ACCESSORIZE MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

ACCESSORIZE MAAŞLARI

ACCESSORIZE MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Unitim Tekstil Giyim Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1997 yılında kuruldu.
Unitim’in 2004 yılında bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’ye getirdiği Accessorize mağazaları ile, Türkiye’nin farklı bir aksesuar anlayışıyla tanışmasını sağladı. Etkileyici renkteki özgün tasarımları ve çantadan kemere, şapkadan eşarba, saç aksesuarları ve kırtasiyeye kadar sürekli değişen ürün yelpazesiyle Accessorize, moda dünyasında kendine özgü ve sağlam bir yer edinmiş oldu. Kısa sürede gelen Türkiye başarısının ardından Unitim, Azerbaycan, Gürcistan ve Romanya’da açtığı Accessorize mağazaları ile faaliyet gösterdiği pazarı genişletmeye devam etti.
KURUM VİZYONU
Faaliyet gösterdiği her alan ve coğrafyada lider, şeffaf, tercih edilen, büyümedeki karlılığını sürdüren en güçlü perakende grubu olmak.

KURUM MİSYONU
İnsanların markalarımız sayesinde kendini farklı hissetmesini, heyecan duymasını, kendine güvenmesini ve hayatın her anını keyifle yaşamasını sağlamak.

KURUM DEĞERLERİ
Girişimci
Unitim, sektörler arası ilişkilerden yararlanan, başarı getirecek yaratıcı fikirlerin peşinden giden, piyasanın sunduğu fırsatları herkesten önce sezen, yeni pazarlama kuramlarına hakim, 21. yüzyılı kavrayan modern bir girişimcidir. Sınır, durmak istediğiniz noktadır...
Dinamik
Unitim, hem hizmet verdiği toplumun gereksinimlerini hem de kendisinden kaynaklanan potansiyeli en doğru şekilde değerlendirerek, yeni yol haritaları ve pazarlama stratejileri geliştirecek hareket yeteneğine sahip, dinamik bir firmadır. En doğru zaman, "şimdi"dir.
Pozitif
Unitim, piyasaya genel fayda sunmayı amaçlayan, dünyadaki tüm gelişmeleri ve içinde bulunduğu koşulları avantaja çevirebilecek güce sahip, pozitif düşünceyle hareket eden bir kurumdur. Yarar sağlamanın birinci kuralı, yarar sunmaktır...
Vizyoner
Unitim, kurulduğu ilk günden itibaren gelişmeyi, büyümeyi ve paylaşmayı temel ilke olarak benimsemiş, yarını şekillendirmek üzere yeni fikirleri hayata geçirme konusunda korkusuzca davranmıştır. Sergilediği cesaretin kaynağı ise deneyim, bilgi ve araştırmadır. Geleceği görmenin yolu, gelecekte yaşamaktır...
Esnek
Unitim, karşısına çıkan yeni koşullar, değişen ticaret dünyası ve piyasa oyuncuları karşısında yaratıcı adımlar atarak her defasında, faaliyet gösterdiği sektörlerdeki pozisyonunu yeniden tanımlayabilen, açık görüşlü ve yeni fikirlere duyarlı bir kimliğe sahiptir. Evrenin tek değişmez kuralı, değişimdir...
Müşteri odaklı
Unitim, içinde bulunduğu tüm faaliyetlerde, tüm çalışma sahalarında ve koşullar ne olursa olsun, müşteri memnuniyetine odaklı bir çalışma disiplini içerisindedir. Temel amaç, hizmet verdiğimiz sektörde, tüm müşterilerimizi hem duygusal hem de sosyal açıdan tatmin etmek ve mutlu olmalarını sağlamaktır. En değerli yatırım müşteridir...
İnsan odaklı
Unitim, birlikte çalıştığı kişileri, firmanın doğal bir parçası ve ortağı olarak değerlendirir. Tüm çalışanların fikirleri, emeği ve firmanın gelişiminde oynadıkları rol, Unitim için en değerli yatırımdır. Geleceğe açılan pencereden hep beraber bakmanın, fırsatları görmede kusursuz bir netlik sağlayacağını çok iyi bilir. Unitim’de herkes, aileden biridir...
İNSAN KAYNAKLARI
Çalışanlarımızı ilgilendiren her türlü konuda kalite odaklı, adil ve eşit bir yaklaşımı benimseyerek, çalışanlarımızın işle birlikte gelişmesini sağlıyoruz.
Unitim’in insan kaynakları ilkesi; bünyesine çalışkan, yetenekli, yaratıcı ve başarılı kişileriçekmek, onlara yatırım yaparak eşit şartlar altında gelişmelerine yardımcı olarak, uzun yıllar birlikte çalışmaktır.
Değerlerimiz
Girişimciyiz
Geleceği şekilllendiririz
Pozitif ve dinamik bir ekibiz
Müşterimizi mutlu ederiz
İnsana ve onun gelişimine önem veririz

İşe Alım Süreci ve Oryantasyon
Unitim’de işe alım ile ilgili tüm prosedürleri İnsan Kaynakları Bölümü yürütmektedir.Departmanlardaki personel ihtiyaçlarına göre düzenlenen personel talep formları, İnsan Kaynakları tarafından onaylandıktan sonra Başkan / Genel Müdür’ün onay / bilgisiyle işleme konur.
Aranan pozisyonlar için özgeçmiş taraması yapılır. Merkez ofis ve mağaza çalışanlarının alımlarında kaynak olarak; mağazalara yapılan başvurular, Kariyer.net, gazete ilanları, özellikle mağaza pozisyonları için belirli aralıklarla düzenlediğimiz toplu mülakatlar; merkez ofis ve yönetim pozisyonlarında ise İnsan Kaynakları Departmanı’nın yanı sıra yerli ve uluslararası danışmanlık şirketlerinden faydalanılır. Niteliklere uygun adaylarla ilk görüşmeler İnsan Kaynakları tarafından gerçekleştirilir. Seçilen adaylar bölüm yöneticileri ile ikinci görüşmelerini yaparlar. Görüşmeler sonunda bölüm yöneticileri ile insan kaynaklarının yaptığı değerlendirme sonucunda uygun adaya, İnsan Kaynakları tarafından teklif yapılır.

Eğitim ve Kariyer Planlaması
Çalışanlarımızın sürekli gelişimlerini sağlamak ve kariyerlerinde yönlendirici olabilmek amacı ile oluşturduğumuz yıllık eğitim planlarımız ve yurt içi – yurt dışı eğitim olanaklarımız bulunmaktadır.
Unitim, çalışanlarının kişisel gelişmini ön planda tutacak bir eğitim stratejisi benimsemektedir. Eğitimler, kişisel yetkinlikler ve çalışılan pozisyonların gerektirdiği yetkinlikler gözününe alınarak planlanır ve düzenlenen eğitimlerle, kişisel yetkinlikler ile pozisyonların gerektirdiği yetkinlikler arasındaki farkın giderilmesi hedeflenir.
Mesleki gelişime yönelik konferans, seminer ve uluslararası toplantılar da takip edilmektedir.

Performans Değerlendirmesi
Unitim’de performans değerlendirmesi, senede iki defa gerçekleşen ve çalışanlarımıza eğitim, terfi, kariyer planı gibi geri dönüşleri olan bir sistemdir.
Performans değerlendirme sistemimiz, çalışanın bir yıl içinde belirlediği hedeflere yaklaşımı ve hedeflere ulaşmadaki yetkinlikleri bazında değerlendirme fırsatı yaratan kişisel bir sistemdir. Performans Değerlendirme sistemimizin kariyer, eğitim, terfi gibi geri dönüşleri, tüm yıl bazında çalışana yansıtılır ve değerlendirme çerçevesinde, çalışanların performansı analiz edilir. Çalışanların performansı şirketin başarısı ile doğru orantılı olarak ölçülür.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3000TL olsa da satış müdürü maaşları  13000TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3500TL-8200TL, insan kaynakları maaşları 3200TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10500TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2900TL-9900TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7200TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4500 TL dir. Mühendis maaşları 4500TL den başlayıp 16500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3900-12400 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2000 ile 8500 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2000TL ile 9000 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme