15 TEMMUZ GAZİ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

15 TEMMUZ GAZİ MAAŞLARI

15 TEMMUZ GAZİ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir


15 Temmuz'da sokakta yaralananlara gazi maaşı bağlanacak
15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaralananlara tanınan kanun resmen yürürlükte.Resmi gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan 675 sayılı KHK ile 15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında sokakta yaralanan vatandaşlara gazi maaşı bağlanacak. Maaş dışında 15 Temmuz yaralıları gazilerin tüm haklarından yararlanabilecek.
Bakanlar Kurulu'nda FETÖ ile mücadele kapsamında çıkartılan 675 sayılı KHK ile daha önce 15 Temmuz gazileri için yapılması planlanan düzenlemelerin kapsamı genişletildi.

Daha önce bir defalığa mahsus verilen tazminat hakkı ve istihdam hakkı gazilerin yararlandığı tüm imkanları kapsayacak şekilde değiştirildi.

14. maddede yer alan düzenleme şöyle;

"15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemi ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemler sebebi ile malul olan kamu görevlileri ve siviller ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemlerin ortaya çıkartılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı oldukları sırada yaralanan kamu görevlileri ile sivillere, yaralanma derecesine bakılmaksızın gazilik ünvanı verilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenir."
Bu madde ile 15 Temmuz yaralıları aylık maaşa bağlanacak, aileden 1 kişiye istihdam hakkı sağlanacak.

Bunun yanında gazilerin yararlandığı ücretsiz ulaşım, elektrik ve su indirimi vb... haklara da kavuşmuş olacaklar.
Darbe girişiminde yaralanana gazi maaşı
15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle yaralanan vatandaşlara gazi maaşı bağlanacak. Maaş dışında 15 Temmuz yaralıları gazilerin tüm haklarından yararlanabilecek. Yeni Kanun Hükmündeki Kararname'ye göre; 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemi ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemler sebebi ile malul olan kamu görevlileri ve siviller ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemlerin ortaya çıkartılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı oldukları sırada yaralanan kamu görevlileri ile sivillere, yaralanma derecesine bakılmaksızın gazilik ünvanı verilecek. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Aile Bakanlığı tarafından belirlenecek. Yaralananlara, bu düzenleme ile maaş bağlanacak, ailesinden 1 kişiye istihdam hakkı sağlanacak. Bunun yanında, gazilerin yararlandığı ücretsiz ulaşım, elektrik ve su indirimi vb... haklara da kavuşmuş olacaklar.
15 Temmuz Gazilerine ve Şehit Ailelerine Ne Kadar Maaş Ödeniyor?
Başbakan Binali Yıldırım'a 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde şehit ve gazi unvanı verilen vatandaşlara ilişkin bir soru önergesi verildi.
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek tarafından Başbakan Binali Yıldırım'a bir soru önergesi verildi. Soru önergesi, 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde şehit ve gazi unvanı verilen vatandaşlara ilişkin verildi.


Soru Önergesinin Detayları


Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.


15 Temmuz darbesi, Ülkemizin yurt sever insanları, polis ve asker güvenlik güçlerinin direnişi sayesinde darbe girişimi önlenmiştir. Darbe girişimine karşı, polis, asker ve halkımızın direncini takdirle karşılıyor, darbeye iştirak eden, destek olan hainleri de nefret ve şiddetle kınıyorum.


1- 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde, darbeye karşı direnen yurttaşlarımızdan, yaralanan ve hayatını kaybedenler olmuştur. Darbe girişimi esnasında kaç yurttaşımız hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır. Hayatını kaybeden ve yaralanan yurttaşlarımızdan kaçı sivildir?


2- 15 Temmuz darbe girişiminde; Hayatını kaybeden ve yaralanan sivil yurttaşlarımıza "Şehitlik ve Gazilik" Mertebesi verilirken, hangi kriterler dikkate alınmıştır?


3- 15 Temmuz darbe girişimi esnasında hayatını kaybeden kaç yurttaşımıza "Şehitlik", yaralanan yurttaşlarımızdan kaçına "Gazilik" unvanı verilmiştir?


4- "Şehitlik ve Gazilik" Mertebesi verilen yurttaşlarımıza bağlanan maaş miktarları ne kadardır?
15 Temmuz akşamı Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) mensubu olan asker kıyafetli teröristlerce düzenlenen hain saldırı sırasında canı pahasına ülkesini demokrasiyi savunan şehit ve gazilerimizin anısını yaşatmak için ne gerekirse yapılıyor.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ UNUTULMAYACAK

Son olarak geçtiğimiz hafta Boğaz Köprüsü’nün adı 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü olarak değiştirildi. Ayrıca birçok kahramanlık destanı yazan, tanasever askerlerimiz, polislerimiz ve vatandaşlarımızın isimleri de yapılacak olan birçok projeye verilmesi için çalışmalar sürüyor. İsimleri Türkiye topraklarında sonsuza dek yaşatılacak olan şehitlerimizin aileleri ve yakınlarının hayatları boyunca sıkıntı çekmemesi için tüm yardım ve imkanlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından sağlanacak.

Bu konuda en önemli adımı Sosyal Güvenlik Kurumu attı. 15 Temmuz darbe girişimine engel olmak için sokaklara çıkan, tankların önüne yatarak şehit olan tüm asker, polis ve vatandaşlarımızın yakınlarına ömür boyu en az 3 bin 203 lira maaş ödenecek. Maaş dışında şehitlerimizin ailelerinde 2 kişi kamu kurumlarında istihdam edilecek. Şehit olan kişiler asker veya polis değilse öğretim durumlarına göre maaş bağlanırken, polis ve askerler ise en yüksek kademe dereceden hesaplama yapılarak maaş bağlanacak.

MAAŞ İLE BİRLİKTE TAZMİNAT ÖDENECEK

Maaş dışında ödenecek olan tazminatlar ise şehitlerin yakınlarına 88 bin 596 lira, bakıma muhtaç olan gazilere 177 bin 192 lira, bakıma muhtaç olmayan ancak malulen çalışamayacak durumda olanlara ise malullük derecelerine göre en az 22 bin 149 lira en fazla ise 66 bin 447 lira tazminat ödenecek. Eğer kişi yaralandı ve herhangi iş göremezlik durumu oluşmadıysa bu vatandaşlarımıza da 17 bin 719 lira ödeme yapılacak.

Ayrıca şehit olan memurların kıdem tazminatları ödenirken en yüksek dereceden 30 yıl çalışmış sayılacaklar ve ödemeleri buna göre hesaplanacak.

Yapılan maddi desteklerin yanı sıra faizsiz konut kredisi, şehit ve gazilerin eğitim gören çocuk ve kardeşlerine okuduğu okula göre yılda bir kez olmak üzere bin 398 lira ile 2 bin 797 liralık eğitim yardımı yapılacak. Şehit ve gazi yakınları havayolu hariç demir yolu ve karayollarındaki toplu taşımadan ücretsiz faydalanacak.


Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır. Gazi maaşları ise 2344 TL olacaktır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme