AR-GE DEPARTMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

AR-GE DEPARTMAN MAAŞLARI

AR-GE DEPARTMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Bakan Işık, "Tasarım ofisleri Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı tüm desteklerden yararlanacak maaşların asgari ücret kadarını 2 yıl devlet karşılayacak" diyerek Ar-Ge sektörüne müjde verdi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ev sahipliğinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Işık, daha önce söz verdikleri kapsamlı Ar-Ge paketi konusunda sözlerini tuttuklarını anımsatarak, süratli şekilde paydaşlarla hazırlanan Ar-Ge Reform paketinin Meclis'e sevk edildiğini söyledi.

VERGİDEN MUAF

Bakan Işık, üniversite-sanayi işbirliği projelerinde yer alan öğretim üyelerinin gelirlerinin de artırılacağına dikkati çekerek, "Ar-Ge merkezlerimizde öğretim üyesi çalışma şartlarını daha da iyileştiriyoruz. Radikal bir karar aldık. Meclis kabul ederse üniversite hocamızın sanayi ile yaptığı çalışmalardan elde ettiği gelirden gelir ve damga vergisi almayacağız, sadece döner sermayeye yüzde 15 kesinti yapılacak" diye konuştu.

Temel bilimler mezunu

Daha önce Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli personel sayısının 50'den 30'a düşürüldüğünü anımsatan Işık, reform paketi ile birlikte, özellikle ileri teknoloji gerektiren yazılım, ilaç, biyoteknoloji, bilgi teknolojileri gibi bazı sektörlerde bu rakamın 15'e düşürüleceğini söyledi. Bakan Işık aynı zamanda Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde istihdam edilecek olan Temel Bilimler mezunlarının maaşlarının brüt asgari ücret kadarlık kısmını 2 yıl süreyle devletin karşılayacağı, personelin Ar-Ge çalışmasıyla ilgili olarak dışarıda geçirdiği sürelerinin de destek kapsamına alınacağını aktardı. Işık, şunları kaydetti: "Ar-Ge merkezi kurma imkanı olmayan, özellikle KOBİ'lerimizin, ihtiyaç duyduğu Ar-Ge siparişini vererek, onu hem giderine hem de Ar-Ge indirimine yazmasının önünü açıyoruz."

Kobi'lerin payı artıyor

Verilerin KOBİ'lerin ihracattaki, gelir artışındaki rolünü net şekilde gösterdiğine dikkati çeken ışık, "2014'te ihracat yapan KOBİ sayımız 56 bini geçmiştir. 2014'te 158 milyar dolar seviyesine getirmemizde, ihracat yapan KOBİ sayısındaki bu artış doğrudan etkili olmuştur" dedi.

Gümrük kolaylığı

Ar-Ge, yenilik ve tasarım projeleri kapsamında yurtdışından temin edilen ürünlere Gümrük Vergisi istisnası getirileceğini, Gümrük Bakanlığı ile konuşulduğunu, bu ürünlerin de mavi hat uygulamasından yararlanmasının sağlanacağını ifade eden Işık, "Yürüttüğümüz destek programlarını, KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kurumlara devrediyoruz" dedi.

AR-GE ÖLÜM KALIM MESELESİ

Bakan Işık'a ihracatçıların beklentileriyle ilgili bilgi veren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Ar-Ge ölüm kalım meselesidir. Bakanlığınızın faaliyet alanında yer alan Ar-Ge merkezleri, teknoparklar, sanayi yatırımları, yatırım teşvikleri, sertifika kuruluşları gibi birçok konuda ihracatçılarımızın spesifik beklenti ve talepleri bulunuyor" dedi.
Ar-ge Uzmanı Maaşları Ne Kadar 2017 , Ar-ge uzmanı, bir ürün hakkında çeşitli araştırmalar yaparak ve ürün üzerinde uygulama yapmak demektir. Ar-ge uzmanı olmak için, olmak olunan üniversitenin mühendislik bölümü bitirilmelidir. Bir ürün hakkında, daha da elverişli, kullanışlı, özellikli ve teknolojik gelişmesi bakımından, ar-ge uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktır.

Hem özel sektörde hem kamuda çalışan ar-ge uzmanları mevcuttur. Kamuda çalışan ar-ge uzmanları maaşları çalıştığı kuruma göre değişse de arada çok fark olmamaktadır. Fakat özel sektörde bu durum bu şekilde değildir. Çalıştığınız şirketin sektörüne göre ve kurumsal büyüklüğüne göre arada dağlar kadar fark olabilmektedir.Devletteki bir ar-ge uzmanı 2017 ocak ayında 3800 ile 4250 arasında maaş alabileceği ön görülmektedir.
Ar-ge Nasıl Olunur ? Her sektörden, ar-ge uzmanlarının olduğu ülkemizde, tabi ki yaptıkları işe göre de Ar-ge uzmanı maaşları olmaktadır. Örneğin bazı Ar-ge alanlarındaki maaşlardan bahsedecek olursak;

– Bir dokuma fabrikasının Ar-ge uzman maaşları 3250 TL ile 8400 TL arasında,

– Telekominikasyon sektöründe bir Ar-ge uzman maaşı 4750 TL ile 4850 TL arasında,

– Elektronik yan sanayi sektöründe bir Ar-ge uzmanı maaşları 3100 TL ile 4600 TL arasında değişiklik göstermektedir.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme