ANADOLU ETAP MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

ANADOLU ETAP MAAŞLARI

ANADOLU ETAP MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Avrupa'nın önde gelen meyve suyu ve taze meyve firmalarından birisi olma stratejisini hayata geçirecek insan kaynağı ve organizasyonel yetkinliklerin oluşturulması ve geliştirilmesini sağlamak.

Büyümeyi ve iş mükemmelliğini sağlayacak yetenekleri şirkete kazandırmak,
Yetkin çalışanlarla şirket bilgi birikimini ve kurumsal hafızayı oluşturmak, güçlendirmek,
"İnsana yatırım" yaparak eğitim ve gelişim faaliyetleri ile çalışanları desteklemek
Çalışanların potansiyellerini ortaya koyabilecekleri fırsatlar yaratmak, çalışan bağlılığını yükseltmek
İşbirliğine ve gelişime açık, motivasyonu yüksek, performans odaklı ve alanında uzman bir ekip oluşturmak.
Güven

Sadece kurum içinde değil, ilişki içinde bulunulan tüm kurum, kuruluş ve kişilerle hukuk ve ahlak kuralları içerisinde çalışıyor; uzun süreli karşılıklı anlayış, dürüstlük ve saygıya dayanan ve iyi niyeti koruyan bir ilişki kurmaya özen gösteriyoruz.

Şeffaflık

Toplumsal ilişkilerimize özen göstererek; açıklık ilkeri çerçevesinde kamuoyunu bilgilendirme görevini tam olarak gerçekleştiriyoruz.

Kurumsal yapımızda mümkün olan en üst düzeyde sağlıklı karar alma ortamını ve açıklığı yaratmayı hedefliyor, çalışmalarımızda her daim doğru ve bilgilendirici olmayı hedefliyoruz.

Vefalı Olmak

Ortak geçmişimizin farkındalığıyla, bağlılık ve sahiplenme duygularıyla birbirimizin yanında olmayı, anlayış göstermeyi ve birbirimizi desteklemeyi kültürümüzün bir parçası olarak görüyoruz.

Topluma ve Çevreye Duyarlılık

İçinde yaşadığımız toplumun ve çevrenin ayrılmaz bir parçası ve katılımcı üyesiyiz. Sivil toplum ruhuna saygı duyuyor, topluma ve çevreye fayda sağlayacak çabaları geliştirmeye gayret ediyoruz.

İnsana Odaklı Olmak

İnsanı iş ve değer yaratmanın ve değerlerle çalışmanın eksenine yerleştiriyor; insanı kuruluşun performansının, değişim ve ilerlemesinin temel kaynağı olarak görüyoruz.

Bilgiye Öncelik Verme

Karar ve eylemlerimizde yalnızca sezgilere, duygulara, deneyimlere değil; olguların ve güvenilir nesnel bilgilerin derlenip kullanılmasına önem ve öncelik veriyoruz. İşi ve iyileştirmeyi bir bütün olarak görerek, taze bilgi ve bakışla ve yeniyi temel alan geliştirmelere odaklanıyoruz.
Türkiye'nin en büyük meyvecilik projesi
Avrupanın önde gelen meyve suyu ve taze meyve şirketlerinden birisi olma vizyonu
Hızlı büyüme, kariyer olanakları, öğrenme ve gelişme fırsatları
Kurumsal bir yapı, profesyonel bir yönetim, uzman yerli yabancı yöneticiler, iş ortakları
Türkiye'deki tek kurumsal meyvecilik akademisi: AgroAkademi
Sürdürülebilir tarım uygulamaları
Sosyal Sorumluluk Projeleri
Anadolu Etap'ta çalışanların ihtiyaçları ve şirket stratejileri doğrultusunda gelişim planları bireysel olarak yapılmaktadır. Profesyonel eğitimler, yabancı dil eğitimleri, yetkinlik bazlı online eğitimlerle çalışanların gelişimleri desteklenmektedir.

Kapsamlı 360 derece değerlendirmeler, değerlendirme&gelişim merkezi çalışmaları ve performans yönetim sistemi gelişim faaliyetlerinin önemli girdilerini oluşturmakta, çalışanlarımız bu süreçlerin sonrasında geri bildirim ile desteklenerek gelişim planlarının oluşturulması için yönlendirilmektedir.

Meyvecilik & Tarım sektörlerinde faaliyet gösteren profesyonellere yönelik AgroAkademi eğitim programı ile tarım&meyvecilik sektöründe teknik bilgi birikimi ile saha deneyiminin birleştirilmesi; yönetsel yetkinliklerin güçlendirilmesi ve organizasyonel gelişimin sağlanması hedeflenmektedir.

Kimler Katılabilir: Ziraat Mühendisleri, Ziraat Teknikerleri, Ziraat Mühendisliği öğrencileri, Çiftçiler, Meyvecilik & Tarım sektöründe çalışan diğer profesyoneller
Program Ortaklarımız: Bilgi Üniversitesi, Ege Üniversitesi,
Mevcut ihtiyaçlarımızın ötesinde, şirketin gelecek stratejileri ve hedefleri doğrultusunda fark yaratabilecek ve liderlik rollerine aday olabilecek yetenekleri bünyemize kazandırmaya önem veriyoruz ve bu süreci altı aşamada gerçekleştiriyoruz.

Başvuruların incelenmesi
Telefon görüşmeleri & kısa liste oluşturma
İnsan kaynakları ve birim yöneticileri ile görüşmeler
Envanter uygulamaları & Değerlendirme
Referans Çalışması
Teklif
Meslek Lisesi ve Üniversite öğrencileri zorunlu staj başvurularını AnadoluKariyerim üzerinden şirket ismini seçerek yapabilirler.

Ziraat Mühendisliği öğrencisi Stajyerlerimiz stajlarını Anadolu Etap çiftliklerinde yapabiliyor, Balıkesir ve Çanakkale lokasyonlarımızda konaklama imkanından faydalanabiliyorlar. Staj süresini başarılı bir şekilde geçiren adaylarımız açılacak pozisyonlarda işe alım için değerlendirilmektedir.
Anadolu Etap olarak başarılı, nitelikli ve potansiyeli yüksek Ziraat Mühendisliği öğrencilerine ""Agro Burs"" imkanı sağlanmakta, burs alan öğrencilerin gelişimleri yaz döneminde Anadolu Etap çiftliklerinde sağlanan staj imkanı ile desteklenmektedir. Burs başvuruları her sene 1-30 Eylül tarihleri arasında Anadolu Vakfı’na yapılmaktadır.


Başarılı Ziraat Mühendisi bursiyerlerimizden 2 kişi Anadolu Etap'ta çalışmaya başladı, yenilerinin katılımını bekliyoruz.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3000TL olsa da satış müdürü maaşları  13000TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3500TL-8200TL, insan kaynakları maaşları 3200TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10500TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2900TL-9900TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7200TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4500 TL dir. Mühendis maaşları 4500TL den başlayıp 16500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3900-12400 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2000 ile 8500 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2000TL ile 9000 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme