Teknik Üniversitesi, İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Bölümü
1994 yılı mezunu


SADECE KENDİ İŞİNİZİ BİLMEK YETMEZ...

Başlangıçlar çoğu zaman hayatımızı olumlu veya olumsuz yönde etkiler, önemlidir ve geleceğe atılan bir adımdır. Neyi istediğimizi bilmemiz, kişisel özelliklerimizi tam ve doğru olarak tahlil etmemiz, gideceğimiz yolu seçmemiz ve özellikle de iyi bir başlangıç yapmamızda bize yol gösterir. Geçen 18 yılı aşkın sürede, birçok şey yaşadığımı, buna karşın zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamadığımı görüyorum. Yaşanılan her gün bir öncekinden farklıydı; her gün irili ufaklı birçok farklı problemle karşılaştım. Bunları çözebilmek için yeni şeyler öğrenmek, beni Arkas'a bağlayan en önemli unsur oldu. Tecrübe, hepimizin hayatında yaşadığı sorunlar karşısında aldığı derslerdir. Benim edindiğim en önemli tecrübe, sadece kendi işimi öğrenmenin ve yapmanın yeterli olmadığıydı. Beraber çalıştığım diğer servislerin işlerini, yaşadıkları zorlukları ve hedeflerini bilmek, kendimi geliştirmemi sağladı. Çünkü isteseniz de istemeseniz de, kendinizi geliştirmek zorundasınız. Aksi taktirde yanınızdaki arkadaşınız koşarken siz geride kalırsınız. Sadece kendinize değil, farkında olmadan çalıştığınız kuruma da zarar vermis olursunuz. Bu nedenle her zaman sadece kendi işinizle değil, etrafınızda olup bitenlerle de ilgilenmeniz ve iletişim halinde olmanız gerekir. Yaşadığımız dünyada öğrenecek o kadar çok şey var ki.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3000TL olsa da satış müdürü maaşları  13000TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3500TL-8200TL, insan kaynakları maaşları 3200TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10500TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2900TL-9900TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7200TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4500 TL dir. Mühendis maaşları 4500TL den başlayıp 16500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3900-12400 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2000 ile 8500 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2000TL ile 9000 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme