ALTINBAŞ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

ALTINBAŞ MAAŞLARI

ALTINBAŞ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Altınbaş İnsan Kaynakları stratejimiz; Yetenekli, şirketine bağlı, Altınbaş değerlerini benimsemiş verimli bir işgücüne sahip olmaktır.

İNSAN KAYNAKLARI VİZYONUMUZ

Altınbaş'ın stratejik hedeflerine ulaşması  ve sektördeki liderliğini sürdürebilmesi için, organizasyonun bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarını analiz etmek, güvenilir, hızlı hareket eden ve proaktif bir organizasyonel yapıyı sağlamak, bu ihtiyaçlara en uygun insan kaynağını geliştirecek sistemleri kurmaktır.

İNSAN KAYNAKLARI MİSYONUMUZ

Hedef ve stratejilerimiz ile uyumlu olarak çağdaş İnsan Kaynakları uygulamalarının hayata geçirilmesini, ihtiyaçlar paralelinde uzmanlaşmış kadroların istihdamını sağlamak ve geleceğin kadrolarının yetiştirilmesi için gerekli planlama ve uygulama faaliyetlerini yürütmek, etkinlik ve verimliliği sağlayacak yapılanma ve iş süreçlerinin uygulanmasını sağlamak.

TEMEL DEĞERLERİMİZ

Tüm faaliyetlerimizde "önce insan" ilkesini temel değer olarak kabul ederiz.
İlişkilerimizde karşılıklı sevgi, saygı ve güven ortamına önem veririz.
Lider konumda kalabilmek için farklılaşma ve sürekli yenilenmeyi temel ilke kabul ederiz
Ekip çalışmasının önemine inanırız
Müşteri ve pazar odaklı düşünürüz
Müşterilerin ve çalışanların memnuniyetine önem veririz
Çalışanlarımızın kişisel ve mesleki gelişimine önem veririz.
Sonuç odaklı düşünürüz.
Başarıya giden yolun özverili ve disiplinli çalışmaktan geçtiğine inanırız. Bu doğrultuda, Altınbaş’ta varlık gösteren, konusunda uzman olan tüm çalışanlarımızın   gelişimi ve ailemize yeni katılacak olan uzman personellerinin, Altınbaş değerlerini benimsemesi için Altınbaş Akademi ile eğitim ve gelişim faaliyetlerimizi sürdürürüz.

DEPARTMANLARIMIZ

Altınbaş bünyesindeki, mevcut tüm görevler içerik, bilgi ve beceri gerekliliğine göre departmanlara ayrılmıştır. Bu departmanlar;

·  Alım Departmanı

·  Bilgi İşlem Departmanı

·  Denetim Departmanı

·  İdari İşler ve Gümrükleme Departmanı

·  İnsan Kaynakları ve Eğitim Departmanı ( Altınbaş Akademi )

·  İnternet Teknolojileri ve E-Ticaret Departmanı

·  İş Geliştirme ve Kiralama Departmanı

·  Kurumsal İletişim ve Pazarlama Departmanı

·  Mali İşler ve Finans Departmanı

·  Perakende Yönetimi ve Satış Departmanı

İŞE ALIM UYGULAMALARIMIZ

İşe alım uygulamalarımız yetkinlik modelimizde yer alan özelliklere göre yapılmaktadır. Adaylarımızın pozisyonlara uygunluğu yaptığımız mülakatlar ve test vb. uygulamalarla değerlendirilmektedir.

ÜCRETLENDİRME

Ücret kademelerimiz, güncel piyasa eğilimlerini yansıtabilmek ve personelin artan performansını değerlendirmek amacıyla düzenli olarak gözden geçirilmektedir. Piyasa koşulları ve şirket içi dengeler göz önünde bulundurularak, eşit işe eşit ücret uygulanması esastır. Çalışanlarımıza yılda 12 maaştan oluşan (yıllık) ücret politikası uygulanmaktadır. Belirlenmiş şirket politikaları çerçevesinde, yılda 1 (bir) kez Ocak ayında piyasa konumlandırması ile kişisel ve takım performans sonuçları dikkate alınarak ücret artışı yapılmaktadır.

PERFORMANS DEĞERLENDİRME

Performans değerlendirme sistemimiz, yılda 1 kez uygulanan ve yıl içinde de gelişimi izlenen hedef ve yetkinlik odaklı bir sistemdir. Şirketimizin vizyon-misyon ve stratejilerinin oluşturulması ve gerçekleştirilmesinde, çalışanlarımızın bireysel katkılarını görmelerini sağlamak, çalışanlarımıza verilen hedeflerin şirketimiz hedefleriyle örtüşmesi, hedeflerimizin gerçekçi olması ve karşılıklı güvene dayanması sistemimizin esasını oluşturmaktadır.

KARİYER YÖNETİMİ

Genel müdürlük ve mağazalarımızda çalışanlarımızın kariyer planı; performans değerlendirme sistemi, ilgili pozisyon için yapılandırılan kariyer planı ve eğitim gelişim süreçleri ile desteklenerek belirlenmektedir. Yılda 1 kez yapılan performans değerlendirme sürecinde, çalışanın potansiyeline ilişkin değerlendirmeler de göz önünde bulundurulur.

EĞİTİM  & GELİŞİM

Altınbaş  Akademi : Kurumsal Öğrenme için Güçlü bir Model...

En büyük sermayemizin insan olduğunu düşünerek, bu sermayeye ne kadar çok yatırım yaparsak geri dönüşünün o kadar çok olacağı kanaatindeyiz. Bu nedenle, Altınbaş'ta, yüksek performansı destekleyecek çalışan gelişimini esas alan bir eğitim ve gelişim sistemini esas almaktayız.

Altınbaş Akademi eğitimleri; proaktif  ve merkezi bir yapı altında toplanmış, ihtiyaca yönelik hazırlanmış eğitimlerden oluşan, Altınbaş  iş stratejisi ile bağ kurmuş bilgiler içeren, orta ve uzun vadeli hedeflere yönelik  eğitim programları ile yaşam boyu öğrenmeyi hedefleyen eğitimlerden oluşur.


Böylece Altınbaş Akademi,  Altınbaş kültürünün gelişimine destek veren eğitimi, çalışma yaşamının bir parçası haline getirir.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3400TL olsa da satış müdürü maaşları  13200TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8900TL, insan kaynakları maaşları 3150TL-9650TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10800TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 3200TL-9400TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 8400TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4200 TL dir. Mühendis maaşları 4400TL den başlayıp 15400TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12900 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8300 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2350TL ile 9900 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme