ARAP TÜRK BANKASI MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

ARAP TÜRK BANKASI MAAŞLARI

ARAP TÜRK BANKASI MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


İnsan Kaynakları olarak misyonumuz, bankamızın gerek yurt içi gerekse Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde fırsatlar yaratan uzman banka konumunu güçlendirebilecek, yetkin, kalifiye, yüksek motivasyonlu, kuruma bağlı, sonuç ve performans odaklı çalışanlardan oluşan ekiplere sahip olmak; aynı zamanda stratejik İnsan Kaynakları ortağı olarak, bankamız hedefleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan gelişimi ve değişimi yönetmektir.
Profesyonel, piyasa ve müşteri odaklı, iletişimci ve hoşgörülü, sorumluluk üstlenen ve tüm bu özellikleriyle ayrıcalık taşıyan nitelikli işgücü istihdam etmek,
Kaliteli zaman ve bilgi paylaşımını, aynı zamanda işimizde etik bakış açısını kültürümüz haline getirmek,
Güven veren, çağdaş insan kaynakları politikaları uygulayarak çalışanlarımızın yanında olmak, motivasyonlarını yüksek tutmak,
Çalışanlarımıza eşit fırsatlar sağlayarak mesleki, kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemektir.
Bankamıza çoğunlukla deneyimli ve ihtiyaç halinde deneyimsiz çalışanlar istihdam ediyoruz.
İnsan kaynakları planlamasıyla belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz bu alımlar için adaylarımız önce İnsan Kaynakları Yönetimi Departmanı yöneticileri ile ilgili departman/şubenin yöneticisinin katıldığı görüşmelere davet edilirler, değerlendireceğimiz pozisyona göre gerektiğinde ilgili bölümün üst düzey yöneticisi ile de ayrı bir görüşme organizasyonu olabilir. Görüşmesi olumlu sonuçlanan adayın bilgisi dahilinde referans kontrolleri gerçekleştirilir, istihbarat araştırması yapılır ve değerlendirmelerin ardından adaylarımız A&T BANK Ailesi'ne katılırlar.

A&T BANK ailesine nasıl katılabilirsiniz?
Güvenilir konumumuz, müşterilerimize sunduğumuz kaliteli hizmet, disiplinli, çalışkan ve bankamıza bağlı personelimiz, mevzuat ve kurallara bağlılığımız, istikrarlı duruşumuz bizi biz yapan faktörlerdir. A&T BANK'ın profesyonel çalışanları arasında siz de yer almak istiyorsanız lütfen bize başvurunuz.
Bankamıza yapılacak tüm başvurular web sayfamız üzerindeki "İş Başvuru Formu" aracılığıyla ile kabul edilmektedir. Açık pozisyonlarımız doğrultusunda deneyiminize ve niteliklerinize uygun pozisyonlara başvurabilir ve kariyerinize yön verebilirsiniz. Ayrıca ilanlarımız zaman zaman anlaşmalı insan kaynakları web siteleri ile duyurulmakta, gerekli görülen hallerde gazete ilanları, danışmanlık şirket anlaşmaları ile de başvurular alınmaktadır.
A&T BANK'ın stratejik planı ve büyüme hedefleri doğrultusunda yenilenen organizasyon ve unvan yapısı ile yatay ve dikey kariyer gelişiminin desteklenmesi amaçlanmıştır.
Organizasyon şemasında uygun yerlerin olması, görev tanımının gerektirdiği bilgi ve deneyim gibi özelliklere sahip olunması, çalışanın performans düzeyi A&T BANK kariyer yönetimi uygulamalarının temelini oluşturmaktadır.
Bankamızda Uzman Yardımcısı ve Yönetmen Yardımcısı olarak başlayan ve başarılı olan herkesin yolu üst pozisyonlara dek açıktır. Çalışanlarımıza banka içinde yatay ve dikey kariyer olanaklarını devamlı olarak sunarız. İç transferlerimiz olduğu gibi performans değerlendirmeleri doğrultusunda gerekli terfi/tayin uygulamalarımız işlemektedir.
Bankamızda açık pozisyonlarda öncelik banka çalışanlarımıza verilir. Açılan görevler ve nitelikleri kurum içi portalında "Job Opportunities@A&T BANK" bölümü aracılığıyla duyurulur ve çalışanlarımız dilerse kariyer beklentilerine uygun olarak istedikleri göreve başvuru yapabilirler. Kriterlere uyan çalışanlarımız İnsan Kaynakları Yönetimi Departmanı yöneticileri ile ilgili departman/şubenin yöneticisinin birlikte katıldığı görüşmelere davet edilirler.
A&T BANK çalışanlarının yıl sonunda görevlerinin ve sorumluluklarının gerektirdiği değerler üzerinden performans düzeyleri belirlenmektedir. Çalışanların performanslarının, banka hedefleri doğrultusunda sürekli geliştirilmesini sağlayan performans yönetim sürecimizde çalışanlarımızın gelişimini ve becerilerini tespit etmeyi hedefleyen formlar aracılığıyla bireylerin performanslarını yöneterek çalışanlarımızın, bölümlerimizin ve bankamızın daha iyi sonuçlar elde etmesi amaçlanmaktadır.
Çalışanların performans düzeyleri kariyer planları doğrultusunda çeşitli pozisyonlar için aday gösterilebilmelerini, banka içinde yükselebilmelerini sağlarken ücret ve eğitim yönetimi çalışmalarında da kullanılmaktadır. Yüksek performans teşvik edilmekte ve muhtelif şekillerde çalışanlar için ödül uygulamaları gerçekleştirilmektedir.
Bankamızda çalışanlarımızın nabzını tutmak, memnuniyet ve/veya memnuniyetsizlikleri ile ilgili geri bildirimleri sağlıklı bir şekilde alabilmek amacıyla "Çalışan Memnuniyeti Anketi" uygulaması ve ayrılan çalışanlarımızla Çıkış Mülakatı gibi süreçlerimiz de işletilmektedir.
Bankamızda çalışanlarımızın mevcut görevleri doğrultusunda ve aday oldukları görevlerin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranış özellikleri bazında teknik ve kişisel eğitimler planlanarak konusunda uzman eğitim firmaları ile eğitimlerimiz gerçekleştirilir. Çalışanların bankacılık, finans alanlarındaki gelişimlerini takip etmeleri amacıyla, mesleklerinde uzmanlaşmalarını sağlayan kapsamlı eğitim programları organize edilmektedir.
Bankamızda iş başında başlayan eğitim sürecimiz, görev ve kişinin ihtiyacına göre şekillenen kurs ve seminerlerle sürekli olarak desteklenir, çalışanlarımızın bilgi ve becerileri bu sayede düzenli olarak geliştirilir. Bu geliştirme programlarımız çalışanımızın işini ve kurumunu daha kapsamlı bir bakışla görebilmesini, işini daha verimli yapmasını ve dolayısıyla bankamızın verimliliğinin yükselmesini sağlar.
Ücret paketimiz; brüt baz ücret, aylık mesken yardımı, yılda 4 ikramiye ve diğer yan ödemelerden oluşur.
Bankamızın tüm çalışanları; özel sağlık sigortası, yemek fişi, Genel Müdürlük çalışanlarımız için servis gibi ek sosyal haklara sahiptir. Belli bir unvan seviyesine kadar çalışanlarımız aynı zamanda sendika kapsamında olup, bu kapsamdaki kişiler sosyal destek yardımı, evlilik ve doğum yardımı gibi ek yardımlar da alabilmektedirler.
Bankamızda ücret artışları bankanın ve bireyin performansı ile doğru orantılı olarak, enflasyon oranı ve piyasa ortalamaları göz önünde bulundurularak yapılır.
Bankamız, 1-5 yıl (5 yıl dahil) çalışanlar için 16 gün, 5 yıl üstü çalışanlar için 31 gün yıllık izin imkanı ile hastalık, evlilik, vefat, doğum, taşınma gibi ek izin hakları da sunmaktadır
Genel Müdürlük binamızda haftanın belli günlerinde ulaşabileceğiniz doktorumuz bulunmaktadır.
A&T BANK intraneti sayesinde tüm A&T BANK çalışanları Banka ve İnsan Kaynakları ile ilgili ulaşmak istedikleri bilgilere rahatça ulaşır, portalımız iletişim ve dokümantasyon için önemli bir araçtır.
Bankamız tüm çalışanlarının doğum günlerinde yanında olur ve bu mutlu günlerini paylaşabilmek amacıyla hediye gönderir.

Sosyal Sorumluluk kapsamında; Banka olarak YASED KOZA Projesi'ne destek vermekteyiz. YASED Koza projesi kapsamında Türkiye'nin en az gelişmiş 4. bölgesindeki üniversitelerde okuyan öğrencilere bizim gibi YASED üyesi şirketlerde staj olanağı sağlanmaktadır. Vizyon kazandırmanın yanı sıra öğrencilerin uluslararası firmaların iş yapış sistemlerini merkezlerinde öğrenmelerini, staj dönemi süresince edindikleri deneyim ve vizyonu ileride gerek bölgeleri gerekse kendi kişisel gelişimleri için kullanabilmeleri projenin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Biz de A&T BANK olarak, 2010 yılından bu yana 14 öğrenciye staj imkanı sağlayarak desteğimizi sürdürmekteyiz.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme